- Kendinizi de unutmayın
Flaş Kocaeli

Kendinizi de unutmayın

25 Ocak 2016 tarihli yazısı

Unutkanlık hepimizin gündelik sorunu. ‘’Sürekli unutuyorum!’’ Bu sorun hemen hemen hepimizde var. Bazen yorgunluğun ve stresin kişinin unutmasına sebep olur. Bunların fiziksel ve psikiyatrik nedenleri vardır. Kişinin hayatında o günlerde bir zorlama olup olmadığını ya da depresif durumu yaşayıp yaşamadığıdır. Çünkü depresyona bağlı olarak kişinin bazı fonksiyonları bozulur. Hastalık sadece unutkanlık olarak değil; halsizlik,dikkat dağınıklığı,moral bozukluğu,uyku düzensizliği,keyifsizlik,iştah artışı ya da azalması umutsuzluk olarak da kendini gösterir. Çoğu zamanda işimize gelmez unuturuz. En önemli bir diğer sebepte herkes tarafından bilinen bunama rahatsızlığıdır. Bu bunama rahatsızlığı sadece Alzheimer olarak düşünülür, aslında kendi içinde fazla başlığı vardır. Bunların mutlaka bir profesyonel tarafından değerlendirilerek ne olduğunun belirlenmesi gerekir. B12 eksikliği de unutkanlığa neden oluyor.
Fiziksel sebeplerde vardır unutkanlıkta. Örneğin; bir beyin tümörü , beyinle alakalı bir başka rahatsızlık, metabolizmayı bozan başka hastalıklar ve ağır diyete ek olarak kanser de unutkanlığa neden olur. Tabi bunlar vücut fonksiyonlardaki çökmeyle alakalı unutkanlık nedenleridir. Uzun süre ağır diyet yaptıysanız birtakım fiziksel bozukluklarda ortaya çıkabilir. Bu sizin karaciğerinizde çıkabileceği gibi beyninizde de görülebilir. Unutkanlığın önüne geçmek tabi ki de mümkün. Zaman zaman unutmalar yüzünden yaşam kaliteniz bozulmaya başladıysa, mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Eğer gerçmişi çok iyi hatırlıyor yeniyi hatırlamıyorsanız ya da zorlanıyorsanız beyin yeniyi kayıt edememeye başlamıştır. Eskiyi kayıtlanmış olanları arşivden daha kolay çıkartır ama arşive yeni dosya koymamaya başlar. Bu durum, değerlendirmede önemli belirleyicidir.
-Uyku düzeninizi ayarlayın,
-Şahsi aracınızı mümkün olduğu kadar az kullanın ve toplu taşıma aracını tercih edin,
-Depresyon ve stres gününüzde unutkanlığın bu kadar yaygın olmasının en önemli nedenidir. Hayata pozitif bakarak kendiniz için önemli olduğunuzu unutmayın. Yaşamdan uzaklaştığınızda hafızanızdan da uzaklaşırsınız,
-Düzenli ve dengeli beslenilmeli,
-Birçok işle uğraşmak ve yapılan işe odaklanamamakta unutkanlığa neden olur,
-Spor yapın ve beyninize kan pompalamasını sağlayın,
-Bol bol kitap okuyun,
-Beyin jimnastiği yapın sudoku,bulmaca gibi şeyler çözün,
-Önceliğiniz yabancı dil olmak üzere sürekli yeni bilgiler edinin.Beyninizin yeni bilgiler almadığı günlerde eskileri daha kolay kaydedeceğinin unutmayın.
Fiziksel ve zihinsel özelliklerinizi gün geçtikçe daha da taze tutmaya çalışın.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99