Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 1183
Ali Araptarlı

Gaziantep’in Cağırtlak Kebabını da yozlaştırdılar !

02 Kasım 2018 tarihli yazısı

Çocukluğumdan beri Gaziantep’in cağırtlak kebabı favorimdir! Evde ne zaman kurban kesilse ben ilk olarak cağırtlak kebabını kendi elimle hazırlar, saplayıp dürüm yaparak yemeye bayılırdım! Eh her gün de kurban kesilmediğine göre çocukluk, ilk gençlik yıllarımda, yani Gaziantep’te yaşadığım 18 yaşıma kadar Eski Et Haline gider Tabo Ökkeş, Tabo Mıstık ağabeylerden evin etini hep ben alırdım. İkisi de annem rahmetlinin teyzesi oğlu olur, akrabam dırlar, ‘’ Ali taze takım ciğer ayırdım sana ha ‘’ derlerdi! Mal bulmuş Mağrubi gibi sevinirdim! Çünkü cağırtlak kebabını taze ciğerden yemek lazım!

 

Önce cağırtlak kebabı nedir? Onu anlatmam gerekiyor. Ciğer, dalak, gırtlak: Cağırtlak! İşte Cağırtlak kebabının ismini oluşturan üç kelime! Buna takım ciğerde ne varsa eklemişler! Yani Kara ciğer, dalak, gırtlak, yürek, böbrek, çöz! Cağırtlak kebabı Gaziantep’e aittir! Yalnız kuzunun kara ciğeri ve iç yağ değildir! Bunu anlatmak lazım! Çünkü, o güzelim Gaziantep’e ait cağırtlak kebabı maalesef tarih oldu! O muhteşem tat yok artı! Onu da yozlaştırdılar!

 

Gençler bilmez o tadı! Bilseler zaten, o varken bu cağırtlak kebabının çakması tek lezzetli kara ciğer kebabını yemezler! Şimdi Gaziantep’te bol miktarda ciğer kebapçıları var! Urfa’da, Adana’da, vs. olduğu gibi maalesef şimdi Gaziantep’te de tek tip bir ciğer kebabı yapılıyor! Önce şişe üç, dört ufak tike kara ciğer, şişin tam  ortasına bir parça perde iç yağ veya kuyruk yağ sonra tekrar üç, dört ufak tike kara ciğer saplıyorlar, iyice kararana kadar ateşin üzerinde tutuyorlar bunun adı ciğer kebabı oluyor! Hiç sevmem, tatsız bir şey, tahta gibi! Yahu benim Gaziantep’ime özgü ‘’ Cağırtlak Kebabı ‘’ bu değil ki! Ne yaptınız benim Cağırtlak Kebabımı? Tamam bunu seven yesin ama ben Cağırtlak Kebabımı isterim!

Hiç bir farklılığımızı koruyamıyoruz, sahip olamıyoruz, duyarsız, vasıfsız, fırsatçıların elinde farklı tatlarımız yozlaşıp gidiyor!

 

Gaziantep Cağırtlak Kebabı nedir? Kuzu veya koyunun takım halinde ciğeri alınır temizlenir, zarı soyulur ve takımda ne varsa sırayla ince kebap şişine kuşbaşı olarak saplanır! Kara ciğer, yürek, böbrek, çöz, hatta paf ciğer, hatta gırtlak, dalak ama aralarına çöz, yağ da girecek! Gerçi ben paf ciğerini ve gırtlağını kullanmam. Ama kullanan var! Normali; Kara ciğer, az çöz, yürek, az çöz, böbrek, az çöz, kara ciğer karışımıdır Cağırtlak Kebabı budur! Bu yok şimdi, unutuldu! Bizim evden çıkar Dayı Ahmet Ağa Köşkünün önünden Tarihi Ömeriye Camii ye doğru giderken sol köşede bir Cağırtlak Kebapçımız vardı! O adamcağız Cağırtlak Kebabının hakikisini yapardı! Cağırtlak Kebabının dışında karışık sevmeyenler için bir de sırf yürek veya böbrek aralarına da çöz saplayarak özel şişler yapardı! Bazen da isteğe bağlı olarak karaciğer ve her tikenin arasına az çöz, kuyruk yağı saplardı! Hani şimdi bunlar yok! Şimdi sırf kara ciğer tam ortada bir parça yağ bu şekilde basit olanını yapıyorlar!  

          

Gaziantep’e gittiğim zamanlar Alleben Deresinin çevresinde ve Tabakhane’de o cağırtlak kebabını bulmak maalesef mümkün değil! Ama bu tip ciğer kebapçısı çok! Gençlerin çoğu  bilmez! Yahu, Gaziantepli sabah kahvaltısında bile Cağırtlak Kebabı yerdi! Bostan aralarında, Kavaklık’ta, Alleben Deresi’nin kıyılarında seyyar Cağırtlak Kebapçılar vardı! Çoğunun da mangalı hurdacılardan alınmış döküm kamyon kartel kapağı olurdu! Cağırtlak kebabının kendine has bir kokusu vardır! Ta uzaklardan adeta sizi çağırır, davet eder.

 

Yozlaşma her konuda, her kurumda diz boyu! Bende işte buna şaşırıyorum! Neden arkadaş, neden farklı zenginliklerimizi sulandırıyorsunuz? Her şeyin kolayını seçerek nereye kadar? Kolay elde edilen hiç bir şeyin değeri yoktur! Ben 51 seneden beri İstanbul’da yaşayan bir Gaziantep sevdalısı olarak Gaziantep’le ilgili alışkanlıklarımı, yani kültürümü aynen devam ettiriyorum! Ne olur Gaziantep’in Cağırtlak Kebabını da yozlaştırıp, iyice yok etmeyin!

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99