Flaş Kocaeli
CEMİL YILMAZ
cemil_yılmaz@yahoo.com
CEMİL YILMAZ

Hepiniz Hasan Ağa sınız…

21 Aralık 2019 tarihli yazısı

Yıl 1997.

Kocaeli Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Sınavı.

Dersin hocası Çetin BAYTEKİN.

 

Çetin hoca ilginç adamdır. Sınavları 15 sorudur. Süre 15 dakikadır. Cevaplar 1 satırı geçmez. Geçerse o cevabı okumaz. Kurşun kalem yasaktır. Tükenmez kalemle yazılır ve bir yazılan bir daha silinmez.

Soru 1. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi, Taşyalak köyünde Hasan Ağa’nın oğlu Mehmet okulun en başarılı öğrencisidir. Neden ?

 

Sanırım o gün sınavın en zor sorusu buydu. Şimdi o gruptaki arkadaşlarımızdan  öğretmen olanlar da var, doçent profesör olanlar da var. En garibanı köşe yazarı benim gibi. J

Gelelim soruya, herkes bekliyor, birinden bir şey duysak da yazsak diye. Çünkü yazınca silemeyecek. Yanlış olursa sınav güme gidecek.

 

Baktım ki olmuyor. Çetin Hoca’nın  huyunu da az çok bilirim. Soruya bir daha baktım ve patlattım cevabı.

 

Soru 1. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi, Taşyalak köyünde Hasan Ağa’nın oğlu Mehmet okulun en başarılı öğrencisidir. Neden ?

Cevap : Çünkü Mehmet Hasan Ağa’nın çocuğudur.

Evet. Cevap da tam buydu. Çünkü Mehmet Hasan Ağa’nın oğludur gerçekten.

Okula gelen öğretmeni Hasan Ağa misafir eder. Lojmanın boyasını Hasan Ağa verir. Köyün tüm ekonomisi Hasan Ağa’nın elindedir. Yemesi içmesi, barınması, konaklaması, tüm ihtiyaçları Hasan Ağa dan olunca, Hasan Ağa’nın oğlu nasıl başarısız olabilir ki ? Bir de mahalle baskısı var. Ağa’nın oğluna zayıf verirken marabanın çocuğuna 5 verebilir misin ? Köyde kaymakam da Hasan Ağa, Belediye Başkanı da Hasan Ağa. Sıkıysa başarısız olsun Mehmet. Mümkün değil.

Nerden geldik buraya biz ? Eğitim özelleşmeye başladığı zaman , modern köylerimizde biz yeni Hasan

 

Ağalar yarattık. O koleje 20 bin lira , bu okula 50 bin lira vermeye başlayınca, hepiniz oldunuz birer Hasan Ağa.

 

Şimdi senelik 50 bin lira verdiğiniz okul sizi çağırıp da çocuğunuz çok başarısız der mi ?

Biz öğrenciyken öğretmenlerimiz bizi şımartmazdı. Bazen de başarılarımızı görmezden gelirdi. Şımarmayalım diye. Şimdi nasıl oldu sistem? 2 kere 2 ye 4 diyen çocuğun velisini çağırıp, sizin çocuk matematik dehası demeye başladılar.

 

Herkes çocuğunda ne cevherler olduğunu anlatmaya başladı birbirine. Ah o pembe yalanlar..

Okullar Hasan Ağa ya söyledi pembe yalanları. Hasan ağa da arkadaşlarına övünerek anlattı.

Çünkü 50 bin olan okul ücretini bir yerden kamufle etmek lazımdı ve Hasan Ağa’ya okul ücreti 70 bin oldu demek için, çocuğunun da deha olduğunu, iyi bir eğitimle bunun daha da üst seviyelere çıkarılabileceğine ikna etmek lazımdı.

 

Bizim Hasan Ağalar asıl şok u ne zaman yaşadılar. Toplumdan izole ettikleri çocukları, fakirliği, mahalle hayatını, arkadaşlığı, kavgayı ve barışı, düşmeyi ve kalkmayı  bilmeyen masum çocukları üniversite sınavlarına girdiğinde asıl şok u yaşadılar. Test  tekniğinle bir şeyler kapmış ve gerçekten başarılı olanlar dışında büyük bir çoğunluğu hüsrana uğrayınca, Hasan Ağalar kazın ayağının hiç de öyle olmadığını anladı. Anladı anlamasına da. Mehmet lerin hayatını feda ettiğine mi yansınlar ? 50 binlerin 70 binlerin gittiğine mi yansınlar ?

 

Gelelim bugüne, bir çok özel okulun iflası arka arkaya gelince, yılardır savunduğum, eğitimin özel olmaması konusunda ne kadar haklı olduğumu anımsadım. Eğitimle ticaret yanyana olmaz. Eğitimden para kazanılmaz. Daha doğrusu eğitim ticaret mantığıyla yürümeyen belki de tek iştir. Etrafınıza bakın İzmit’te 30 civarında özel dershane vardı ÖSS ÖYS dönemlerinde. Hangisi çok zengin oldu ? Kaç tanesi devam ediyor ?

 

Edemezler. Kaliteli eğitim vermeye kalksalar maliyetler artar. Para kazanamazlar. Üniversiteden yeni mezunları alıp, bilgi ve tecrübe açısından eksik, zaten kendisi de çocuk yaşta olan gençleri alsalar, o zaman da kaliteyi yakalayamazlar. Olmaz kardeşim. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyıktır bu işler.

 

Devletteki öğretmen KPSS ye girmiş. Derece yapmış. Alanını yalayıp yutmuş. Özeldeki hoca atanamamış. Son çare asgari ücretle öğretmenlik yapıyor. Hangisini tercih ederiz ?

Sisteme bakın ki devlette 50 lira isteyen okul müdürünü şikayet ederiz. Vermemek için bin dereden su getiririz. Özel sektörde 50 bin lirayı kredi kartına 10 taksit yaparız. Bir de üstüne teşekkür ederiz. İndirim yaptılar bize diye.

 

Böyle bir kısır döngüden sağlıklı eğitim alabilir miyiz ?

Bilemem. Ama bildiğim bir şey var. Yeni Hasan Ağalar türedi. Hepimiz Hasan Ağa yız ve hepimizin yüzüne söylenen, parayla satın aldığımız pembe yalanlar hoşumuza gidiyor.

Bu kafayla hepimiz Hasan Ağa yız…

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Hoppala - 10 Ocak 2020 22:13
Emeğinize sağlık. rnİnsanları Hasan Ağa’ lığa iten yapı maalesef var. Bu yapının nasıl oluştuğunu ise iyi incelemek ve anlamak çıkış noktasını bulmak için önemli.
Volkan ŞAHİN - 23 Aralık 2019 13:31
Cemil bey severek takip ediyorum yazılarınızı...
mehmet iyem - 22 Aralık 2019 21:55
Tebrikler mükemmel aynen eğitim bitmiş..
Fatih - 22 Aralık 2019 17:22
Mükemmel tespit.
Mehmet Şirin - 22 Aralık 2019 16:20
Harika bir yazı olmuş Cemil.Türkiye'de eğitim bitmiştir.
Murat kılınc - 22 Aralık 2019 16:00
Cemil bey helal olsun size ... tek kelimeyle muhteşem bir yazı yazmışsınız bu egitimdeki ticaretlesme bu kadar iyi anlatilmamisti .Tebrik ederim sizin gibi bilgili ,kültürlü ve gercekci yazarlarimiz basimizdakiler gizlese bile sizler tarafindan anlatilmasindan dolayı sizleri kutluyorum...
U.Ö - 22 Aralık 2019 15:43
Özel okul meselesine okadar güzel değinmişsiniz ki hayran kaldım cemil bey.egitimle alakalı her ortamda bahsettiğim şeyler benim resmen düşüncem ve dilim olmuşsunuz.hasan ag nin babası da ağa oğlu da ileride bir aga olur belki ama geri bir zihniyet ve kendini başarılı zanneden şizofreni bir bakışla yaşadığı kendı dünyasındaki başarıyla.parayla değil zorluk çekerek başaranlar zaten şuan ülkeyi aydınlığa çıkarmak için uğraşan aydinlardir
Cengiz - 22 Aralık 2019 14:52
Kahrolsun hasan ağalar yasasın parasız eğitim
Kenan emre - 22 Aralık 2019 14:47
Cemil hocam sizi takip ediyorum yolun açık olsun

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99