Flaş Kocaeli
Receb’in Teknesi
Okunma Sayısı: 1557
Receb’in Teknesi

Gelenekten geleceğe

03 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Bayram tatili için İstanbul’dan Trabzon’a yol alıyoruz. Sabah namazı için bir tesiste mola verdik. Üç beş kişi indi. Abdest alıp namazını kıldı. Ben de namazımı kılmış oldum. Ardından yola devam ettik. İçim geçmiş uyumuşum. Kolumda bir acı ile uyandım. Yaşlı bir teyze “Hadi herkes bayram namazına gitti sende katıl” diye beni uyarıyor. Gerçekten sabah namazında üç beş kişinin indiği otobüsten bayram namazına bütün erkekler otobüsten inmişti.

 

Her ezan okunduğunda müziğin sesi kesilir. Ezana saygıdan. Peki haydi namaza dendiği halde aynı saygı ile çağrıya neden cevap verilmez. 

 

Bayram namazı kılmak veya müzik sesini kesmek yanlış veya hatalı davranış değildir. Ama görev bu kadar basit ve kolay değildir.

 

Geleneklerin de gelişmeye ihtiyacı vardır. Kurallar oluşturulurken geleneklere ters düşmemelidir.  Özellikle gençlerimizin toplumun çimentosu olan gelenekleri bilmesi ve yaşatması gerekir.

Bayram harçlığı dağıtmak, büyüklere karşı saygılı davranmak, Küçüklere hediye almak gibi gelenekleri unutturmamak gerekir.

 

Toplum olarak var olmamız için kültür birliği oluşturmalıyız. Kültür birliğinin yapı taşını geleneklerimiz oluşturur. Geleneklerimizi yeni nesillere aktarırken kesinlikle katı kurallar şeklinde değil, tersine paylaşımcı olmalıyız.

 

Anı güzel kılan yaşanan hatıraların kalplerde bıraktığı izler değil midir? Paylaştığımız gelenekler gençlerimizin kalplerinde küçük mutluluklar bıraksın. Zamanı gelince aynı paylaşımlarla bin yıl boyunca toplumumuzda kültür birliği oluştursun.

Nasıl ki yoktan var olmadıysak, varlığımızda evrende baki kalacak bir seda oluştursun. Geleneklerimiz var oldukça gelecekte unutulmayacağız.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99