Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 993
Ali Araptarlı

Kocaeli’deki,Wellborn Hotel muhteşem,ama keşke turist de gelse...

13 Şubat 2019 tarihli yazısı

Hani bir laf var ya, “Allah at verse meydan vermiyor! Meydan verse at vermiyor”Bu laf, benim anlayışıma göre tam bir züğürt tesellisidir! Allah, atı vermişse meydanı da sen bulacaksın! Allah, meydanı vermiş ama at yoksa onu da sen temin edeceksin! Allah sana akıl vermiş, güç, kuvvet vermiş, daha ne versin? Armut piş, ağzıma düş! Olmaz...

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK: ‘’Ülke olarak her şeyimiz var, kalkınmak için tek yapmamız gereken şey çalışkan olmaktır‘’ diyor.

 

Cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Yurdumuzun dört bir yanı çok değerlidoğa harikası zenginliklerle dolu. Her şeyimiz var ama neye yarar? Ülkemizin genelinde uygar toplumlarda olduğu gibi tıkır tıkır işleyen bir sistem yok! İşte bu nedenle hiçbir şey düzgün işlemiyor!

 

Turizmi ele alalım örneğin… Plansız, programsız, büyük paralar harcanarak yapılmış muhteşem tesislerimiz var ama o tesislerden almamız gereken randımanıalamıyoruz! Neden? Çünkü hiçbir konuda ve hiçbir kurumda uygar ülkeler gibi bir düzen, disiplin, sistem oturtamamışız. Yani oyunu kuralına göre oynamasını bilmiyoruz. Kültürümüzde bu anlayış yok! Hep günü kurtarmaya çalışmışız. Yarım, yalınayak...İşte o nedenle, ‘’Kel başa şimşir tarak‘’misali, çok değerli tesislerden yeterince yararlanamıyoruz... Kafan kelse tarağın şimşir olsa kaç yazar?

 

Gaziantep Olay, Gaziantep Gazikent 27 gazetelerinin dışında iki yıldan beri Flaş Kocaeli Gazetesi’nde de köşem var. Yazılarım üç yerel gazetede yayınlanıyor. Her insanın severek yaptığı bir uğraşısı, hobisi vardır. Benim de yazma merakım var işte, elimden geldiğince... Flaş Kocaeli Gazetesi’nin patronu sevgili Hüseyin Öziri ile Gaziantep’te bir etkinlikte tesadüfen tanıştık. İki yıl önce, ‘Gerekirse Dünyayı da Sırtlarsın’ isimli kitabımın imza gününde… Gazetesinde yazmamı teklif etti. Kabul ettim. İki seneden beri yazıyorum. İki seneden beri ilk defa Hüseyin Öziri ile tekrar bir araya geldik, değerli ailesi ile tanışma şansı yakaladım. Hüseyin Öziri, tek kelimeyle pırlanta gibi, değerli, dürüst, modern, genç bir iş adamı ve aile reisi. Flaş Kocaeli Gazetesi 5 yaşına bastı. Kocaeli Körfezi kıyısında WELLBORN Luxury Hotel’de, 4 Şubat 2019 Pazartesi günü gazetenin 5. yıl kokteyli vardı. Hüseyin Öziri davet etti.O gün için bir manimizde yoktu, eşimle birlikte gittik.

 

İyiki gitmişiz. Hüseyin Öziri ve güzel ailesini tanıdık. Öziri ailesinin dostane, samimi misafirperverlikleri bizi çok etkiledi. Bu devirde maalesef bu kalitede insanlar çok az sayıda kaldı.

 

Bu vesileyle Kocaeli Körfezi kıyısında, muhteşembir beş yıldızlı otel keşfettik. Hüseyin Öziri, yerimizi ayırtmış. Gece de burada kaldık. WELLBORN Luxury Hotel tek kelimeyle mükemmel. Sabah kalktık kahvaltıya indik.Bir kahvaltı ki inanılmaz! Tam binbir çeşit denecek bir açık büfe. Yahu, meslek icabı gezmediğim yer kalmadı.Bu zenginlikte, bu kalitede, bu kadar düzgün, insanı cezbeden bir sunumla hazırlanmış bir açık büfeyi ne Amerika’da, ne Rusya’da, ne Meksika’da, ne Küba’da, nede Avrupa’da gördüm. Sadece kahvaltısı mı, oteldeki her detay hayran olunacak cinsten.

 

Ülkemizde bu klasmanda birçok tesis, yatırım var. Fakat ne yazık ki yeteri kadar turist yok! Bu cennet gibi ülkeye acaba neden turist gelmiyor? O kadar çok nedeni var ki. Hangi birini sayayım?Turizmin önemi en başta kültürümüzde yok! Konu burada da gene dönüp dolaşıp eğitime, turist ağırlama, ülkene gelen bambaşka kültürlerde insanları rahat ettirebilme bilgisine derinlemesine sahip olmaya dayanıyor. Tabii ki, bir de şu cennet ülkenin daha etkin, daha cezbedici bir şekilde tanıtılmasına… Özellikle batı dünyasındaki ülkemiz hakkındaki önyargıların kırılmasına. Hemen karşı kıyımızda Yunan Adaları batılı turistle kaynarken bizim bu kadar üstün nitelikli tesislerimize rağmen yeterli oran ve kalitede turiste ulaşamamız insanın içini acıtıyor…

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99