Hüseyin Öziri - Bu Kentte Güzel Birliktelikler de Oluyor; Mesela Mobesko
Flaş Kocaeli
Hüseyin Öziri
huseyinefeoziri@hotmail.com
Hüseyin Öziri

Bu Kentte Güzel Birliktelikler de Oluyor; Mesela Mobesko

30 Mart 2015 tarihli yazısı

Kocaeli sanayi kenti, ülke ekonomisinin en önemli ili . Büyük alışveriş merkezlerinin hızla çoğaldığı,küçük esnafın ölmek üzere olduğu. Her seferinde AVM leri eleştiren, onlara karşı nasıl ayakta kalacağız diye toplantılar yapılan, arada bir proje üretilen dernek ve odaların bulunduğu bir Büyükşehir Kocaeli.

İnşaatları Hala devam eden alışveriş merkezlerine karşı, yenilenmeyen vitrinlerle savaş açan küçük esnaf, müşteriye karşı davranışını değiştirmeyen küçük esnaf, yeniliklere kapalı olan küçük esnaf. Oysaki AVM lerde indirim yapılacaksa panayır adı altında, şenlik havasında, insanların alışveriş yapmasa bile gezmek için bile gitmek istediği yerlerdir Avm ler .

Her Avm açılışında, İzmit’li esnaf ‘’neden birliktelik sağlayarak sadece İzmitli esnafın bulunduğu avm ler açılmıyor’’ diye bir gündem oluşturuyorlar, fakat sonuca bakıldığında değişen hiçbir şey yok. Aynı tas aynı hamam. İstanbul’dan, Bursa’dan, Düzce’den, başka illerden esnaflar geliyor ve dükkan kiralıyorlar. Bizim yerli esnafımızda sadece izlemekle kalıyor.

Geçenlerde bir esnaf arkadaşımla sohbet esnasında tekstil üzerinde birkaç esnafın birleşerek, büyük bir AVM yapmayı düşündüklerini söyledi. Ben bu cümleleri yerli bir esnaftan, girişimci ruhuyla ticaret yapan bir arkadaşımdan duyunca gerçekten çok sevindim. İnşallah hayal ettiklerini gerçekleştirerek İzmit ‘e, Kocaeli’ye yakışır bir Avm yapacaklarını düşünüyorum.

Gelelim bu yazının ana konusuna, herkes bir şeyler konuşuyor, birliktelik yok deniliyor, projeler üretiliyor ama Kocaeli’de birliktelik sağlayan bir kurum var; MOBESKO

2006 yılının mayıs ayında çoğunlukla Kocaeli ili girişimcilerinin bir araya gelerek kurulan MOBESKO 28.06.2006 tarihinde yatırımını gerçekleştirdiği 91.578 m² yüzölçümüne sahip arsasını satın aldı. Bu kadar kalabalık bir üyenin birliktelik sağlayarak, bu riski göze alarak, yönetime güvenerek böyle büyük bir projenin içinde korkusuzca yer alması bu insanların ticareti sevdikleri ve yaptıkları işlerde daha başarılı olacaklarına inandıklarının göstergesidir.

2007 yılının mayıs ayında ise MOBESKO’nun temeli atılarak, projenin inşaatına başlamış ve Mayıs 2010 tarihinde açılışı yapılmıştı. Bu projede 92 adet mağaza vardı, bunların yanında camisi,lokantası,kafeteryası, ve sosyal yaşam alanları da bulunuyor, yani sadece bir ticaret alanı değildi.

Mobesko da tüm mobilya, beyaz eşya, mutfak, halı, mefruşat, ev tekstili, aydınlatma aksesuarları, ofis mobilyaları ve banyo aksesuarı gruplarının satışını yapan günümüzün yeniliklerine uyumlu mağazacılık konseptine uygun bir site olarak hizmete başladı.

MOBESKO açıldıktan sonra, aynı konsepte İstanbul’da bulunan Modoko esnafı işlerinin düştüğünü itiraf ettiler. Çünkü Modoko dağınık bir yapıya sahip bir yer, bir mağazaya bakıp çıktığınızda, aynı mağazaya dönmek için labirent gibi yollardan geçmeniz gerekmekte, oysaki MOBESKO da U şeklinde yapılmış bir alan görüyoruz. Olduğunuz yerde 360 derece döndüğünüzde bütün mağazaları görmeniz mümkün. Bu konuda da mütahit UĞUR AY İNŞAATIN sahibi Muammer Ay’ı tebrik etmek lazım

Peki yönetiminin de Kocaeli’li olduğu MOBESKO neler yapıyor.

MOBESKO Site Yönetimi, English Life Yabancı Dil Okulu Kocaeli Şubesi ile iş birliği protokolü imzaladı, bu hizmet mutlak olması gereken bir gereklilik bence, gelişen ekonomide yabancı dilin zorunluluğu tartışılmaz.

Çocuklar için şenlikler yapılıyor, onları eğlendirecek keyifli vakit geçirebilecekleri unutamayacakları anılar yaşatmaya çalışıyorlar, Yaza Merhaba Şenliği adı altında yapılan bu tür etkinlikleri her sene düzenleyeceklerini söylüyorlar.

Yani sadece ticaretin olmadığı bir yer MOBESKO. Bu konuda öncelik yapan, fikir babası olan, Kocaeli’ye böyle güzel bir yeri kazandıran üyelere ve üyelirinin güvenini boşa çıkarmayan yönetime teşekkür etmek lazım. MOBESKO Kocaeli’yi Türkiye’ye tanıtan markalardan biri artık. Tabi bu oluşumun baş mimarı olan ve MOBESKO nun hala başkanlığını sürdüren RAMAZAN BAŞTÜRK bey efendiyide unutmamak gerek

Peki neden diğer sektörlerde birleşip bir alış veriş merkezi kuramıyor, neden MOBESKO yu örnek alamıyorlar, gitseler yönetime onlardan fikir alsalar başarının sırrını sorsalar, eminim seve seve yardımcı olacaklardır. Halbuki deri mağazalarının olduğu bir avm, içinde çantacılarının olduğu , ayakkabıcılarının olduğu, deri montcuların olduğu bir avm İzmit’e çok yakışır veya adan zye bebek ihtiyaçlarının olduğu bir avm veya saatçilerin ve gözlükcülerinin olduğu bir avm Bizim kentimize çok yakışacaktır eminim.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99