Flaş Kocaeli
Receb’in Teknesi
Okunma Sayısı: 1897
Receb’in Teknesi

Ortaya karışık

24 Mart 2018 tarihli yazısı

Yaşam ve ölüm nasıl ki birbirinin zıddıysa hayatın her aşaması tersiyle beraberdir. Etrafımıza baktığımızda gece ve gündüz , siyah ve beyaz, aç ve tok,  savaş ve barış,  hasretlik ve kavuşma …..

         Birinin varlığı diğerinin de var olduğu anlamına gelir. Her gecenin bir sabahı vardır. Yaşam boyu biri diğerini kovalar. İnsan ne yendim diye böbürlenmeli ne yenildim diye üzülmelidir. En zor gözüken işlerin bile basit bir çözümü vardır. En yüksek geçilmez denen dağlarda bile bir keçi yolu bulunur.

         İmkansız aşk, sessiz çığlık, kanatsız kuş, gibi tezatlara dayalı ilgi çekici kelime grupları oluşturmak mümkün. Tamamen paradoks oluşturan “aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık” gibi kavramlarda dilimize pelesenk etmiş. Ne var ki esas olan zoru başarıp mutluluğu yakalamaktır.

         Çocukluğumuzda ne internet ne de cep telefonu vardı. Kendi oyuncağımızı kendimiz yapardık. Gündöndüye mısır sapı takar araba yapardık. Sokaklarda saklambaç oynardık. Terlerdik , düşerdik, dizimiz kanardı.

         O zamanlar öyle geçti. Şimdiki çocuklarda belki kaybettiklerinin kıymetini ilerde anlayacaklar. Belki onlarda bu zamandaki kullandıkları internet ve cep telefonunu kendi çocuklarına anlatıp “ ne güzel günlerdi  “ diyecekler    .

         Kısacası zaman akıp gidiyor. Zamanla değişen sadece fikirdir. Görünen zıtlıklar aslımda birbirinin tekrarıdır. Bizim üzüldüğümüz değerler bir başkasının özlemi olabilir.   

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99