- Hazreti Yunus Bize Ne Söyler?
Flaş Kocaeli

Hazreti Yunus Bize Ne Söyler?

15 Haziran 2015 tarihli yazısı

Fatih Sultan Mehmet Han, asırlar boyu fetih için birçok hükümdarın, komutanın ve sahabenin geldiği topraklar için şöyle demişti: “Biz bu toprakların fethi için gelmedik gönüllerin fethi için geldik.” Müthiş derinliği olan bu söz günümüzde ihtiyacımız olan fikri bize veriyor aslında. Kısacık ömrümüzde insan gönlünün ne manaya geldiğine dair bize yıllar öncesinden ipucu vermiş hatta daha da ötesine geçerek yol haritamızı çizmiş. Günümüzde İslâmofobi diye dayatılmaya çalışılan zaman zaman pişirilip önümüze servis edilen İslâm düşmanlığına tokat gibi bir cevap da Hazreti Ali (r.a) efendimizden:
Hazreti Ali (r.a.) Hendek Savaşı’nda müşriklerden birisiyle savaşıyordu. Zorlu bir mücadeleden sonra adamı yere düşürdü ve kılıcını adamın boynuna dayadı. Bu sırada adam Hazreti Ali (r.a.) efendimizin yüzüne tükürdü. Hz. Ali (r.a) adamı öldürmekten vazgeçerek hemen bıraktı ve geri çekildi. Müşrik hayretle sordu:
- Neden beni öldürmüyorsun?
Hz Ali:
- Seninle Allah için dövüşüyordum ve seni onun yolunda öldürecektim. Fakat sen bana tükürünce nefsim adına hiddetlendim. İşime kendi öfkem karıştığı için niyetim zedelendi. Onun için seni öldürmedim, dedi. Adam:
- Seni kızdırayım da beni çabucak öldüresin diye yüzüne tükürmüştüm. Mademki dininiz bu kadar saf ve halis, muhakkak hak dindir, dedi ve müslüman oldu.
Gönül, insanın manevi tarafıdır. Sevgi, muhabbet ve hoşgörü ile beslenir. Bu manada Nazargâh-ı ilahidir. Tüm Allah dostları insan gönlünü hedef almış, onun fethi ve bir manada ıslahı için hizmet etmişler. Karşımızdaki insanların kusurlarına, makam ve mevkilerine göz dikmemiz durumunda hoşgörüden uzaklaşır, gönlümüze haset ve düşmanlık tohumlarını atmış oluruz. Bu anlam da kendimize yapılabilecek en büyük düşmanlığı da yapmış oluruz. Nasıl mı? Hep kusurlu olan karşımızdaki olur, kendimizi her konuda haklı ve doğru görmeye başlarız. “Ben” egosu beslenmeye başlar. Hazreti Yunus’un söylediğine kulak verdiğimizde “Ene” nin silinip yerine “Ballar balını buldum / Kovanım yağma olsun.” Diyebilecek bir kalbi selimde buluruz kendimizi. Kulak verelim ne der bizim Yunus:
Ben gelmedim dava (kavga) için
Benim işim sevgi için
Dost evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldim.”

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

ihsan Sagir - 16 Haziran 2015 00:22
Bu devirde dahi gonuller yapiliyor evet peygamber varisleri var allah cc butun ummeti muhammede ve bize onlari vesile ederek hidayet nasib eylesin AMİNNNNN
aydın esirci - 15 Haziran 2015 23:52
ALLAH C.C. RAZI OLSUN

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99