EBRU MARAL MİNARECİ - DEPREMLER
Flaş Kocaeli
EBRU MARAL MİNARECİ
EBRU MARAL MİNARECİ

DEPREMLER

05 Aralık 2023 tarihli yazısı

Hergün ülkemizde,dünyada depremler oluyor.Depremi önceden tespit edebilmek için gerek kurumlar,gerek uzmanlar gerek ise halktan bazı kişiler çalışmalar yapmakta.
 
Deprem dünyanın nefes alması,kendini yenilemesi dir aslında.Eğer depremler olmazsa dünya tüp gibi patlar.
Burada dünyanın kendi doğal afetlerinden ziyade insanoğlu olarak biz neler yapabiliriz ,kendimizi nasıl koruyabiliriz bunu düşünmeliyiz bence
Nitekim Amerika'da hortum gerçeği var.Çıktığı zaman önüne ne gelirse kapıp götürüyor.İnsanlar da buna tedbir için kendilerine binaların,evlerinin altına sığınaklar yapmışlar.Böylece fırtına çıkacağı ve şiddetli olacağı zaman oralara girip korunuyorlar.
 
Yine Japonya tam bir deprem ülkesi.Peki onlar ne yapmış? Küçük kullanışlı evler,az eşya ve sağlam depreme dayanıklı binalar.Dolayısıyla tüm binalar buna göre yapıldığı için ölen ,yaralanan yok.Deprem olup bitince günlük hayatlarına devam ediyorlar.
 
Bizim ülkemizde ise "kaç yıl var,kaç şiddetinde olur,acaba ne zaman nerede yakalanırız depreme,eyvah işyerim ,çocuğumun okulu acaba sağlam mı,evimde uyuyabilir miyiz,ya yıkılırsa " gibi endişeli ve paranoya yaratacak korkular içinde yaşıyoruz.
 
Neden? Çünkü bizim ülkemizde deprem olunca evler yıkılıyor,binalar hasar alıyor,enkaz altında can veriyor insanlar.
 
Yani doğanın dengesini sağlayan doğal olaylara karşı elimizde küçük bir tahta parçası ile Don Kişot misali savaşmaya çalışıyoruz.
 
Böyle olmaz tabi.Ve her birimiz paranoyak oluruz tabi.Yapılması gereken tek şey var.Çok hızlı bir şekilde ülkenin 4 bir yanında ki tüm binalara adeta röntgen çekecek şekilde bina sağlam mı ? Yıkılır mı? Ya da yan yatar mı? bakılarak  testleri yapılmalı ve hızlıca kentsel dönüşüm ya da bina güçlendirme çalışmalarının başlaması gerekiyor.Bir de en önemlisi çürük bina yapan,kaçak kat çıkan,dükkan açıcam diye kolon kesen,evinin şeklini değiştirip kirişleri kesen ve deniz kumu kullanan,inşaata uygun olmayan ucuz demir,malzeme kullanan tüm firmalar ve kişiler çok sıkı denetimlerden geçmeli ve büyük cezalar uygulanmalı.
 
İnşaat,Jeoloji,Jeofizik Mühendisleri Odaları,belediyeler, hükümetin de desteği ile isteğe bağlı değil zorunlu olarak çalışmalar yapılarak hızlıca tedbirlerin alınması gerekmekte.
Her bir can kaybı yaşadığımız yüzyılda artık kabul edilemez bir durumdur.
 
Bu arada gerçekten sonuçları tutabilen çeşitli cihazlar geliştiren kişi ya da kurumlara da devlet desteği ile yolu açılmalıdır.Önceden deprem olabilecek şehirleri ve hatta büyüklüğünü bildiren kişi ve cihazların mercek altına alınarak,estek verilmesi gerekmektedir.
 
Kısacası deprem bir gerçektir ve ülkemiz de deprem kuşağındadır.
Gerekli tedbirler ve çalışmalar olmaz ise daha çok can kaybederiz...

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99