Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 1031
Ali Araptarlı

10 Kasım 1938, 09:05’te Türk Ulusunun Güneşi Batmıştır!

10 Kasım 2018 tarihli yazısı

10 Kasım 1938 Perşembe günü, 09:05’de Türk Ulusu’nu canlandıran, ayağa kaldıran parlak güneş battı!

Ulu önderimiz, İstiklal Savaşı’nın başkomutanı, askeri zekası ve cesaretiyle mucizeler yaratan kurtarıcımız… Emperyalist güçler tarafından işgale uğrayan yurdumuzu, namusumuzu, şerefimizi, dinimizi, bayrağımızı, istiklalimizi en zor şartlarda düşman çizmesi altından dehasıyla kurtaran kahraman… Modern, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu… İlk Cumhurbaşkanımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, henüz 57 yaşında, çok erken kaybettik!

 

Gazi Mustafa Kemal, bir dâhiydi! Henüz 34 yaşında Osmanlı paşası olmayı başardı. Önceki rütbelerinde üstün başarılarıyla dikkatleri üzerinde toplayan, birçok zafer kazanan gözde bir subaydı.

Türk Ulusu’nun kökeni Osmanlı İmparatorluğu’na dayanır! Tarihimizi iyi bilmemiz gerekiyor!

“1299’da bir beylik olarak kurulan Osmanlılar, 600 yıl dünyanın üç kıtasında hüküm sürmüş, en büyük, en uzun soluklu imparatorluktur”

 

Bu kulaktan dolma bilgilerle gaza gelen bir kesimi kandırmak için yazılmış, söylenmiş bir iddiadır! Osmanlı İmparatorluğu, ecdadımızdır, bunu inkar etmiyoruz! Ama okumak öğrenmek lazım! Osmanlı İmparatorluğu belli bir dönem askeri ve ekonomik varlığı ile dünyanın süper gücü konumunda olmuştur! Ama bu 600 yıl değildir. 600 yıl Osmanlı’nın kuruluşundan, batışına kadar geçen zamandır!  

Osmanlı’yı da, Atatürk’ü de okuyarak, araştırarak öğrenmek ve ona göre değerlendirmek lazım! Kulaktan dolma, köpürtülmüş bilgilerle olmaz!

 

Osmanlı İmparatorluğu, 150 yıl kadar üç kıtada dünyanın büyük bir bölümüne hakim olmuş, askeri ve ekonomik gücüyle sözünü geçirmiştir! Bu doğru! Tarihi objektif kaynaklardan okuyup öğrenmek önemli!

Osmanlı İmparatorluğu; batılı toplumlar teknoloji ve bilgi çağını, reformları, rönesansı yaşarken yerinde saymış ve gerileme devrine girmiştir! Dolayısıyla her bakımdan zayıflamıştır! Yanı başındaki Rusya karşısında zor durumlarda kalınca 200 yıl boyunca İngilizlerin ve Fransızların oyuncağı haline düşmüştür!

600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun son 150-200 yılı çok önemli hatalarla doludur! Tamamen emperyalist Avrupa devletlerinin Osmanlı’ya istedikleri gibi şekil verip, istedikleri imtiyazları aldıkları, hatta istedikleri kanunları çıkarttıkları bir dönemdir! Atatürk’ün Türk Milleti’ni nasıl bir bataklıktan alıp çıkarttığını öğrenmek, kavramak için bunları bilmemiz gerekiyor!

 

1.Dünya Savaşı’ndaki müttefiklerimiz Almanya ile Avusturya - Macaristan İmparatorluğu mağlup olunca biz de mağlup sayıldık! Harbin galibi devletler son Osmanlı Padişahı ile yaptıkları Mondros Mütarekesi’ni öne sürerek yurdumuzu işgal etmeye başladılar! İşte yukarıda söz ettiğimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, genç bir osmanlı paşası iken padişaha karşı gelip, “Esareti kabullenemeyiz” diyor! Yurdumuzun işkal edilmesini önlemek ve işgalci İngilizlere, Fransızlara, İtalyanlara ve İngilizlerden cesaret alarak İzmir’i işkal etmeye başlayan komşumuz Yunanlılara karşı Türk Milleti’ni ayağa kaldırıyor!

 

Her türlü olumsuz şarta karşı pes etmeden İstiklal Savaşı’nı başlatıyor! Düşman çizmesi altındaki yurdumuzu, yukarıda saydığım tüm kutsal değerlerimizi, İstiklal Savaşı’mızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları yokluk içinde kurdukları Kuvayı-i Milliye teşkilatı ile kazanıyorlar.

Ayrıca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti’ni düşman çizmesi altından kurtaran dahi komutan değildir sadece! O dünyanın en büyük devrimcisi ve devlet adamıdır! Kısacık ömrüne birçok devrim sığdırmış, Türk Milleti’nin başöğretmeni olmuş, tüm dünyanın takdirini kazanmıştır! Dünyanın dört bir yanında ünlü şehirlere heykelleri dikilmiş, ismi caddelere, meydanlara verilmiş, sözleri örnek alınarak birçok yerde kullanılan tarihi aforizmalara dönüşmüştür. Bu yabancılar Atatürk’e neden bu kadar değer veriyorlar? Bunu anlamak için önce Atattürk kim olduğunu doğru okumalarla öğrenmek lazım.

Nur içinde yatsın, ruhu şad olsun…

 

Bu cennet vatanı, özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı kendisine borçluyuz.

Özlemle, hasret ve minnetle anıyoruz...

 

resim

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99