Flaş Kocaeli
CEMİL YILMAZ
cemil_yılmaz@yahoo.com
Okunma Sayısı: 2834
CEMİL YILMAZ

HALKEVİ BİNASI VE KENTE VEFA

05 Kasım 2019 tarihli yazısı

Her şehrin kültürüne damga vuran tarihi yapılar vardır. Mimarisiyle, konumuyla, tarih boyu üstlendiği göreviyle özel bir yere sahiptir. Sirkeci de ki Büyük Postane binası, tarihi Haydarpaşa Garı, Marmara Üniversitesinin tarihi yerleşkesi, Galatasaray Lisesi gibi binalar buna örnek gösterilebilir.

 

Bu yapılar sadece bina olmaktan çok o kentin kültürünün bir parçası olmuştur. Yaşanan tarihin ruhunu yansıtmakla beraber yüzlerce olaya da canlı tanıklık etmiştir. Pek çok toplumsal çalışmada kilometre taşı olmuştur. Önemli insanlar yetiştirmiştir. Büyük organizasyonlara da ev sahipliği yapmıştır.

 

Kocaeli için de bu tür binalardan bahsedebiliriz. Önceki yazılarımızda Gazi Lisesi Binasının kent kültürü için öneminden bahsettik. Tarihine küçük de olsa vurgu yaptık ve hak ettiği gibi değerlendirilmesini istedik.

 

Yine bize kaldı bina konusu, Halkevi Binası da İzmit için çok ama çok önemli bir konu alanıdır. Uzun bir tarihi geçmişle birlikte, anlam olarak da önemli işlere ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte mimarisi de kentte son kalan örneklerden biridir.

 

Halkevi Binası , son zamanlara yaşının getirdiği badirelerle boğuşuyor, sıvalar dökülüyor, boyası aşınıyor, zemini eskiyor, çatısı elden geçmeyi istiyor…

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan HÜRRİYET e konuyu ilettiğimde, bir fizibilite çalışması yaptırdığını, hayli de yüksek bir meblağ çıktığını ama buna rağmen elinden geleni yapacağını söylemişti. Görev alanı olarak İzmit Belediyesinin sorumluluğunda olmasa bile, kenti sahiplenme adına Fatma Başkanımıza teşekkür borcumuzu yerine getirelim.

 

Şimdi Büyükşehir Belediyesinden de bir destek lazım. Belki iki belediyeyi bu konuda birleştirebiliriz ve bu da ortak yapmamız gereken işlerin temelini oluştursun ve devamında da birlikte çalışalım. Güzel olmaz mı ?

 

Kent için değerli olan, anlam ifade eden konularda , neden iki belediyemiz de ortak çalışma yapamasın ki ?

 

Bence hiçbirimizin siyasi egosu, görevi ya da koltuğu İzmit halkı için yapılacak hizmetlerden daha değerli olmamalıdır. Kişisel kaprislerimiz, iş yapabilme yeteneğimizin önüne geçmemelidir.

 

Şimdi bir kampanya yapalım bence, Halkevi Binası için bir fırça da sen at Kampanyası, Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi ortak olsun bu projede. İki belediye başkanımız da boyacı tulumlarını giysin. Müdürleriyle birlikteHalkevi Binasında buluşalım.

 

Vatandaşlarımız da projeye ortak olsun ve öncelikle dışardan binayı bir boyayalım. Bahçesini ve peyzajını düzenleyelim. Sonra bakalım içerde ne eksik. Orijinal yapıyı bozmadan neler yapabiliriz ?  Her iki başkanımız ve ilgili müdürlerimiz yerinde bir denetim yapsın.

 

Bence o yüksek fiyatlı ihalelere gerek kalmadan, kentin insanı ve kentin bürokratlarıyla birlikte, herkesin kendisinden bir katkı koymasıyla, Halkevi Binasınıkurtarabiliriz.

 

İzmit halkı ve İzmit in Başkanları bunu yapabilecek güce sahiptir. İzmit halkı da bu çalışmada aktif yer almaktan, Halkevi Binasına bir fırça atmaktan mutluluk duyacaktır.

 

Haydi bakalım hayırlısı…

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Çetin Baytekin - 08 Kasım 2019 20:08
Tarihi eserdi korumak görevimiz.Orafa olsam oyardım da
Fatih - 06 Kasım 2019 19:25
Tespit ve öneri tek kelimeyle müthiş. Minimum maliyet maximum fayda sağlanabilecek bir fikir. Kesinlikle hayata geçirilmeli.
İlyas murat - 06 Kasım 2019 11:00
Gerçekten doğru ve mükemmel bir yaklaşım.
Ş.Sıtkı AKYILDIZ - 06 Kasım 2019 10:03
Aynen katılıyorum.
Samil Bulut - 06 Kasım 2019 09:43
Kentler tarih ve kültürleriyle anılır ve ziyaret edilerek turizm geliri sağlarlar. Bu anlamda bu kültürel yapılara sahip çıkarak ,kent görevlilerini göreve çağırmak bir vatandaşlık görevidir.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99