Safet Çelik
Okunma Sayısı: 1395
Safet Çelik

Karıncaya Uzaydan Baktığımızda

28 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Çok değerli duyarlı dünya liderlerine sesleniyorum; Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği Başkanı olarak köşe yazımı unvanımı, ismimi zikretmemi düşündüm. Çünkü kalemimim dünya barışının tehlike çanlarını seslendiği ve çok geç olmadan dünyamızda çok değerli değerleri biçilmeyen köşe yazarlarımız kaleminiz ucundan dökülen mürekkepleriniz öncelikle dünya çocuklar sadece gülmeyi, ağlamayı, evlerde sağlı sollu dökerek yaramazlıklar ve oyuncakları ile oturdukları yerlerde gelecek nesillere faydalı resimler, figürlerle meşgul olan çocukların bizlere acıklı acıklı baktıkları da olmaktadır. Gözümüzden kaçmaktadır.

 

Sayın Değerli barışları çağrıştıran köşe yazarlarımız; kalemlerinizden dökülen mürekkepler din, ırk ayırmadan gelecek nesillere kavgasız, gürültüsüz çocuklarımızın gelecek çağlara güvenle bakmalarını sağlamak biz insanoğullarına düşmektedir. Kardeşim; dünyada var olan değerli madenler, petrol çeşitleri denizlerimize akan sularımız, topraklarımızın işleterek insanlık yararına kullanılmak yerine silahların yapımına harcanıyor. Nedeni belli; iki komşu devletleri birbirine düşürüyorsunuz. Birinin tankı topu, mermisi ve motorunun eskimesi halinde diğerine savaş üstünlüğü zayıfladığında üretenler hemen kasada ‘Ne kadar paran var, ona göre tankları, motorları, topları, mermilerini hemen uçakla, paraşütle atacağım. Sen önce parayı banka hesabıma yatır’ demekteler.

 

Kardeşim biz bir elini çenene daya düşün bu anda dünyamıza, çocuklarımıza silah türü oyuncaklar almış başını tezgahlarda gidiyor. Okul çağındaki çocuklar daha da ufakken dahi savaşları kendi aralarında öğretiliyor. Farkında olmadan şimdi o çağdaki çocuk ne görürse aklında kalır. Gelecekte birbirine ateş saçmaları kaçınılmaz olmaktadır. Çocuklarımıza diğer oyuncaklar ellerine verilmeli. Lastik türü ve silah türü oyuncaklar derhal piyasadan kaldırılmalıdır. Onu üretiyorsun, para kazanmaktasın. Başka oyuncaklar üret aynı parayı kazanırsın. Çocuklarımızın ellerine silah tuttrumayı alıştırmayın. Ben eve giderken çocukların ellerinde silahlar resmen savaş oyunu oynarken görmekteyim.

 

Neredesiniz. Önce ülkemizin sivil toplum örgütleri gelin el ele verelim. Bugünlerde dünyada önemli silahların fitillerine ateş yakın ellerde. Hissediyoruz. Elini kibritten çek. Eline seralarımızdaki ve doğamızdan yetişen cennet güzeli insanların ruhuna güzellikler katan çiçekleri öğretmeyi, silahlardan kazanan paralar yeter artık. Barışlara çiçek elinde koş. Bugüne daha huzurlu olacaksın. Silahlar patladığında canımız, ciğerlerimiz, çocukların gözyaşları, sizleri bizleri hiç mi yüreğimizi sızlatmayacaktır. İyi düşün insan haklarına saygıdan bahsediyorsak, 3 dinin buluştuğu Harem-i Şerif’e ve İslamiyet’in ilk kıblesine dokunma.  Seninde inandığın dine saygı duyulmalı. Sende saygı duyacaksın. Başka türlü dünya barışı olmaz. Ben fetva vermiyorum. Böyle giderse senin dinin doğru benim dinim doğru tartışmalarına nokta koyulmalı. Çiçek dalında güzeldir. Kestiğinde demet yaptığında zehirli gaz sıktığında o güzelliğini hemen kaybeder. Sen dinini koru, ben dinimi koruyayım. O da dinini korusun. Birbirine baskı yapmadan işimize bakalım. Geçmişin kavgaları nesillere taşımayalım. En az 1000 yıldır kavgaları atalarımız topraklar yüzünden bitirememişse bu çağda bizler kavgaları bitirelim. Elimize silah yerine bir demet çiçek al, yürü karşındakinin üstüne o senin yine vursun. Korkma! Dünya vatandaşım sana sesleniyorum.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99