- ÇERKESLERDE ÖRF VE ADET NEDİR?
Flaş Kocaeli

ÇERKESLERDE ÖRF VE ADET NEDİR?

14 Mart 2016 tarihli yazısı

Çerkes kızları ailenin en nazlı bir bireyidir. Baba çocuklarından yalnız kızlarına yumuşak davranır. Kız annenin bir görev arkadaşıdır. Ona her konuda yardım eder. Çerkeslerde kaba söz ve tavır sevilmez ve ayıp sayılır. Bunun için inceliğe son derece önem verirler. Çerkeslerin günümüze kadar devamlılığını sürdüren geleneklerin biriside ‘’kaşenlik’’ adetidir. Bu adet bekar genç kız ve erkekler arasında evlilik öncesi dönemlerde gerçekleşmektedir. Kaşenlik birbirinden hoşlana genç kız ve erkekler arasında ki arkadaşlık ilişkisine denmektedir.
Çerkes kız ve erkekleri birbirleri ile düğünlerde , toplantılarda , muhabbet ortamlarında birlikte olurlar. Bu tür toplantılar da genellikle köylerde görülür. Aynı sülaleden olan kişiler kaşen olamazlar. Akrabalık derecesi ne kadar uzak olursa olsun yasaktır. Aynı köyden kişilerin kaşen olmaları hoş karşılanmaz. Bu kural günümüzde yumusamıştır. Artık aynı sülalaeden olmamak koşuluyla kaşenliğe fazla tepki duyulmamaktadırç
Kaşenliğin bir de ciddi boyutu vardır. Bu durumda birbirlerini beğenen kız ya da erkek evlenmek için arkadaşlık kurmak isterler. Eğer karşı taraf kabul etmişse diğer toplantılarda da görüşerek bu ilişkiyi devam ettirirler.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99