Flaş Kocaeli
Receb’in Teknesi
Okunma Sayısı: 1800
Receb’in Teknesi

Ceza

17 Ekim 2018 tarihli yazısı

Kurallar ne işe yarar? Her suçun bir cezası olmalı mıdır?

Yaşamın her aşamasını düzenleyen kurallar topluluğuna karşılık her kuralı yok saymayı marifet bilen bireyler de olacaktır.

 

Ters giden, yanlış ya da hatalı olanı düzeltmek gerekir. Kurallar bunun için vardır. Peki, kural doğruysa niye bu kuralı çiğnemek için uğraşırız.

 

İşimize öyle geldiği için mi?

 

Eğitim de tolerans ya da müsamaha göstermek kuralın çiğnenmesine göz yummak daha büyük  yanlışların doğmasına sebep olacaktır. Çocuklarımızın gelişiminde yaptığımız en büyük hata budur.

Babasının elinden tutan çocuk kırmızı ışıkta geçerken kimse uyarmıyorsa...

Araba kullanırken sık sık güvenlik şeridini ihlal ediyor ve çocukta bunu görüyorsa

Hatta ufacık bir kuyrukta beklemek bile zor gelip kaynak yapıyorsak. Çocuklarımız da muhakkak aynısını yapacaktır. Belki hiçbir ceza ile karşılaşmayacaklardır. Hataları tekrar ettikçe alışkanlık oluşturacaklar. Yaptıkları yanlış davranışın kendilerine bazı avantajlar sağladığını düşüneceklerdir. Bu paragraf içinde geçen kaynak kelimesinin ne anlama geldiğini herkes bilir. İşin ilginci kabahati masum gösterecek kibar bir kelime bile uydurmuşuz.

 

Dikkat ettiyseniz örnekleri küçük yaştaki bireylere kadar indirgemeye çalıştım. Peki kuralları yok saymak kalıtımsal bir özellik midir? Elbette ki hayır. Tamamen öğrenilmiş bir kazanımdır. Hata yine büyüklerde yani bizdedir. Çünkü yanlış kişiyi uyarmadığımız hatta az önce bahsettiğimiz gibi masum gösterdiğimiz sürece kurallar çiğnenmeye devam edecektir.

Çözüm ne olmalı? Ceza çözüm müdür? Nasıl bir ceza oluşturulmalıdır?

Ceza suçun niteliğini aşmamalı ve karar süreci fazla uzamamalıdır. Bunu sadece çocukların eğitimi için ifade etmek mümkündür.sizin kararlı davranışınız karşısında belli bir süre sonra çocukta kabullenmeyi öğrenecektir.

 

Çocuklarımızın kurallara uyması için öncelikle bizler örnek olmalıyız.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99