Flaş Kocaeli
Şemsettin Saral
Şemsettin Saral

HALK EVİ

23 Kasım 2020 tarihli yazısı

Günlerdir Kocaeli /İzmit'te bulunan Halk evinin sosyal medyada gündem konusu epeyce ağırlıklı bir konuma geldi.Neredeyse Halk evinin önünden geçen herkes Halk evinin bahçe demirlerine siyah kurdele bağlıyor,sebebine ne diyen olacaktır.

 

Halk evinin bakımsızlıktan VİRANEYE dönmesi.Öyleki bahçesinde bulunan otlar bile diz boyu,binanın durumunu söylemeye gerek yok sizler anladınız.

 

Halk evleri bir eğitim kurumudur, aklınıza gelebilecek her dalda neredeyse eğitim verebilmektedir.

 

Bir zamanlar benimde  ülkemize mâĺ olmuş çok değerli sanatçılardan tiyatro eğitimi aldığım bir eğitim yuvası.Ve halâ zor şartlarda da olsa eğitim vermeye çalışan bir Halk evi.

 

Halk evleri her ne kadar köy enstütüleri yerine kurumsallaştırılsada Ben Şehirleştirme enstütüsü olarak görüyorum.Okuma yazmadan tutunda meslek edindirmeye kadar birçok alanda hizmet veriyor.

 

Eğitim almaya gelen kursiyerlere hiçbir şekilde dili,dini,mezhebi,memleketi,siyasi görüşü sorulmadan en üst düzeyde eğitim veriyor.

 

Fakat nasıl oldu neden oldu  bilmem ama Halk evleri sanki belli bir siyasi görüşün himayesi altına girmiş gibi gösterilmek isteniyor. İşte bu sebeple Halk evleri ya kapatılıyor yada görmezden geliniyor.

 

Bunlardan bir taneside İZMİT Halk evi neredeyse yıkılacak konuma gelmiş ama inatla eğitim vermeye devam ediyor.Dedim ya burada eğitim gören herkesi aynı görüşe sahipmiş gibi zannedenler, Halk evlerini görmezden geliyorlar.

 

Beyefendiler, Halk evleri bir kamu malıdır kamuya hizmet etmektedir bunu sizler de biliyorsunuz.Görmezden gelecek bir konumda değildir.Buralarda eğitim görenler Bu ülkenin askeri,esnafı,sanatcısı,vergisini vereni,üreteni,öğretmeni bu ülke için gözünü kırpmadan canını verenlerin gerçek sahipleri.

 

TÜRK vatandaşı olan herkes herşeyin herşeyin en iyisine layıktır.Şunu hatırlatmak isterim merkezi hükümet TÜRK vatandaşı ermeniler için Van gölünde bulunan Akdamar kilisesini adeta küllerinden yeniden doğmuşcasına yaratarak ibadete açmışken kendi öz malımız tarihimiz eğitim yuvamız bu ülkenin gercek sahiplerinin malı İZMİT HALK EVİ' nin  tekrardan o eski günlerine dönmesi  dileğimle.                 

                                                                  Saygılarimla

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Adnan zanburkan - 04 Ocak 2021 20:06
İnşallah yapılır bir an önce Restorasyonu Kocaeli hizmetini açılışı ama çok zor İnşallah ben yanılıyorumdur tekrar gündeme getirdiğiniz kalem aldığınız için Şemsettin Bey teşekkür ediyorum
Güngör - 26 Kasım 2020 00:17
Kalemine, emeğine sağlık Şemsettin bey, belli ki bazıları halkevlerini kendi haline bırakılıp yıkılsın da yerine yeni rant kapıları açacak alanlar ellerine geçsin diye bekliyor ama tarihimize ve cumhuriyetimize sahip çıkan halkımız buna izin vermeyecek ve halkevlerimize sahip çıkacaktır.
Hakan göklü - 25 Kasım 2020 11:49
Çok haklısınız, Halkevi bizim tarihimiz annem bile orada eğitim almış. Teşekkür ediyorum duyarlılığınız için
Huriye - 23 Kasım 2020 17:04
Ellerinize saglik bu konu ancak bu kadar guzel yazilabilirdi...
prof.dr.sabih cenahoglu - 23 Kasım 2020 16:37
agzina saglik semsettin bey. insallah at gozluklerini cikarip bu sehrin degerlerine sahip olurlar. yoksa izmit benim de gencligimdeki yillari arar oldu. emegine kalemine saglik

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99