Röportaj - Sami Durmuşoğlu: “Taraf olmadık, siyasete bulaşmadık” - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Sami Durmuşoğlu: “Taraf olmadık, siyasete bulaşmadık”

Kentin aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Durmuşoğlu ve Kadın Komisyonu Başkanı Neşe Köse ile dernek binasında bir araya gelerek, Kocaeli Trabzonlular Derneği’nin faaliyetlerini ve son zamanda dernek hakkında ortaya atılan iddiaları konuştuk.

Kendinizden ve Kocaeli Trabzonlular Derneği’nden bahsedersek…

 1975 İzmit Kuruçeşme doğumluyum. Memleketim Trabzon/Sürmene. Doğduğumuz yerde burası. Doyduğumuz yerde burası. Ama memleketimiz Trabzon ve Trabzonlu olmaktan da gurur duyuyoruz. Evliyim, 3 çocuğum var. Derneğimiz 1988 yılında Kuruçeşme’de Osman Özgençler tarafından kuruldu.Benim rahmetli amcalarımın ve  babamın hep gittiği bir dernekti. Bende derneğin içinde büyüdüm.Uzun süre başkan olma hayalim vardı.2015 yılında da dernek başkanı olmak bana nasip oldu.

 

5

 

“HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Başkanlık döneminizde ne gibi faaliyetlerde bulundunuz?

Benim en büyük hayalim derneğe bina yapmaktı. O zaman başkan adayı olarak yarışa da girdiğimizde üyelerimize dernek binası yapacağımıza  dair söz vermiştik. Hayalimizi gerçekleştirdik. Dernek binamızı yaptık. Bizden önceki  yönetim yerin sözünü almıştı. Biz süreci hızlandırdık.Hayalim dernek binamızı yapıp, önce Türk bayrağını, sonra yeşil siyah bayrağı, ondan sonra bordo mavi bayrağı ve son olarak dernek bayrağımızı göklere çekmekti. Ve ben bunu yaptım. 5800 metre kare bir yerimiz var. İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan’a ve Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na ayrıca teşekkür ediyoruz. Hepsi çok yardımcı oldu.

 

4

 

TARAF OLMADIK, SİYASETE BULAŞMADIK

Derneğimizi siyasete bulaştırmamaya çalışıyoruz. Hiçbir zaman bulaştırmadık bulaştırmayacağız da. Çünkü biz başkan olduğumuzda dedik ki bütün siyasilere aynı mesafede duracağız. Herhangi bir kimseci olmayacağız, dedik. Burası bir STK. Bizim Trabzonlularda HDP hariç tüm partilerden insan var. Bu yüzden HDP hariç tüm partilere yakınım. Hepsine gidip geliyorum. Hepsinin il başkanları ile aram iyidir. Şu ana kadar taraf olmadık, siyasete bulaşmadık.

 

7

 

“DERNEĞİMİZE ÜYELERİMİZ SAHİP ÇIKSIN”

Zamanında sizi dernek binasını yapamaz diye eleştirenler için neler söyleyeceksiniz?

Bu binayı yapmak inanın çok zor oldu. Binamızın yapımı zor dönemlere denk gelen bir süreçteydi. Herkesin bir şey katmasıyla imece usulüyle burayı inşa ettik. Yönetici arkadaşların çok katkısı oldu. Özellikle Derince Belediye Başkanımız Ali Haydar Bulut’un. Derneğimizin etkinliklerinden gelen parayla burayı toparladık. Herkes bir şeyler verdi. Burada bu binada herkesin katkısı, payı, tuğlası var. Ben sadece işin başındaki adamım. Burada çimenleri yaparken de kendimiz çalıştık. Boya yaparken kendimiz eldivenlerimizi, kıyafetlerimizi giydik çalıştık. Tek söyleyebileceğim bu kadar emekle inşa edilen bu yere, derneğimizde üyelerimiz sahip çıksın.

 

2

 

“HABERLER KASITLI YAPILIYOR”

En son gerçekleştirdiğiniz Trabzon Tanıtım Günleri hakkında, Kocaeli’den Trabzon’a kadar birçok platformda çeşitli iddialar ortaya atıldı. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Organizasyonun sönük geçtiği ya da benim başkanlıktan alınacağım gibi birçok saçma haber çıktı ve kesinlikle yalan. Geçen sene 361 bin 800 kişi gelmiş. Bu sene fuarımızı daha da genişlettik Geçen sene 12 tane belediye geldi. Bu sene 17 tane belediye geldi. Bu sene 400 bini aşkın insan katılım sağladı. Bize belediyenin verdiği rakamlar bunlar. Bütün belediye başkanlarımız geldi. Valimiz geldi. Çok güçlü geldiler. Geçen seneye nazaran daha kalabalıktı. Bu tanıtım günlerinde Trabzon’umuzun bütün kültürü oradaydı. Geçen sene koridorlar dardı. Biz de o koridorları büyüttük çünkü herkes her yer yerde horon oynasın, rahat olsun diye. Geçen seneden katılım olarak yaklaşık 40 bin kişi daha fazlaydı. Bu veriler benim kafamdan uydurduğum değil büyükşehirden aldığımız bilgiler. 18 tane belediyenin geldiği yerde, Birçok STK’nın geldiği yerde, yazarların geldiği bir yer nasıl olurda sönük geçer. Haberin saçma oluşu buradan da anlaşılıyor zaten. Bilinçli ve kasıtlı bir şekilde yapıldığı da apaçık ortada.

 

BAKAN SOYLU’DA GELECEKTİ

Ama bizi böyle eleştirdikçe benim hoşuma gidiyor demek ki bir iyi şeyler yapıyoruz.O organizasyonu biz yapmadık.Bu belediyenin organizasyonu. Biz üstümüze düşen görevi yaptık. Niye, iyi geçsin diye. Niye, Trabzonluların bir ağırlığı olsun diye. Süleyman Soylu Bakanımızda aslında gelecekti. Gelseydi bu söylenilenler olmayacaktı. İstanbul’daki 5 katlı binanın yıkılması sonucu gelemedi. Buradaki cenazeden sonra oraya gelmek ayıp olur diye. Başka bir organizasyon yaptığınızda ilk davetliniz ben olacağım dedi.

 

6

 

Kadın Komisyonu olarak siz dernekte ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Biz kadın komisyonu olarak derneğimizin her faaliyetinde aktif rol alıyoruz. Bu dönemde önceliğimiz dernek binamızdı yaptığımız etkinliklerle hem de maddi, manevi destek amaçlı hem derneğimize hem de ihtiyacı olan ailelere katkılarda bulunuyoruz. Kadın Komisyonu olarak özellikle çocuklara yönelik eğitime yönelik etkinliklere daha çok önem veriyoruz. Örneğin Trabzon’da bir okulun Kütüphanesi yaptırılmış fakat kitapları yoktu. Bizde böyle bir eksik görünce o kütüphanenin bütün A’dan Z’ye kitaplarını temin ettik. Sonra talep geldi bizim zekâ oyun sınıfımız yok. Katkıda bulunur musunuz dediler. Onu da yaptık. Daha sonra Sami Başkan eşliğinde gittik açılışını yaptık ve kapısına Kocaeli Trabzonlular Derneği Kadın Komisyonları tarafından yaptırılmıştır tabelası koydular. O çocukların sevinci, mutluluğu gerçekten görmeye değerdi. Ara ara okul müdürü çocuklar kitap okurken fotoğraf atıyor bize, onları öyle gördükçe biz mutlu oluyoruz.

 

ELİMİZİN UZANDIĞI HER YERE YARDIM YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

Yaptığımız şeyden gurur duyuyoruz. Sosyal sorumluluk projelerini gayretle yapmaya çalışıyoruz. Elimizin uzandığı her yere yardım yapmaya çalışıyoruz. Kadın komisyonumuz mükemmel çalışıyor. Hepsi özverili. Bu kadın komisyonun içinde öğretim görevlisi var, doktor var, avukat var, işletme sahibi var. Hepsi hep birlikte uyum içerisinde aktif bir şekilde faaliyetlerimize devam ediyoruz.

 

Derneğe ait kafenin işletmeciliği Neşe Köse tarafından yapılıyor.

Burada da yönetim kurulunun aldığı kararla Trabzon’a özgü yemeklerimizi, geleneklerimizi burada doğup büyüyen Trabzon’u tanımayan bir kişi için tatlarımızı bilsin diye yöresel yemekler yapıyoruz. Burada hangi ürün varsa Trabzon’a aittir ve ayrıca bütün ürünler Trabzon’dan geliyor. Buradan elde edilen gelirde direkt olarak derneğe fayda sağlıyor.Sami Başkanın dediği gibi tüm üyelerimizin derneğimize, binamıza sahip çıkmasını istiyorum.

 

3

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99