Halil Küçükparlak
flaskocaeli@gmail.com
Okunma Sayısı: 2279
Halil Küçükparlak

Kutlu Doğum Haftası kutlu olsun

25 Eylül 2017 tarihli yazısı

Kutlu Doğum Haftasında bildiğiniz gibi peygamber efendimizin doğumu kutlanır. Benim kuşağımdakiler çocukluğumuzda ve gençliğimizde “Kutlu Doğum Haftası” bilmezdik. Biz o zamanlar Peygamber efendimizin doğumunu “Mevlit Kandili”nde kutlardık. Hicri takvime göre Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. Günleri arasındaki gece kutlanırdı. Bildiğiniz gibi hicri takvim de miladi takvime göre 11 gün fark olduğu için Mevlit Kandili de senenin değişik günlerinde kutlanırdı her sene.

Peki, ne zaman çıktı Kutlu Doğum Haftası? İşte ne zaman çıktığını çıkaranlardan birisi şöyle açıklamış:

“Kutlu doğum haftasını biz uydurduk. 1989 yılında, doktora tezimi yazmakla meşgul olduğum zamanlardı. Türkiye Diyanet Vakfı’nda Yayın Kurulu üyesi olarak görev yapmaya başlamıştım. Kurul, milliyetçi düşünce geleneğinden gelen toplam altı ilim ve fikir adamından meydana geliyordu. Kurul başkanımız Profesör Süleyman Hayri Bolaydı. İkinci isim ise üç yıl önce aramızdan ayrılan Ayvaz Gökdemir‘di. Ayvaz Bey Türk milliyetçiliği yoluna, onun güçlü telkinleri ile adım attığım için hayatımda etkisi fazladır. “Kutlu Doğum Haftası”, işe başlar başlamaz bu kurulun aldığı bir kararla ortaya çıktı. Teklif Süleyman Hayri Bey’den gelmiş, “Kutlu Doğum” ismini de rahmetli Ayvaz Bey bulmuştu. İlerleyen yıllarda. Kutlu Doğumu sabitlemeye karar verdik. Miladi takvime göre Nisan ayında bu hafta, Diyanet’in önayak olmasıyla “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan edildi. Başlarda epeyce itiraz geldi. Bidat olarak görüldü’’.

Bu satırların yazarı kim?

Prof. Dr. Mümtaz'er Türköne. Zaman gazetesi yazarı. AKP Milletvekili adayı olmuş kazanamamış, ikinci eşi ve aynı zamanda üniversiteden öğrencisi olan Özlem Piltanoğlu Türköne AKP İstanbul Milletvekili olmuş.

Zaman gazetesinde köşe yazarı.

21 Aralık 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliklerine getirilmiş. Göreve getirildikten sonra Atatürkçülük ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından tepki alan Türköne, 5 Ocak 2012 tarihinde görevinden istifa etmiş. Prof. Dr. Türköne Habertürk TV’de Balçiçek İlter’in sunduğu Söz Sende’ye konuk olmuş, “Türkiye’de yüzlerce Atatürkçü olduğunu” ifade ederek “kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını da hakaret olarak algılayacağını” söylemişti.

5 Ağustos 2016 tarihinde "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın amaçlarına hizmet etmek" suçlamasıyla tutuklanmış.

Şimdi “14-20 Nisan tarihine sabitlemeye karar verdik” diyen adama sorarlar, “Sizin dini bir günü sabitlemeye yetkiniz mi var?” derler. “Ne haddinize sabitlemek?” derler. “Haddinizi bilin” derler.

“Madem dini günleri sabitlemeye yetkiniz var ramazanı şubat ayına sabitleyin, neden insanlara sıcak ve uzun temmuz ağustos aylarında oruç tutturuyorsunuz?” derler.

Sözü fazla uzatmadan bu günlerde idrak etmekte olduğumuz Miraç Kandilinizi kutluyor hepinize hayırlı günler diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99