Flaş Kocaeli
CEMİL YILMAZ
cemil_yılmaz@yahoo.com
Okunma Sayısı: 2606
CEMİL YILMAZ

İZMİT'İN ÇOCUKLARI BÜYÜDÜ…

10 Ekim 2019 tarihli yazısı

Zaman zaman kullandığımız bir deyim var, çok bunaldığımızda, bu kentte işler yolunda gitmediğinde, yada kenti ilgilendiren önemli konularda, özellikle yöneticilerimiz ve bürokratlarımız çözüm olmayınca dertlerimize, ‘izmitin sahibi yok deriz...’

 

Bu cümlenin anlamı, İzmit’te yetişip, İzmit’te büyümüş, bu sokaklarda top oynamış, bu caddelerde ilk arkadaşlarını edinmiş, buranın ekmeğini yeniş ve buranın suyunu içmiş çocukların bu kentin yönetiminde olmaması demektir.

 

Mesela hiç düşünüyormusunuz ? Kocaeli’ deki bürokratların İzmitli olsaydı nelerin değişebileceğini ?

İl müdürleri ? İl yönetcileri ? Belediye Başkalarımızın bir bölümü ?Muhtarlarımız ? Sivil Toplum Örgütü yöneticileri ? Bunların ne kadarı İzmitli ? Ne kadarı İzmitlilik bilincine sahip ?

 

Kendisi bu kentte yaşamamış yada yaşamış ama kendisini İzmitli olarak görmeyen insanların bu kente ne vermesini bekleyebiliriz ki ? Kentin dinamiklerini bilmeden, ihtiyaçlarını analiz etmeden, bölgeyi ve insanı tanımadan, böyle bir başarı beklemek de zaten hata olur.

 

Buna rağmen güzel şeyler de olmuyor değil, mesela Kocaeli de kendine yer bulamayan bir akademisyen, İzmit çocuğu, annesi Gebze’nin köylerinden gelin gitmiş, başarılı bir akademisyen Gebze’de ki bir Üniversitede kendine yer buldu ve başarılarını katlayarak gidiyor. Kocaeli’de yıllardır kurulamayan Üniversite Sanayi işbirliğini kısa zamanda ve geniş tabanda uygulayabiliyor.Beşyüzden fazla firmaya öğrenci gönderiyor. Onlara önce staj ayarlıyor sonra da o firmalarda ekmeklerini kazanmasına vesile oluyor. İzledikçe gurur duyuyoruz.

 

Körfezden bir doktor çıkıyor. Tıp Doktoru. Bizim arkadaşlarımızın yaş grubundan, dünya literatürüne geçecek işler yapıyor.  Çok iyi eğitimcilerimiz çıkıyor yeni öğretim yöntemlerini deniyor. Bakıyoruz, çok başarılı avukatlarımız da çıkıyor, çok iyi mühendisler de yetiştiriyoruz, çok güzel mimarlar da yetiştiriyoruz.

 

Demek istediğim İzmit’in Çocukları artık büyüdü…Ülkemizde ve dünyadaki güzel işlerde İzmitlilerin payını artık daha çok görmeye başlıyoruz.

 

Mesleğinde başarılı olan her alandaki İzmitlileri artık İzmit in yönetiminde, karar mekanizmalarında ve bürokrasinin kilit yerlerinde görmek isteriz. Bu bizim en doğal hakkımız olsa gerek. Bizim olduğu kadar bu çocukların da yaşadığı kente vefa borçlarını ödemelerine fırsat verilmeli diye düşünüyorum.

İzmit Lisesinden mezun olmuş bir Milli Eğitim Müdürümüz olsaydı, Namık Kemal Lisesinden mezun olmuş bir Sağlık Müdürümüz olsaydı, Derince Lisesinden mezun olan bir Emniyet Müdürümüz olsaydı, Kocaeli Anadolu Lisesinden mezun olmuş bir Valimiz, Gazi Lisesi mezunu bir Kaymakamımız olsaydı…

 

Ne dersiniz ? Hoş olmaz mı ?

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

yusuf - 10 Ekim 2019 16:28
Hoppala - 10 Ekim 2019 16:18
Hoş ve daha verimli olur. Teşekkürler

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99