Hüseyin Öziri - Dünyadaki Kıta Kıtlığının Türkiye'deki Etkisi
Flaş Kocaeli
Hüseyin Öziri
huseyinefeoziri@hotmail.com
Hüseyin Öziri

Dünyadaki Kıta Kıtlığının Türkiye'deki Etkisi

29 Mayıs 2022 tarihli yazısı

Bugün ki yazim da sizlere Dünya gundemini meşgul eden gıda kıtlığı ve yeterince gelişemeyen yeni nesil konusunu Türkiye çerçevesinden anlatmak istiyorum.
 
Yaşanan depremler, doğal afetler, iklim değişiklikleri, küresel ısınma, kurakliklar, pandemi süreci, savaslar.. derken sadece ülkemiz değil tüm Dünya ekonomik sıkıntılar ve bunun paralelinde birçok sorunlar yaşamaktadır. Bunlardan en önemlisi gıda ve beslenme sorunları. Son zamanlar da beslenme deyince aklımıza sadece karnımızı doyurup açligimizi gidermek olarak algılar olduk.
 
Eskiden, çok da eskiye gitmeyelim 20-30 sene önce yani bizim cocukluk-genclik yillarimiz da sabah kahvaltilarimiz da peynir-sut-tereyag-yumurta-bal-kaymak; akşam yemeklerimiz de balik-tavuk,et-sebze-meyve eksik olmazdı ve organik beslenirdik. Doğru beslendigimiz için bunyemiz güçlü, vücudumuz sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençli olurdu.
 
Şimdi ki gençler çok sanssizlar. Yedikleri herşey  yapay yaşadıkları hayatlar sanal. Teknoloji ve bilimin ilerlemesi hayatımızı kolaylastirirken bireysel ve günlük yaşantılarımiza olumsuz yansıdığını görüyoruz. Yeni nesil organik beslenemedikleri için hem fiziksel hem de biyolojik ve zihinsel anlamda yeterince gelişemiyorlar. Bu durum gençler de obezite-bodurluk gibi fiziksel, algilama-odaklanma-hiperaktiflik gibi zihinsel gelişim eksiklerine yol açıyor.
 
Bu yaşananların çaresi ise tarım ve hayvancılığı teşvik edecek politikalar üretmektir. Yeşili bitirip onlarca katlik gökdelenler dikmek yerine yaşlanmış ve yok olmak üzere olan citfcilerimiz yerine daha eğitimli ve teknolojiye hakim yeni nesil gençlerimizi tarım ve hayvancılığa yonlendirmektir. Bir de örneğin Manisa da kuru uzum yetiştiren her çiftçimiz ürettiği 10 ton üzümün %1 ini yani 100kg üzümü hibe ederek halka ulaşması için seferberlik başlarsa hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı yaşadığı için her besine ulasamayan milletimizin özellikle gençlerimizin doğru ve sağlıklı beslenmelerini desteklemiş oluruz diye düşünüyorum. Bu örneği tüm sektörlere yayarak kıtlığı ve pahalılığı yenebilecegimizi düşündüğümü soylerek yazımı tamamlamak istiyorum.
 
 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99