EBRU MARAL MİNARECİ - YAPAY ZEKA
Flaş Kocaeli
EBRU MARAL MİNARECİ
EBRU MARAL MİNARECİ

YAPAY ZEKA

02 Ekim 2023 tarihli yazısı

Günümüz teknoloji ile dolup taşıyor hatta o kadar rahata alıştık ki,yerimizden kalkmadan iş yapar olduk.Tabi ki teknolojik cihazlar sürekli yenileniyor ve gelişiyor.Mesela ,televizyon.Eskiden kumanda yoktu ve kanal değiştirmek ya da açıp kapamak için kalkıp düğmeye basmak gerekiyordu. Telefonlar evlerde vardı sadece,bir yere gittiğinizde ya da yolda size kimse ulaşamıyordu.Ama şimdi cep telefonları her yerde bizimle.Kısacası teknoloji artık öyle bir boyuta geldi ki,yapay zeka ile tanıştık.Hatta ilerleyen yıllarda belki de hayatın her yerinde karşımıza çıkacak.
 
Robotlar başlayacak çalışmaya fabrikalarda insanlar yerine çalışmaya.İşverenler için çok ideal olacak.Çünkü sigorta,yemek,maaş olmayacak.Hastalık,doğum izni,evlilik izni diye izne çıkmayacak.Yorulmayacak öğle paydosu olmayacak.Kısacası ,bir insanın insana has özelliğinin hiç biri olmadığı için daha az gider ile daha çok kazanç sağlayacak işverenler.
 
Peki filmlerdeki gibi ya bir gün isyan ederler ve insan ırkına hükmetmeye kalkarlar ise,ya da tüm elektronik cihazlardan erişim sağlayıp insanlara yaptırımlar uygularlar ise.Yapay zeka aslında hayatı inanılmaz kolaylaştırırken bir yandan da çok tehlikeli bir hal almakta.
 
Diyelim ki gelecekte insanlar çalışmayacak yerlerine robotlar olacak,peki insanlar para nasıl kazanacak ? Bu durumda kaos çıkar mı? Belki de istenilen bu.Nüfusu azaltmak için uygulanan büyük bir proje.
Hayatımızda bağımlılıklarımız var artık.Cep telefonu herkesin bağımlı olduğu bir araç.O kadar ki,yoldan geçerken,yürürken,araç kullanırken,bisiklet sürerken,toplumsal yerlerde,aile toplantılarında hep elimizde.Onsuz zaman geçiremez olduk.Böylece pratik düşünme kabiliyetimiz tembelleşti.Gözlerimiz bozuluyor,özellikle çocuklarda gözlük çoğaldı.
 
Kamburluk ya da fiziksel duruş bozuklukları arttı.Yani bağımlı olduk ve bizden aldıklarını göremez kadar çok seviyoruz telefonlarımızı.Tv lar yerini bilgisayarlara bıraktı.Çoğumuz artık bilgisayar başındayız.Bize verdiklerinden o kadar mutluyuz ki,aldıklarını göremez olduk.
 
Gelecekte neler olur bilinmez ama çocukluğumuzdaki gibi olmayacağı kesin herşeyin.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99