Flaş Kocaeli
Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 1040
Ali Araptarlı

Yaşanabilinir kentler arasında Gaziantep sınıfta kalmış!

07 Şubat 2019 tarihli yazısı

CNBC-e BUSINESS dergisinin değerlendirmesinde Türkiye’nin yaşanabilinir kentleri şu kıstaslara göre sıralanıyor:eğitim, sağlık, kent hayatı, güvenlik, sanat ve ekonomi.Değerlendirmesonuçlarından çıkan neticeye göre; Türkiye’de yaşanabilinir kentler sıralamasında başkentimiz Ankara 1 numara! Bana her ay önemli miktarda bir para ödeseler dahi Ankara’da yaşayamam!

 

Türkiye’nin göz bebeği, en büyük, en güzel kenti, bir doğa harikası olan eşsiz boğazı ile İstanbul beşincisırada! Eh, elindeki emsalsiz mücevhere bu kadar hor bakarsan olacağı budur! Hiç şaşırmadım! Ya Türkiye’nin turizm merkezi, tatil cenneti güzelim Antalya? Oda sekizincisırada yer alıyor!

 

Bir numaralı kayak merkezimiz Uludağ’ın eteğindeki, bir zamanların yeşil Bursa’sı 38. sırada değerlendirilmiş. Eskişehir ikincisırada! Merak ettim gittim gezdim. Yahu bu Eskişehir’in cazibesi nedir? Herkes Eskişehir’den övgüyle söz ediyor. Görelim dedim. Ya ben çok şey bekliyordum, yada gerçekten aradığım özellikleri bulamadım. Düzgün, medeni bir öğrenci şehri. Öyle abartılacak kadar büyük bir metropol falan da değil,2018 sayımına göre nüfusu 871.182. Büyükşehir Belediyesi Başkanı, dünyaca ünlü bir sanatçı, gerçek ATATÜRK ve Cumhuriyet sevdalısı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen. 2004 yılından beri Eskişehir böyle mükemmel, çok yönlü bir insanın elinde değer kazanmış...

 

Gelelim,tarihi ilk çağlara, M.Ö. 10.000 yıl öncesine dayanan, dünyanın ilk kurulan şehri olarak literatürlere girmiş, Evliya Çelebi’nin ‘’Şehr-i Ayintab-i Cihan‘’ yani ‘’Dünyanın göz bebeği şehir‘’dediği Gaziantep’e! Türkiye’nin birçok yönüyle marka olmuş şehridir Gaziantep... Müzeler şehridir örneğin. Dünyanın en büyük mozaik müzesi, Zeugma Gaziantep’tedir! Ayrıca toprağı bir karış kazsanız adeta tarih fışkırır...Tarihi hanları, hamamları, bedestenleri, ören yerleri, Antik çağdan kalmaünlü kalesi şehrin cazibesini arttıran yerleridir.Bunun dışında ilginç çarşıları, çok sayıda yemyeşil parkı, ormanları,Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi gibi şehre zenginlik katan birçok mekana sahiptir!

Gastronomi dalında,UNESCO tarafından dünyadaki 7 yaratıcı şehir ağına girmeyi başarmış tek Türk şehridir Gaziantep.Tatlısı ve tuzlusu ile 300’ün üzerinde damak çatlatan, ünlü yemek çeşidi olan, bana göre dünyanın en zengin mutfağına sahip ülkemizim lezzet başkentidir.

 

Ayrıca, 43 milyon 200 bin metrekare alan ile Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi Gaziantep’tedir! Bu 5 dev organize sanayi sitesine ek olarak bir deneredeyse bir şehir büyüklüğünde olan küçük sanayi sitesi,KÜSGETvar! Gaziantepli sanayiciler dünyanın dört bir yanına her türlü ürün ihracatı yaparlar, yıllık ihracat rakamları7 milyar dolaradayanmıştır.Nüfusu da 3 milyona yaklaşan Gaziantep maalesef yaşanabilinirşehirler arasında59. sırada gösterilmektedir!

 

Türkiye’de ekonomi alanında 65.,eğitim alanında 42.,sağlık alanında 17.,sırada gösterilen Gaziantep, Fatma Şahin’in Büyükşehir Başkanlığı döneminde yapılan birçok çalışma ve onlarca milyon harcamaya rağmen kent hayatı ve kültür sanat alanında ise 40. sırada yer almış! Sıralamayı belirleyen kriterler arasında sanayi alanında Gaziantep’in 65. sırada olması ise dikkat çekici!

 

Gaziantep’in dramatik şekilde her alanda gerilemesi ise bozulan sosyoekonomik durum, mülteci meselesi, Suriyeli nüfusun yoğunluğu ve yerel siyasi figürlerin özellikle belediyecilik alanında başarısız olması başlıca sebepler olarak uzmanlar tarafından değerlendirilmiş. Geçenlerde Ak Parti Genel Merkezi tarafından Gaziantep’te yapılan memnuniyet anketinde, memnuniyet oranının %17 çıkması tehlikenin boyutlarını ortaya sermektedir.

 

Benim Gaziantep’te bulunduğum 1967 yılına kadar Gaziantep sosyal yönden, çok yoğun, eğlenen, oldukça hareketli, geceleri yaşayan, ışıklı bir şehirdi. Beş amatör, iki profesyonel tiyatrosu vardı. Kışlık ve yazlık sinemaları çok miktardaydı,Pavyonlar, barlar, gazinolar, ikindi sazları, içkili lokantaları ile çok renkli bir şehirdi. Civar illerden eğlenmeye gelenler olurdu. Aradan 52 sene geçti şehir renklerini kaybetti, her geçen gün de kaybetmeye devam ediyor…

 

Umarım bu özellikli şehir bir an önce silkinerek, Türkiye’nin ve dünyanın yaşanabilir şehirleri arasında hak ettiği yerlere bir an önce gelmeyi başarır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99