Halil Küçükparlak
flaskocaeli@gmail.com
Okunma Sayısı: 948
Halil Küçükparlak

Mutluluğu kutlamak kaç desibel?

20 Eylül 2018 tarihli yazısı

Herkesin, her ailenin mutlu günleri vardır. Sünnet düğünleri olur, evlatlar yeni yuva kurarlar, bunlar insan hayatında unutulmaz günlerdir. Bu mutlu günlerini insanlar gülüp oynayarak kutlarlar doğal olarak.

Seneler önce, köylerde köy düğünleri yapılırdı. Köy meydanında toplanırdı bütün köylüler. Davul zurna gelir oyun havaları çalar tüm köylüler halay çeker oynardı. Ben çocukluğumdan, gençliğimden hatırlarım, o zamanlar şehirlerde düğün salonları yapılmıştı. Köyde yaşayanlar köy meydanında düğün yaparken şehirlerde yaşayanlar düğün salonlarında kutlarlardı mutlu günlerini.

 

Daha sonra köy adetleri şehir yaşamına da girdi ne yazık ki. Şehirlerin ara sokaklarında, ya da apartmanların aralarında darbuka ve klarnet çalınarak sokak düğünleri yapılmaya başlandı. Zaman ilerledikçe köyden kente göç hızla arttı. Yetkililerin de söylediği gibi başta İstanbul olmak üzere ülkemizin tüm şehirleri kocaman birer köy haline geldi ne yazık ki.

 

Köylerde yapılan düğünlerden kimse rahatsız olmazdı. Çünkü hasat mevsimi sonunda yapılan düğünlere zaten bütün köy katılırdı. Köylüler arasında yardımlaşma vardı. Birçok işlerini imece usulü yaparlardı. Hatta yakın zamanda köyden bir kişi hayatını kaybetmişse düğün daha ileri bir tarihe ertelenirdi.

Ama şehir yaşamı öyle değil ki. Kocaman apartmanlarda oturan insanlar iki kat yukarıda oturan komşusunu tanımıyorlar. Tanısalar da merdivende ya da asansörde karşılaşınca sadece selamlaşıyorlar. Başka bir şey paylaştıkları yok. Bu haldeki insanların yaşadığı şehirlerde şimdi bir apartmanın arkasındaki boşlukta, ya da bir sitenin bahçesinde sokak düğünü yapıyorlar. Şimdi öyle aletler çıktı ki, volümü yükselttiği zaman değil yan apartman öteki mahallelerden bile duyuluyor.

Böyle bir düğün Gölcük’ün en mutena semti olarak bilinen Değirmendere’de, Değirmendere’nin de en mutena mahallesi olan Yüzbaşılar Mahallesi’nde yapıldı geçen hafta sonu. Dört beş saat dinlenip dinlenip oyun havası çalarak oynadılar. Benim bulunduğum siteye iki yüz metre mesafede olmasına rağmen biz rahatsız olduk. Hemen yanındaki apartmanda oturan kızıma gittim konuşurken birbirimizi duyamadık. Belediye Zabıtasını aradık onlar ilgilisi değilmiş. Polis karakolunu aradık bir ara gelip kontrol etmişler ama ne yazık ki akşam olmadan başlayan gürültü gece yarısına kadar devam etti.

 

Yukarıda anlattığım gibi bu adetler köylerde başladı uygulanmaya, kimse de rahatsız olmuyordu. Ama şehirlerde öyle değil ki. Hemen iki apartman ilerisinde üç gün önce annesini kaybetmenin acısını yaşayan bir arkadaşım var. Onun alt katındaki teyze migren ağrısı tutmuş erken yatıp istirahat etmeyi düşünüyor. Yanıbaşındaki komşusu gece fabrikaya vardiyaya gidecek, gitmeden önce biraz uyumak istiyor. Bir emekli polis arkadaşıma danıştım “Kanunlarda bu kadar gürültü ile çevreyi rahatsız etmek yasak ama uygulamada hata var” diye fikir beyan etti.

 

Bu konunun detaylarını internetten araştırdım ve şu bilgilere ulaştım.

Düğün sahiplerine uyarıda bulunanÇ evre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, "Bu gürültüyle ilgili belirlenen desibeller var. Evet, mutlaka insanların düğün özgürlüklerine müdahale etmek istemeyiz. Ama onlar kendi özgürlüklerini yaşarken, başkalarının özgürlüklerine saygı göstermeleri gerekir. Bu nedenle vatandaşlar, belirlenen desibellerin üzerinde gürültü çıkarmasın. Bunu özellikle tavsiye ediyoruz” demiş. Yaz döneminde sokak arasında düğün yapan kişilerin sorun olduğunu belirten Baş, "Şimdi insanlar düğün yapıyor. Gidiyorsunuz oraya ceza yazmaya. Bütün düğünü allak bullak ediyorsunuz. Bütün mahalleyi de karşınıza alıyorsunuz. Hayatta bir defa yaşanan bir mutluluk var. Ona da gidip müdahale ediyorsunuz. Dolayısıyla o ince çizgiyi iyi ayarlamak lazım" şeklinde konuşmuş. Baş “Gürültü seviyesinin 5 dBA'dan fazla aşmaması gerekiyor. Şikâyet gelmesi halinde il emniyet müdürlüğü nezaretinde çevre il müdürlüğü denetim ekipleri denetime gidiyor. Gürültü seviyesini aşan ilgililer hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanunu gereğince idari para cezası uygulanıyor. Ayrıca, ilgililer hakkında adli işlem yürütülmesi için cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulması yetkisi de bulunuyor” demiş.

 

Ben buradan “Hiç kimsenin mutlu gününü kutlarken başka insanları rahatsız etmeye hakkı yoktur” diye sesleniyorum. Evet, sesim kaç desibel çıkar, kimler duyar bilmem ama sesleniyorum. Senin mutlu gününü kutlama özgürlüğün başkalarını rahatsız etmeyecek derecede olmalı.

 

Yetkililere de sesleniyorum her zaman, her konuda olduğu gibi yine detaylarla boğarak uygulanamaz hale getirmişsiniz. Bu yönetmeliği hazırlayanlara soruyorum düğün yapan kimin elinde desibel ölçen cihaz var? Ya da her karakolda mı var desibel ölçen cihaz? Yönetmelikleri çıkarırken kısa, öz, anlaşılır ve en önemlisi de uygulanabilir şartlar yazılmalı. “Sokakta düğün yapanların ses cihazı kullanması yasak” dersin o kadar. Gelir darbuka klarnet yalnız orada bulunan davetlilerin duyabileceği kadar çalar müziği oynayan da oynar mutlu günlerini kutlarlar olur biter.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99