Şemsettin Saral - MEZARLIK !
Flaş Kocaeli
Şemsettin Saral
Şemsettin Saral

MEZARLIK !

12 Nisan 2022 tarihli yazısı

MEZARLIK !
Konu dostlarla iftar yemeği sonrası laf lafı açınca çıktı
Kocaeli’de yaşayan Gayrimüslüm vatandaşlarımızın vefat ettiklerinde nerede veya nereye defnedildikleri? (Gayrimüslümler Müslüman mezarlığına defnedilemez) Bu konu üzerine bir araştırma yapma gereği duydum. Ertesi gün  Mezarlıklar Müdürlüğü  ve İzmit'te yaşayan Hristiyan bir arkadaşımdan aldığım yanıt;  Koceli'de Gayrimüslüm mezarlığının olmadığını, vefat eden Gayrımüslüm vatandaşlarımızın İstanbul' da bulunan mezarlıklara defnedikleri oldu. Düşünün.
 
Bir şehirde yaşıyorsunuz, vefat eden bir yakınınızı  hiçbir yakınınızın olmadığı başka bir şehirde defnediyorsunuz. Bulunduğunuz şehirden başk abir şehre cenazenin gitmesi, defnedilmesi, daha sonraki zamanlarda ziyaret etmek istediğinizde maddi manevi çektiğiniz eziyeti.
 
Dedim ya araştırma yaptım. İstanbul' da bulunan bazı kilise pastör ve yöneticileri ile görüştüm. Yaptığım görüşme sonucu geçmişte İstanbul Protestan Vakfı yönetimince Kocaeli’de ilgili yerlerden mezarlık talebinde bulunulduğu fakat cevap alamadıklarını Böyle önemli bir konu bir sefer istemeyle olacak şey değil. Üstelik mezarlık talebinde bulunduğunuz şehirde faal olan bir kilise varsa. Demek oluyor ki inandıkları dine mensup insanlar var ve bu insanlar her pazar düzenli olarak o kilisede ibadetlerini yapıyorlarsa.!
 
Merkezi hükümetin Gayrimüslüm vatandaşlarımıza şimdiye kadar hiç yapılmamışları yapmaya azami gayret gösterdiğini, Gayrimüslüm vatandaşlarımız çok iyi bildiklerine eminim.
 
Bunun neticesinde gelin Kocaeli'yi yöneten değerli yöneticilerimiz. Madem bu şehirde faal bir kilise var siz değerli yöneticilerimi. O kiliseye giden ve bu şehirde yaşayan, vergisini veren, askere giden, ticaret ve alışveriş yapan en önemlisi komşumuz olan bu değerli Gayrimüslüm vatandaşlarımıza en basit şekliyle empati kurarak nasıl ki bizler sık sık mezarlıklarımızı ziyaret ediyorsak onların da bu şehirde yaşayıp ama başka bir şehirde vefat edenlerine razı olmayıp istedikleri anda ziyaret etmeleri için bu şehri yöneten siz değerli yöneticilerimize sesleniyorum. Gayrimüslüm vatandaşlarımıza bu şehirde bir mezarlık yerini çok görmeyelim.
Saygılarımla

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Sedat Baltacıoğlu - 13 Nisan 2022 08:20
Kalemine sağlık kuzen. Hassasiyetin, şehrimizde yaşayan bir çok insanın hassasiyetlerine dokunmuştur eminim.rn

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99