Flaş Kocaeli
Safet Çelik
Okunma Sayısı: 1651
Safet Çelik

Karıncaya Uzaktan Baktığımızda

20 Aralık 2018 tarihli yazısı

Torunlarınıza, torunlarımıza bırakacağımız mirası gelecekte çıplak kıraç, çöl bırakacağımız dünyamızın balta girmeyen ormanlara motorlu bıçkı aletlerle 300-500 yıllık ömürlü ağaçlar para kazanmak uğruna heba ediliyor.  500 yıllık gürgen, kayın, meşe ve çam gibi tarihi ağaçlarını kestiğiniz zaman en az birinin yerine 1000 Fidanda dikseniz onun verdiği oksijeni veremez, fidanlar yetişene kadar zaten yarısı kuraktan ve susuzluktan kurumaktadır. Sonuç; nesillerimiz, nesilleriniz gölgelik ağaç bulamaz olacaklardır, dünyada devletler el ele verip, tarihi değeri yarasız ağaçları koruma altına almalarını saygılarımızla sivil toplum kuruluşları olarak Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi derneği Başkanı olarak gündeme tartışmaya açılmasını istemekteyiz.

 

Büyük küçük kereste ticaretini yapan değerli esnaflarımız da bizim düşüncemize dünyanın geleceğini düşünerek katılacaklarını inanıyorum. Kerestenin yerini biraz da demir ve alüminyum kullanılmasını yararlı olur diye düşünmekteyiz, bahsi geçen tarihi ağaçlar tohumlarını rüzgarın da etkisiyle çevreyi de fidanlaştıracaktır. Ormanlarımızın kendiliğinden yanmasının önüne geçmek bizlerin elindedir. Piknik alanlarında koyu şişe ve kaza yapan araç camlarının etraflarında otlar büyümekte güneşten kurumakta olan kara güneş ışınları mercek vazifesi görerek, ormanlarımızı ateşleri kendiliğinden taşımaktadır. Tabii ayrıca sigara atanlarda araç geçişlerinde olmaktadır. Gelin dünyaca el ele verelim; dünyamızı bu beladan birlikte kurtaralım. Ormanlarda damgalanan ağaçlar kesinlikle kesilmeden önce göbeğine ip bağlanmalı ki yandaki yarasız, sağlam ağaçların zedelenmemesinin sağlanması çok önemlidir diye düşünüyoruz.  Nesillerimiz,  ‘Dedeleriniz bizleri hiç mi düşünmediler mi? Topluma bu konuda hiçbir mesaj vermediler mi?’ demesinler diye benim kalemimin mürekkebim hiç bitmeyecek. Elim kalem tutup yazarken elimden düşene kadar devam edeceğim.

Cennet misali dünyamızın gitgide küreselleşmeye doğru gitmekte olduğunu, para gücünü ellerinde bulunduranlar neden daha çok kazanmak istediklerini gelecek nesillere asla anlatamayacaklar. Temiz, oksijeni bol, barış içinde savaşsız dünya bırakmayı dünyamızın herhangi köşesinde tarihi değeri yüksek canımız ciğerimiz 300-500 yıllık ağaçlar yok ediliyor. Bir de bu yetmezmiş gibi Suriye sınırlarına yakın düzlük 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99