EBRU MARAL MİNARECİ - BAYRAM...
Flaş Kocaeli
EBRU MARAL MİNARECİ
EBRU MARAL MİNARECİ

BAYRAM...

02 Nisan 2024 tarihli yazısı

Hatırlarsanız sanki çok kısa süre önce ramazan geliyor diye yazı yazmıştım köşemde.Ve bakın ne kadar hızlıca geçti zaman neredeyse geldik bayrama .
Zaman su gibi akıp gidiyor .
 
Bakın çat kapı bayram da geldi sayılır.Bayram diyince nedense ben hep
çocukluğumun bayramlarına gidiyorum.Bayramdan bir kaç gün önce alışverişe giderdik.Mutlaka bana ve kardeşime yeni bayramlık elbise ve ayakkabı alınırdı.O kadar mutlu olurduk ki,bayram sevinci daha bir kaç gün önceden başlardı evimizde.Baklavalar açılır,şeker,lokum,çikolata alınırdı.Bayram sabahı erkenden kalkardık.Annem kahvaltıyı hazırlamış babam cami dönüşü sıcacık ekmekleri  almış ,tv da bayram şarkıları keyifle oturup kahvaltımızı ederdik.Kapımıza mahallenin çocukları tek tek gelir el öper,bayram harçlığını ve şekerini alırdı.
 
Bayram gelmeden daha bozuk 1 tl lar,50 kuruşlar hazır edilirdi  çanak içinde.Bu arada davulcu dolaşırdı mahalleyi ,nameler eşliğinde.O da  bayram harçlığı toplardı .Bu arada evimizde heyecanla ütülenmiş yeni bayram kıyafetlerimizi giyerdik. Sonra da çıkar büyüklerimizin ellerini öpmeye giderdik.Bayramda tüm akrabalarımızı tek tek gezerdik.
 
Çok güzeldi.Herkes birbirini görürdü,hasret giderirdi.Akşam da mutlaka bir gece ananemlerde diğer gece babaannemlerde bayram yemeği olurdu.Böylece kuzenlerimiz ve büyüklerimizle çok lezzetli yemekler yer,bir yandan da keyifli vakit geçirirdik.Topladığımız şekerleri,harçlıkları birbirimize gösterir en çok kim şeker toplamış diye oturup sayardık.
 
İşte bayram böyleydi benim çocukluğumda.Mutluluk ve huzur veren.
Günümüzdeki bayramlar çok da eskisi gibi değil.Daha çok tatil olması nedeniyle çalışan insanların tatil için kullandığı zaman dilimleri.Telefon ile atılan mesajlar ,ya da arayıp yapılan bayram kutlaması eski günlerin tadını asla vermiyor.
 
Kapılara bile gelen o sevinçle dolu bayram çocukları neredeyse kalmadı.Heyecanla kapı kapı el öpen bayram çocukları evde oturup bilgisayar ile oynar oldu.
 
Ekonomik şartlar insanları toplu bayram yemeklerinden bile uzaklaştırdı.Oysa ben ve benim bir kuşak  üstümde olanlar hala ısrarla bu bayram adetlerini nesilden nesile ulaştırmak için hala yapmaya devam ediyoruz.
 
Bayramları çocuklarımızda bizlerin yaşadığı gibi bilsin,öğrensin.Bayram coşkusunu onlar da yaşasın.
Sokakta kız kaçıran ,çatapat atsın,bakkala gidip bayram parası ile gofret,gazoz,leblebi tozu alsın.O mutluluğun adıdır bayram.
 
Topladığı şekerleri elinde bir naylon torbada biriktirsin sonra da içinden en çok beğendiğini seçip tadına baksın,o şekerin ağızda bıraktığı tat olsun bayram.
Mendil içinde verilen demir paraları sayarken mutlu olsun.O mendilin mis gibi yeni kokusunda kalsın bayram.
Bayramı çocuklar ,çocuk gibi  neşe ile  yaşasın...
 
Şimdiden herkesin bayramını kutluyorum.
İyi bayramlar...

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99