Flaş Kocaeli
CEMİL YILMAZ
cemil_yılmaz@yahoo.com
Okunma Sayısı: 2257
CEMİL YILMAZ

Batan Geminin ‘Mall’ları…

08 Aralık 2019 tarihli yazısı

Siyasi yazılar yazmamaya çalışıyorum ama ne fayda…

İnsanı dinden imandan çıkaracak troller türedi etrafta. Tam da İzmit Belediye Başkanı Çarşı için hazırlanan yenileme planını tanıtacağı günde, esnafla kahvaltı yapacağı saatte. Tam da insanlar İzmit için güzel bir şeyler konuşurken, planlarken ve hepsinden önemlisi de esnaf ilk defa adam yerine konulmuşken…

 

Sanırım esnafın muhatap alınarak başarılı işlere imza atılması büyükleri rahatsız etti. Sadece adı büyük kendi küçük olan siyasi gruplar da bu fırsatla yine bir kadına çamur atmaya kalkıştılar, her ne kadar tutmasa da gündemi işgal ettiler.

 

Şunu bir hatırlatmak isterim. Bu memlekette din kimsenin tekelinde değildir. Olmamıştır ve olmayacaktır. Hepimizin dini tercihleri kendi vicdanımızla Allah (cc) arasında kalmalıdır ve bizim için böyle kalacaktır.

 

Biz hiçbir zaman dervişleri, şeyhleri, şıhları , tarikatları ve hocaları Allah ile olan hukukumuzun arasına sokmadık. Sonra da aldatıldık diye ağlamadık.

...

Bunları bir tarafa koyalım… Geçtiğimiz günlerde yine adı büyük olan belediyeden iki açıklama çıktı. İkisi de YUVACIK BARAJI hakkında. Sizi bilmem ama ben bunaldım bu konudan. O dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı da o dönemin Yuvacık Belediye Başkanı da şimdilerde boşta… Televizyonlar da ortada. Çok istiyorsanız ikisini de çıkartın ekrana. Buyursunlar anlatsınlar bize. Herhalde buna cesaret edemezler. O zaman İzmit’in zamanını da çalmayın.

 

Bu günün siyasetçileri de Yuvacık Barajını konuşarak kendilerini rezil etmesinler. 1993’te başlayıp 1996’da biten barajı konuşmak o dönemin tanıklarına kalsın. Ben her ne kadar o dönemi hatırlasam da haddimi aşmak istemem. Bugün konuşan abilerimiz o zaman İzmit içinde değil, İstanbul Ankara’ da üniversite eğitiminde ya da yüksek lisans, doktora öğrencisiydiler ve bıyıkları yeni terlemek üzereydi.

Gelelim kaygılarımıza, konunun özeti şudur… İzmit Belediyesini Fatma Kaplan HÜRRİYET aldıktan sonra, gereksiz bir çekişme başladı kentte. Çamur at izi kalsın kampanyaları ve siyasi linç denemeleri. Ama efendiler biz sizden bunu beklemiyoruz. Biz sizden hizmet bekliyoruz.

Bakın önceki yazılarda ne dedik. Halkevi binasını kurtaralım dedik. Belediyeler el ele çalışsın dedik. Kaynakları verimli kullanalım dedik. İki belediye birleşip 3 odalı bir binayı ve bahçesini kurtaramamışken. Neyin kafasını yaşıyoruz biz ?

 

Çarşıda 23 yıldır kazma vurulmamışken, zor bela hayata geçirilen bir tramvaydan başka   elle tutulan bir hizmet yokken, bırakın eskileri konuşmayı.

Ne yapacaksınız onu konuşalım ?

 

Mesela Sahil ve Çarşı bütünleşebilecek mi? .Ben Gebze’ye 15 dakikada gidebilecek miyim ?

Yaşam kalitemiz artacak mı?  Yuvacık’tan daha büyük bir baraj yapılarak su sorunumuz gelecek yüzyıla kadar çözülür mü ?

 

Çöp toplama alanlarımızın ıslahı ne durumda? Çöpten enerji üretebilir miyiz ?

Şehir planlaması açısından neler yapılacak? Mimari çalışmalarımız kent estetiği çalışmalarımız var mı?  Tabela kirliliği ne olacak?

 

Şehir içi trafik konusunda neler yapılacak? Gelişigüzel değiştirilen trafik akışı ve yönlendirme çalışmaları nasıl çözülecek?

 

Bunları konuşmak istiyoruz. Anlatabiliyor muyum?

Bırakın artık batan geminin MALL larını. Dostlar alışverişte görsün diye konuşmayı.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Çetinbytk - 18 Aralık 2019 00:17
Çok güzel.İş yapanlara köstek olunmasın.Bitpazarı ile uğraşmasınlar. Güzel yazı kutlarım.
Celil - 09 Aralık 2019 12:03
Ercan savas - 09 Aralık 2019 09:45
Eline yuregine saglik

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99