Flaş Kocaeli
Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 815
Ali Araptarlı

Deprem dersimiz boş geçti!

23 Şubat 2019 tarihli yazısı

Bugün gazetede okuyorum: ‘’Güney Amerika ülkesi Ekvator’da7.7 şiddetinde deprem‘’ olmuş. Deprem, Peru ve Kolombiya gibi komşu ülkelerden de hissedilmiş... Allah kimsenin başına vermesin, büyük felaket bu 7 ve daha şiddetli depremler.

 

17 Ağustos 1999 ‘Marmara Depremi’ni hatırlıyorum... Kumburgaz’da yazlık evimizdeydik. Sabaha karşı03:00 civarı büyük bir gürültü ve sarsıntıyla yataktan fırladık. Ayak ucumuzdakigardrobun kapakları kopacakmış gibi bir hızla açılıp kapanıyordu! Odanın kapısından koridora fırladık, uyku sersemliğiyle eşim üst kata, ben alt kata yönelmişiz telaşla, sonra gittim elinden tutum dabahçeye çıktık.Havuzun başı ana, baba günü olmuş, tüm komşularımız orada. Herkes telaşlı, tedirgin, korkmuş…Ağlayanlar, şokta olanlar…

 

Tabi hemen aklımıza bizim çocuklar geldi. Telefonlar kilitlenmiş, hadi konuş bakalım konuşabilirsen? Bir telaş aldı bizi. Haliyle onlarda bizi çok merak etmişler. Bir süre sonra aradılar da konuştuk, rahatladık. Biz bu korkunç olayı yaşayıp da en şanslı şekilde atlatanlardanız. Buna rağmen,aradan 20 yıl geçmiş, hala birçok insanda tedirginliği devam ediyor… Gerçekten korkunç bir olaydı.

 

O felaket gecesinde, 17.480 yurttaşımız hayatını kaybetti. On binlerce insanımız yaralandı. Depremin merkezi olan Kocaeli ilimizden 9477 yurttaşımız yaşamını yitirdi. 9881 insanımız da yaralandı. Depremde, 35.180 konut, 5770 iş yeri yıkıldı ve ağır hasar gördü. 40.757 konut, 6057 iş yeri orta hasarlı,45.086 konut ve 6 bin 128 iş yeri de hafif hasarlı olarak kayıtlara geçti.

 

Biz millet olarak maalesef bu felaketlerden gereken dersi almıyoruz! Aradan zaman geçince unutuyoruz. Yahu, aklım almıyor, toplanma yerleri olarak ayrılan arsaların bir kısmınaAVM’ler ve gökdelenler dikilmiş! Bu nasıl bir anlayıştır? Düşündükçe kafayı iyice sıyırma noktasına geliyorum. Cehaletin bu kadarına pes doğrusu. Kentsel dönüşüm diye bir furya başlatıldı. Sevindik, sonunda bir şeyler düzelecek dedik. Kimsenin canı yanmasın, ülkemin insanı ölmesin, tedirgin, korku içinde yaşamasın istiyoruz. Ama bu iş de zaman içerisinde sistemsiz, yarım yamalak bir hal aldı! Zaman birçok şeyin üstünü kapadı ve şu aradan geçen koskoca 20 yıl içinde bu konudaki birçok fırsat kaçırıldı. Deprem bu bölgenin gerçeği. Böylesine büyük bir felaketi yaşadık. Aradan koskoca 20 yıl geçti. Allah korusun bir yenisi olsa ne kadar hazırız? Bu aradan geçen uzun zaman içinde ne kadar açığımızı kapattık? Yazık… İstanbul’un, binalarının hali ortada! Hiç hazır değiliz! İşimiz Allah’a kalmış!Toplum olarak deprem derslerimiz boş geçmiş, boş geçmeye de devam ediyor...

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99