Flaş Kocaeli
CEMİL YILMAZ
cemil_yılmaz@yahoo.com
Okunma Sayısı: 2929
CEMİL YILMAZ

Merhaba…

04 Eylül 2019 tarihli yazısı

Beş yıl önce başladığımız ve doğruları söylemekten, yazmaktan dolayı yargılandığımız köşe yazarlığı sürecine yeniden başlıyoruz…

 

Neden böyle bir karar aldım sizce ?

Vefa borcu, İzmit Ortaokuluna, Gazi Lisesine, Öğrencilerine, mezunlarına, hatırlarına olan vefa borcum…

1880’li yıllarda yapılan , Kurtuluş Savası sırasında ve sonrasında Hastane ve morg olarak kullanılan, bir dönem adliye binası olarak değerlendirilen ve 1940’lardan sonra önce ortaokul sonra da 1993 de Gazi Lisesi olan binadan bahsediyorum.

 

İzmit’in kara kutusudur bu bina, yüzlerce doktor, avukat, mühendis, mimar, yetiştiren ve hepimizin anne babasının hayatında bir mihenk taşıdır. İçinden tren geçen İzmit’ten geriye kalan belki de son düzgün yapıdır.

 

Bu binayı birileri İlçe Milli Eğitime vermek için kulis yapıyor, son duyumlara göre Fikri IŞIK’ın başka bir planı varmış, Tahir Bey in de başka bir planı olduğu söyleniyor.

 

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; kendisi bu okuldan mezun olmamış birinin, bu binada bulunmamış, okumamış, bu binanın havasını ciğerlerine çekmemiş, nem ve rutubetini yutmamış  birisinin bu bina ile ilgili tasarrufta bulunmasına kendi adıma şiddetle karşı çıkarım. Mezun arkadaşlarım için de karşı çıkarım. İzmitliler adına da karşı çıkarım.

 

Bu bina başka bir ülkede olsa, hele ki Avrupa’da olsa… Sanıyor musunuz ki herhangi bir müdürlüğe hizmet binası olarak tahsis edilsin ?  Böyle bir hata yapmayı bırak, tarihine kültürüne, değerlerine uygun şekilde tasarlayıp, hatırasına saygı gösterirler. Bir de müze yapar para kazanırlar.

Bu bina İtalya’da olsa Fransa’da olsa Sanat Galerisi olabilir, Resim Atölyesi olabilir, Güzel Sanatlar Merkezi olabilir. Hiç bir şey olmasa Müze olarak değerlendirilir yine de heba edilmez. Tarihe olan tanıklığına saygı gösterilir, geçmişe ışık tutar.

 

Bizim bu binayı her hangi bir müdürlüğe hizmet binası olarak vermemiz demek, katliam demektir. Tarihin yok edilişini seyretmek demektir. Çünkü ister bana katılın ister katılmayın, kamu binaları bakımsızdır. Genellikle sahipsizdir ve sıvaları dökülür, kablolar gelişigüzel oradan buradan geçer, kapısı camı dökülür, internet ağları bir yerden geçer, kamera kabloları bir yerde, yazıcılar, bilgisayarlar, evraklar, bir sürü dağınıklık demek… Bu binalar da yorgundur, içinde çalışanlar da yorgundur.

 

Bu nedenle hangi müdürlük olursa olsun fikrim aynıdır, hizmet binası olmamalıdır. Gönlüm buna razı gelmez. Müze olabilir belki… Yapılması esnasında benim de katkılarım oldu. O zaman ki müdürü Resim Öğretmeniydi. Üst katta resim Atölyesi yapılmıştı, halen duruyorsa… Ayaklı piyano ve müzik odası bile vardı. Heykel Atölyesi yapacak güzel salonları da var. Seminerler düzenleyecek toplantı odaları da var.

Demem o ki… İzmit için bir kültür noktası olabilir. Sanatçı yetiştirebileceğimiz bir Sanatçı Yetiştirme  Merkezi olabilir. Gönüllü hocalarımız orada ders verebilir. İzmitli sanatçılar, heykeltraşlar,  ressamlar, müzisyenler, gönüllü olarak orada eğitim yapabilirler.

 

Mini sergiler, mini konserler, mini atölye çalışmaları, hatta tiyatro yapılabilir.

Sizce de güzel olmaz mı ?

 

Kaldı ki alt tarafta bir bina daha var, karşıda İzmit Lisesinin binası var. Kız Meslek Lisesinin boşalan 2 binası var…  Yapmayın gözünüzü seveyim. Ellinci yılın binası boşaldı. Milli Eğitim Müdürlüğü yapacak bina mı kalmadı memlekette ?

 

Nereye ne yaparsanız yapın ama Gazi Lisesi’ne yazık etmeyin!!

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Dilara Aksu - 04 Eylül 2019 21:57
Onu düşünceyi uygulayacak zihniyet Maalesef ülkemizde yok sayın yazar
seyfettin yiğit - 04 Eylül 2019 21:56
Bende oradan mezunum gerçekten müze veya sanat merkezi olma fikri ruhumu dinlendirdi . Çok teşekkür ederim Cemil bey
Mehmet Şirin - 04 Eylül 2019 21:26
Bravo cemil.Seni tebrik ederim.
İsmail uzun - 04 Eylül 2019 19:49
Tebirler yazından Dolayı kutluyorum seni
Gülsen - 04 Eylül 2019 18:01
Size Gazi lisesi mezunu olarak sonuna kadar katılıyorum.Dokunmayin kültürlerimize yazık etmeyin...

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99