EBRU MARAL MİNARECİ - Telefon Adabı Denen Şey
Flaş Kocaeli
EBRU MARAL MİNARECİ
EBRU MARAL MİNARECİ

Telefon Adabı Denen Şey

05 Temmuz 2024 tarihli yazısı

Evlerimizde eskiden ev telefonları ile görüşmelerimizi yapardık.Evde yoksak telefonla arayan kişi de bize ulaşamazdı.

 
Ankesörlü telefonlar vardı jeton ile çalışan hatta sonra da kontörlü kartlar ile kullandığımız seyyar telefon kulübeleri.
 
Sıra beklerdi herkes yakını ile konuşabilmek için hatta jeton arka arkaya atanlara sırada bekleyenler homurdanırdı.
 
Böyle günlerden cep telefonu denilen icada geldik bizler.İyi,hoş çok güzel de artısı kadar eksisi de var bu telefonun.
 
Bir kere her yerde her zaman sizi arayanların ulaşabilmesi,yine sizin istediğiniz an istediğiniz kişiyi arayabilme lüksünüzün olması,sıra beklemeden,illa eve gitmek zorunda kalmadan son derece güzel.Gel gelelim eksi taraflarına.Özellikle topluma açık alanlarda,kapalı mekanlarda,ulaşım araçlarında telefon ile konuşmayı bilmeyen bir ülkeyiz biz.
 
Bağıra bağıra konuşmak bizde,uzun uzun gereksiz muhabbet etmek bizde,özel konuları bile herkesin içinde konuşmak yine bizde.Kahkaha atarak veya ağlayarak,yüksek ses ile konuşmak yine ve yine bizde.
Çevremizdeki insanları rahatsız eder miyim ,diye düşünmek hiç yok.Acaba nöbetten mi çıkmış,sabaha kadar bebeğine mi bakmış,hasta başında mı beklemiş veya kendisi hasta mı ? Maşallah hiç düşünen yok.Bazı insanların gerçekten elinden telefonu alıp atasım var.O kadar lakayt  ve o kadar umarsızca konuşanlar var ki,bakın size daha 2 gün önce şahit olduğum bir şeyi anlatıcam.
 
Belediye otobüsüne bindim.Hem ayakta hem oturan bir sürü insan var.35-40 yaşlarında bir bayan arkadaşını aradı.Yaklaşık 20 dk hiç kapatmadan  yüksek ses ile konuştu durdu.Marketten aldıklarına kadar anlattı hatta reyonda kalmayan keki bile söyledi. Yanında oturandan tutun bütün yakınındakiler rahatsız oldu.İnsanlar bakışları ile anlatmaya çalışsa da hanımefendi hiç oralı olmadan kahkahalarıyla konuşmaya devam etti. Yine geçen hafta otobüste 30 yaşlarında bir genç erkek ,açmış hikayeleri ses sonuna kadar açık tek tek izliyor ve o sesin insanları rahatsız edeceğini hiç düşünmüyor ya da umrunda değil.
Kısacası telefon adabını öğrenin ,telefon ile az ve öz konuşulur,acil bir görüşme ise kısık ses ile konuşulup kapatılır.Mümkünse toplum içinde konuşulmaz.Hele müzik,ya da hikaye vs sesli olarak hiç dinlenmez. İnsanları rahatsız etmeye hakkımız hiç birimizin yok.
 
Bu tarz kişileri uyandığınızda da muhtemelen ters tepki verecektir.
 
Anlayabilmesi için tam da kulağının yanında bağıra bağıra sizin de konuşmanız lazım ki belki yaptığını anlar.
 
Adap ve saygıyı kaybettik.Bencil ve öfkeli olduk .
 
Ancak kimsenin insan haklarını ihlal edemeyiz.
 
Bu yüzden bu tarz kişileri uyarmakta fayda var .Belki böyle böyle onlar da toplumdas nasıl telefon kullanmaları gerektiğini öğrenirler.Kimbilir...

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99