Flaş Kocaeli
Receb’in Teknesi
Okunma Sayısı: 2525
Receb’in Teknesi

Sıfır Paradoksu

23 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Sıfır başlangıç mıdır? Yoksa tükenip, yok oluş mu? Aslında sıfırın anlamı bir durumdan başka bir duruma geçişi ifade eder. Nasıl tarih zamanla tekerrür ediyorsa yaşadığımız her şey zaman içinde tekrarlanmaktadır. İşte sıfır, bir durumdan başka bir duruma geçiş noktasıdır. Bazen radyo dinlerken söylenen şarkıdaki bir kelime ile konuştuğumuz cümledeki bir kelime aynıdır. Rüyamızda gördüğümüz bir olayı ertesi gün yaşadığımız olmuştur. Bunlar rastlantıdan çok tekrardan kaynaklanır. Şimdi iki tane dişli çark dönsün. Büyüklü küçüklü olabilir boyut önemli değil. Birbirlerine değme noktalarına kalemle küçük bir işaret koyalım. Şimdi çarklar dönmeye devam etsin. Belli bir süre sonra kalemle koyduğumuz işaret, değme noktasında muhakkak birbirine denk gelip hareket tekrarlanacaktır. Hiç durmayan bir bilardo topunu bilardo masasına koyalım. Bir süre sonra bilardo masasında tekrar aynı yerlerden geçmeye başlar.

 

 

Zaman sonsuz olsa da hareket tekrarlanmaya mecburdur. Kendi hayatımızda doğar, büyür, yaşar, ölürüz. Bizim için sonlansa bile çocuklarımız, onların çocukları aynı döngüyü tekrarlamış olacaklar. Atomun yapısı ile evrenin yapısı birbirine benzer. Bir maddeyi oluşturan atomlar nötron, proton, elektronlardan oluşur. Tıpkı gezegenler gibi yörüngelerinde ve çekirdek etrafında dönerler. Maddenin yapı taşında koskoca evreni görmek mümkündür. Sıfır, başlangıç veya bitişten çok, olayın özüdür. Her şey aslına döner, derler. Sonuç olarak bir avuç toprak olmayacak mıyız. Aslında zaman başlayıp bittiğinde biz, dönen dişli çarklar gibi bir tur atıp yine yerimize dönüyoruz. O zaman başlangıç dediğimiz nokta ile bitiş noktası aynı yerde birleşiyor. Tıpkı atletizm pistindeki bir koşucunun yarışa başladığı yerde yarışı bitirdiği gibi. Elde var SIFIR.

 

“Dünyanın merkezi neresidir? “ sorusuna “-Eşeğimin arka ayağını koyduğu yerdir.” Diye cevap veren Hoca Nasreddin tabii ki doğru söylemiştir. İsteyen istediği yere çeksin, fark etmez. Sonuçta sıfırın değeri, sizin yorumunuza bağlıdır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ömer Faruk Bağçeci - 23 Temmuz 2018 22:29
Hocam kaleminize kuvvet gerçekten çok doğru

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99