Flaş Kocaeli
Safet Çelik
Okunma Sayısı: 2906
Safet Çelik

Karıncaya Uzaydan Baktığımızda

02 Ekim 2018 tarihli yazısı

Dünya Barışı meyvesini verene kadar dünyada değerli köşe yazarlarımızın kalemlerindeki mürekkepleri hiç bitmeyecektir. Neden silah üreten fabrikalar hiç durmadan çalışmaktadır? Bu çokta iyi kar getiriyor. İnsanların canlarını almaya çalışan iyi nişancıların hedefindeki insan bir delikanlı da olabiliyor, Yeni dünyaya gelen bebekte… Kardeşim; can yakan, dünyayı kasıp kavuran silahların ismini de anmak istemiyorum. O canlara sen mi hayat verdin?

 

Canlarını almak için bütün gücünü paranı dahil kullanıyorsan karşındakini de silah üretmeye mecbur bırakıyorsun. Bir kere daha köşe yazımda yazmıştım; Elini tetikten çek; silah fabrikalarının da elektrik şalterini indir. Bugünü yarına bırakma. Yeter bu fabrikalardan kazandığın üzerinde kan lekesi bulaşmış. Birikimleriniz para kazanmaksa amacımız dünyada kıraç arazilerin ne kadar çok olduğunu, bomboş yatırılarak belgeselde izlediğimiz yaban hayvanlarımızı birbirine kırdırarak nasıl can verdiklerini maalesef izlemekteyiz. Birlileri düz kıraç arazileri her türlü tarıma uzak tutmaktalar. Sözün gelişi yakınımızdaki saman dağların tepelerinde HES enerjisini cennetten farkı olmayan binbir çeşit kuşlar dahil canlı tür hayvanlarımızın göçmen kuşlarında uğrak geçiş tepelerden geçmez olacaktır..

 Ormanın bir kısmı  bazı yeni yolların tepelere kadar açılırsa yeni yeni doğa dengesinin zedelenerek karışımı ile taşacaktır. Şimdilerde ırmakların kenarında besicilik yapanlara 20 yıl so önce pullu sazan alabalık temiz akan sularda bulunmaktaydı. Şimdi besihanelerimizin artıma tesisleri ciddi anlamda yapılmalı, oltayla avladığımız balıklar bulanık gübre karışımı hayvan pislik kokusu yüzünden yenememekte. Diyoruz ki Gölcük’te esnaf müşterilerini büyük şehirlere  kaçırıyor. Turizme ağırlıklı arıtma gibi HES Gibi yeşilin bol olduğu yerlerde kestanenin kilosu fındıktan, cevizden fazla olarak 30 TL. Kestane dağlarımızda yetiriyorsak ekonomiye katkısı kestanenin de cevizin de fındığında devletimiz gücünü kullanarak orman niteliğini kaybetmeye yüz tutan  yerlere ceviz, kestane, fındık gibi çabuk çürümeyen meyve olması ile önemle desteklenmeli.

 

Pazarlarda bu ürünlere karşı tedbir alınırsa buranın ürünü İstanbul piyasasına göre daha ucuza olur ve vatandaşlar buralara gelir. Hatta bu bahsi geçen dayanıklı ürünlerin festivaller ve icabında borsa gibi ürünü tanıtıcı koruyucu Ziraat Odalarımızın da desteğinin daha güçleneceğine inanıyoruz. Ayrıca kestane çiçeği alan arılarımızın petek balının çok kaliteli olduğunu ıhlamur çiçeği alan arılarımızın da rahat ortamda çiçekten otlamış olacaktır. Saman dağlarımızdaki özellikle ıhlamur, kestane kesinlikle korunmalıdır. Devlet ormanlarında yetiştirmelidir. Yabani Kestane, Ihlamur iyi verenler tespit edilerek çiçek açamayanlar aşılanmalı. Ağaçların dipleri temizlettirilmeli, düşen kestane dipleri zararlı otlardan arındırılmalıdır.

 

Bizler ciddi anlamda kıraç yerlerde hangi dayanıklı meyve gelişir, incelenerek hemen  faaliyete geçmeliyiz. Ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmalıyız. Biz güçlü olursan dünya barışları uygulanırken, masalarda icabında cephelerde sözümüz barıştan yana geçecektir. Bizler inanıyoruz ki ülkemizde gelecek nesiller sömürülmeyecektir. Bu böyle bilinmelidir.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99