Röportaj - Samet Şengöz:“Biz İzmit için dertliyiz” - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Samet Şengöz:“Biz İzmit için dertliyiz”

İzmit’te yaptıklar projelerle kent gündeminden hiç düşmeyen, ilimizin saygın sivil toplum kuruluşu olan Genç İzmitliler Platformu Başkanı Samet Şengöz ile bir araya gelerek ‘Genç İzmitlileri’ konuştuk.Kendisini daha yakından tanıma fırsatı bulduğumuz röportajımızda Şengöz; Genç İzmitliler Platformu’nun kuruluş hikayesini, platforun amacını ve gelştirdikleri projeleri anlattı.Şengöz “Genç İzmitliler Platformunu beyazı da renkliyi de bir arada yıkayan bir çamaşır makinesi olarak görüyorum. Hep beraber birlikte kalbi İzmit için atan arkadaşlarımızda yola devam ediyoruz. Biz İzmit için dertliyiz”dedi.

Sizden başlayalım, kendinizi tanıtır mısınız?

20 Nisan 1988 İzmit doğumluyum. Eğitim öğretim hayatıma İzmit Yüksek Meslek Okulunda Yerel Yönetimler öğrencisi olarak devam ettim. İzmit’te doğmamış olabilirsiniz ama buranın suyunu içtiğiniz de buradan ayrılmak mümkün değil. Benim babam 1956 doğumlu. Makedonya’dan buraya göç etmişiz. Daha sonrada Mehmet Ali Paşa’ya yerleşmişiz. 1988 tarihinden beri Mehmet Ali Paşa'dan çıkmadım. Baba ocağındayım. Doğduğum binada hayatımı sürdürmekteyim. Mehmet Ali Paşa'nın dışına hiç çıkmadım, çıkmayı da düşünmüyorum. Ama olurda zaruri sebeplerden dolayı çıkarsak kalbimiz hep Mehmet Ali Paşa'da kalacak.

 

Nasıl ortaya çıktı platformu kurma fikri?

Biz bu platformu kurarken dedik ki  kalbi İzmit için atan, kimliğinde ne yazarsa yazsın, İzmit çorbasına bir şeyler katabilecek kim varsa aramıza bekliyoruz. Bu şekilde yola çıktık. Arkadaşlarla neler yapabiliriz, ne yaparız İzmit için diye düşünürken. Dedik ki İzmit için bizlerde bir şey yapalım. Genel kanaat, sosyal yardımlaşmanın ön planda olması olarak ortaya çıktı. Devletimizin yetişemediği yerlerde bizlerde kimsesizleri kimsesi olalım. Tabiki de devletimizden büyük değiliz ama devletimizin tespit etmiş olduğu ihtiyaç sahiplerine bizde nispeten, prosedüre takılmadan anında müdahale edelim. Pansuman yapalım. Arkadaşlarla çok kısa sürede 1 hafta gibi kısa sürede kuruluş kararını verdik. İlk kahvaltımızda 85 kişi mevcuttu.

 

WhatsApp Image 2018-12-22 at 12.23.03

 

“BURADA GÖNÜLLÜLÜK ESASTIR”

Tabi ki böyle kalabalık yapıları da yönetmek zordur. Çünkü her kafadan bir ses çıkıyor. Biz siyasi parti değiliz.  Siyasete giren arkadaşlar illa bir şey bekler ama bizim burada böyle bir şey yok. Bizim gibi STK’ lar, bizim gibi çalışanlar; pamuk ipliğine bağlıdır. Buraya gelenler zaten gönüllü geliyor ailesinden, vaktinden, rızkından harcıyor. Ben bir başkan olarak yeri geliyor, benim de sinirlerim bozuluyor. Ben de insanım, benimde bir duygusal yapım var. Yeri geliyor sinirlerimiz geriliyor arkadaşlarımızla tartışıyoruz ama bu tartışma toplantı arasında kalıyor. Burada gönüllülük esastır. Bizim ötekileştirmek gibi kırmak gibi bir düşüncemiz yok, olamaz da.

 

GENÇ İZMİTLİLER HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ DEĞİLDİR

Bu hayattaki en büyük sermayenin insan kazanmak olduğunu belirten Şengöz “Derneğin amacı insani yardım. Aramızda her siyasi görüşten arkadaşımız var. Geçen Ankara ziyareti yaptık Ben her siyasi partinin milletvekillerini bizzat kendim gidip ziyaret ettim. Biz Genç İzmitliler Platformu olarak birleştirici bir güç olmak istedik. Genç İzmitliler Platformu hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değildir. Genç İzmitliler Platformu kimsesizlerin kimsesi,sessizlerin sesi olmak için yola çıkan bir platformdur. Yaptığı çalışmalarla da bu kentin en aktif sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir. Bunu zaten kamuoyu muz da biliyor ve vatandaşlarımız da görüyor. Biz tamamı ile kendi öz kaynaklarımızla ve başlatmış olduğumuz kampanyalarla yolumuza devam eden bir platformu.

 

IMG_1528

 

Maddi desteği kimlerden alıyorsunuz, sponsorluk çalışmalarınız var mı?

Sponsorumuz yok ama şöyle tarif edeyim. Örneğin Ramazan'da ‘Askıda Kumpanya’kampanyası başlattık. O zaman sağ olsun halkımız bizi sahiplendi. Hedefimiz 1000 koliydi. Ama 1780 koli erzak topladık. Şimdi de yeni yıla girerken yeni bir kampanya başlattık. “Sen de yeni bir yıla girerken bir aileyi sevindirmek ister misin?" diye bir kampanya başlattık. Her vatandaşımızdan 50 TL'ye alıyoruz. Ama 100 TL'lik koli yaptırıyoruz. Malum kriz var bu krizde de vatandaşımıza çok yüklenmek istemiyoruz. 100 TL gönderenden de 50 TL istiyoruz 1000 TL gönderenden de 50 TL istiyoruz. Bizim için 10 TL veren de aynı 10 bin TL veren de aynıdır. Maksadımız insanları burada birleştirmek. Herkes kardeşçe yaşasın.

 

BEYAZI DA RENKLİYİ DE BİR ARADA YIKAYAN BİR ÇAMAŞIR MAKİNESİ

Genç İzmitliler Platformu’nu beyazı da renkliyi de bir arada yıkayan bir çamaşır makinesi olarak görüyorum,buna benzetiyorum. Hep beraber birlikte kalbi İzmit için atan arkadaşlarımızda yola devam ediyoruz. Bize ihbar geliyor şu aileye bir bakın. İçimizden yetkili bir arkadaş o aileye gidiyor durumuna bakıyor aciliyetine göre yardımda bulunuyoruz. Beyaz eşyası olsun koltuk takımı olsun bunları tedarik etmeye çalışıyoruz. Kendi imkânlarımızla birilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 

DAHA ARKADAŞLARIN İSİMLERİNİ EZBERLEMEDEN ÇALIŞMALAR YAPTIK

Kuruluşlarını ilan ettikleri tarihten itibaren hemen akabinde aşure dağıttıklarını belirten Şengöz” Yaptığımız ilk çalışmaydı. Daha bir haftalıkken. Hemen akabinde  ikinci hafta Antikkapı Restoran’da 500 kişilik yemekli bir toplantı yaptık. Tamamen kendi cebimizden öz kaynaklardan.Her siyasi görüşten, her kesimden katılan arkadaşlarla birlikte istişare toplantısı yaptık. Dedik ki biz İzmit için neler yapabiliriz? Güzel verimli bir toplantımız olmuştu, kente de bayağı ses getirmişti. Hemen onun akabinde bir kamu spotu çektik Engelliler Haftası ile ilgili. Tamamı kendi platformuzun yöneticilerinden olan kendi oyuncularımız da bir kamu spotu çektik. Kentin tüm bir bilboardlarında ekranlarında yayınlandı. Sağ olsun burada Büyükşehir Belediyesi çok yardım etti. Hemen akabinde uyuşturucu ile mücadele ile alakalı tekrar bir kamu spotu çektik. Daha arkadaşların isimlerini ezberlemeden bu gibi çalışmalar yaptık.

 

HAYIR GİZLİ YAPILIR AMA İYİLİKTE PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR

Sosyal medyada da kamuoyunda çok ses getiriyor çalışmalarınız.Çok reklam yapıyorsunuz gibi eleştirilere cevabınız ne olacak?

 

Reklam yaparak bu işin anlamını yitirdiğini söyleyenler var. Kamuoyunu doğru düzgün bir şekilde bilinçlendirmezsek bize böyle talepler nereden gelecek. Ya böyle bir kampanya yapıyorsunuz niye bizi haberdar etmiyorsunuz diyen kişiler çok oldu. Bu kamuoyu bilinçlendirme sayesinde 1000 hedefi koyduğumuz koli 1787 ye ulaştı. Biz başarılıysak güzel bir ekibimiz varsa bu kamuoyunun, basın mensuplarına sayesinde. Sizler bize yardımcı oldunuz. Sizler bize ön ayak oldunuz. Sizler bizim çalışmalarımızı halkla buluşturdunuz. Hayır gizli yapılır ama iyilikte paylaştıkça çoğalır.Yardım yaptığımız aileleri zaten biz rencide etmiyoruz. İsim listesi paylaşmıyoruz, fotoğraf paylaşmıyoruz. Ayrıca bize destek olan yardım eden erzak yardımında bulunan vatandaşımıza bak biz senin malzemeni burada dağıtıyoruz diyoruz. Aldığımız sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Herkes diyor çok reklam yapıyorsunuz. Biz reklam yapmazsak platformun çalışmalarını duyulmazsa insanlar bize nasıl ulaşacak.

HER AY HUZUREVİ ZİYARETİ YAPIYORUZ

Mevcut projeleriniz neler, ileride neler yapmayı panlıyorsunuz?

Genç İzmitliler platformu İzmit'te 52 mahalleye ve bazen köylere de gittiğimiz oluyor yardımlarını yapıyor. İnsan ayırt etmeksizin çalışmalarını yürütmektedir. Hasta yaşlı ziyaretlerimiz her hafta düzenli bir şekilde devam ediyor. Her ay huzurevi ziyareti burada dikkatinizi çekmek istiyorum. Her ay yani senede bir kez yaşlılar haftasında gitmiyoruz. Her ay aksatmaksızın ziyaretlerimizi yapıyoruz. Onlarla birlikte kahvaltıda buluşuyoruz, sinemada buluşuyoruz. Bunları düzenli bir şekilde yapıyoruz. Ben tek başıma bir hiçim. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Bu bizim kurmuş olduğumuz bize inanan bir ekip sayesinde oluyor.

 

Peki, şu an toplam kaç üyeniz var?

Biz şu an dernekleşme aşamasına geçtik. Biliyorsunuz ki platformlar misyonlarını tamamlarlar. Tamamladıktan sonra da kapatılır. Biz şu an dernek olarak yolumuza devam ediyoruz. Genç İzmitliler sosyal yardımlaşma Derneği diye. İyi çalışmasına başlıyoruz. Bizim 450 500 tane üye olmak isteyen hâlihazırda vatandaşımız var. Ama şuan 70 kişi dernekte aktif olarak görev alıyor.

 

LC WAİKİKİ BU ZAMANA KADAR 1118 YAVRUMUZU GİYDİRDİ

Şu an sadece İzmit bazlı çalıştıklarını ifade eden Şengöz “ Tabii ki farklı ilçelerde kurulunca diğer arkadaşlara da destek olacağız. Artvin'den bununla ilgili bize bir talep geldi. Burada kuralım diye. İnsanın niyeti temiz olunca cenabı Allah yardım ediyor. Geçtiğimiz ekim ayına kadar biz toplam 540 bin TL'lik ihtiyaç sahiplerine yardım yapmışız. 2 hafta önce bize LC Waikiki'den 200.000 TL'lik kıyafet geldi. 500 yavrumuzu kot, bot, atlet, çorap olarak giydirdik. Rakamları söylemek çok kolaydır ama 500'e kadar saysak bile dakikalar geçer. Bana diyorlar ki İzmit esnafından neden alışveriş yapmıyorsun. İzmit esnafından da yapıyoruz. Para topladığımızda bizi bir şey de gidip İzmit esnafından alışverişimizi yapıyoruz. Ama ben para ödemediğim bir şey de nasıl İzmit esnafından alışveriş yapabilirim. Allah razı olsun LC Waikiki bu zamana kadar 1118 yavrumuzu giydirdi.”

 

GENÇ İZMİTLİLER PLATFORMU BİR OKULDUR

Kimler üye olabilir, platformama nasıl dstek olabilir?

Siyasi partilerde hiyerarşik bir yapı vardır. Bizim toplantılarda tartışmalar oluyor. Neden doğru kararı bulmak için. Ben Mehmet Ali Paşa' lıyım. Bugüne kadar bir erzak koli olsun Mehmet Ali Paşa’da dağıtmadım. Bireysel olarak kendi mahallemde. Hiçbir arkadaşım yanlış bir şey düşünmesin diye. İnsanları siyasi görüşüne göre dinine ırkına göre yargılanmayacaksınız. Bir saygınız olacak. Bunlara itimat ettiğiniz sürece başarıda zaten kendiliğinden geliyor. Kentte İzmit çocuklarının önünün açık olduğuna inanıyorum. Kalbi İzmit için atan her arkadaşımız için siyasi görüşü etnik yapısı farketmeksizin aramıza bekliyoruz. Genç İzmitliler platformu bir okuldur. Bu okul kişilerin kendini eğitmelerini, hayatla ilgili dersler çıkarmalarını kendi üzerlerine vazife almasını istiyoruz.Kimsesiz çocuklar olsun engelli çocuklar olsun bunlarla ilgili yaptığımız çalışmalar sonucunda inanın bütün yorgunluğumuzu atıyoruz. Onlarla birlikte olmak gerçekten bizim için keyif verici bir şey.

 

ŞU AN BİZİM YAPTIĞIMIZ YARDIMLAR 1 MİLYONU AŞTI

Yaptıkları yardımların hepsinin kayıtlı olduğunu belirten Şengöz “ Hepsi tek tek not alınıyor. O yüzden ben rakamlarla ilgili net konuşuyorum. Şu an bizim yaptığımız yardımlar 1 milyonu aştı. Her siyasi partinin il ve ilçe teşkilatlarını gezdik. Hepsine gittik bu kent için neler yapabiliriz dedik. Belediye başkanlarımıza gittik. kendi aramızda bir arkadaşımızın bir sorun olduğunda hep beraber toplanalım çözüyoruz. Çalışmalarımız anlattığım gibi bu yönde. Şu an hâlihazırda devam eden yılbaşı ile ilgili erzak yardım kampanyamız var. Bunları topladıktan sonra 31 Aralık gecesi ihtiyaç sahiplerine hanesinde ziyaret edip dağıtacağız. İzmit'in her mahallesine dağıtım yapacağız. Hemen akabinde karakolları ziyaret edeceğiz onların yeni yıllarını kutlayacağız.

 

Yeni yıldaki projeleriniz neler olacak?

Arkadaşlarımız bir tiyatro ekibi kurulacak bir oyun sergilemeyi düşünüyorlar. Bir de üniversitede genç arkadaşlarımıza yönelik çalışmalarımız olacak. Ödüllü bir bilgi yarışması düzenlemeyi düşünüyoruz. Bir dizüstü olur, bir İpad olur, bir cep telefonu olur. Bu gibi ödüllerimiz de olacak. Daha kararını almadığımız birçok proje var ama burada kamuoyuna duyurursak yapmak zorunda kalırız. Dediğim gibi yeni yılda projelerimiz bu şekilde devam edecek. Genç İzmitliler platformu olarak güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz. Bizlere her zaman destek olan kamuoyuna basın mensupları İzmit'te hemşerilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

ALMANYA'DAN BİLE DESTEK OLAN VATANDAŞIMIZ VAR

Artı olarak eklemek istiyorum. Bize Almanya'dan bile destek olan vatandaşımız var. Bize 250 çift ayakkabı bağışladı. Kendisi Almanya'dan geldi. Mağazaya ödemeyi yaptı. Biz mağazadan kartları aldık. 250 vatandaşımızı ayakkabı dağıttık. Bizim yurt dışında bile takipçilerimiz var bu bizim için bir onurdur gururdur. İzmit’te böyle bir aktif hareketin olduğunu tüm dünyaya bu kentte değil tüm dünyaya göstermiş oluyoruz. Bizim için genç İzmitliler platformu olarak Onur duyduğumuz gurur duyduğumuz bir şeydir.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

İso - 03 Ocak 2019 22:22
Dostum Rabbim yar ve yardımcınız olsun sizin gibi duyarlı insanlar sayesinde bu hayat yaşanası hale geliyor Rabbimden başarılarınızın devamını dilerim

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99