Flaş Kocaeli
Şemsettin Saral
Şemsettin Saral

KÜÇÜK ESNAF

27 Nisan 2020 tarihli yazısı

Ülkemizde virüsün görüldüğü zaman alınan ilk tedbirlerde küçük esnafın dükkanlarına ya kapatma yada küçük küçük yasaklar geldi. Daha sonra tedbirler kapsamı genişletildi. Sonradan genişletilen kapsamın içinde olanlar büyük mağazalar ve  türevinde olanlar. Bu türevde olan mağaza ve dükkanlar ekonomik anlamda çok fazla sıkıntı yaşamayacak yerler.

 

Ama şehir merkezinde bulunan küçük esnaf tedbirler uzadıkça en çok sıkıntıyı çekecek mağaza ve dükkanlar. Bu sıkıntıların büyük ölçüde cafeler, berberler, lokantalar,kahvehaneler, terziler, kuaförler gibi vs. yerler. Eğer bir dükkan açmak isterseniz açacağınız işin cinsine göre çeşitli sivil toplum kuruluşları vardır. Bu kuruluşlara eğer üye olmaz iseniz işyerinizi faaliyete geçiremiyorsunuz, üstelik bu kuruluşlara üye olduğunuzda aylık bir ücrete taabi tutuluyorsunuz. Ödemediğiniz takdirde de size borç çıkarıyorlar. Ben şimdiye kadar toplanan bu aidatların nereye harcandığını, ne işlerde kullanıldığını kamuoyuna açıklayan bir dernek,federasyon görmedim.(Eğer böyle bir şey kamuoyuna açıklandıysa görmemiş yada okumamış olabilirim.)

 

Ben şunu anlamıyorum bu STK’lar niye kuruldu, kuruluş amaçları ne, neden insanlar buraya üye olmaya mecbur ediliyor? Bildiğimiz gibi işçi sendikalarımız var. Bu sendikalar her daim işçilerin haklarını korumakla mükelleftirler ve başarıyla da yürütüyorlar. Esnaf için kurulan dernek ve federasyonlar neden üyeleri olduğu bu esnaflarımızın haklarını korumazlar? Niçin onların sıkıntıları ile iştigal olmazlar? Ülkemizin yaşadığı virüs belası yüzünden dükkanları kapalı olan bu esnafların bu esnafların sıkıntılarına çare aramazlar, çare olmazlar. Burada en azından bir derneği ayırmak istiyorum. İzmit’te bulunan İKM(İzmit Kent Merkezi Dayanışma Derneği) başkanı sayın Murat Öztürk’ü… Maddi gücü ve üye olma mecburiyeti bulunmayan bu dernek gerçekten esnafın sesi olmaya çok büyük gayret gösteriyor.

 

Üye olmaya mecbur bırakılan diğer STK’lardan küçük esnafı destekleme amaçlı hala bir ses yok. Sadece esnaf kefalet kooperatifi çok düşük faizle kredi veriyor o kadar. Küçük esnaf dükkanlarını açmak istiyor. En azından belirli saatlerde, kontrollü, kurallara uygun bir şekilde. Siz STK’lar siz de elinizi taşın altına koyun. Üyeniz olan küçük esnaf kardeşlerimize sahip çıkın. Ne yapıp edip yardımcı olun. Her şeyi devletten beklemeyin.

 

                                                                                                                                         Saygılarımla

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Murat öztürk - 25 Nisan 2021 16:18
Teşekkür ederim Abim
Kurultay - 29 Nisan 2020 02:27
Bravo

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99