Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 869
Ali Araptarlı

Gaziantep Tarih Kültür Sanat Kulübü

23 Ekim 2018 tarihli yazısı

Bugüne kadar İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’te kurulan Gaziantep dernekleri, federasyonlar, konfederasyon ve kulüplerle hiçbir bağlantısı olmayan, yeni bir oluşumun ismidir ‘Gaziantep Tarih Kültür Sanat Kulübü’

 

Gazi kentimizin muhteşem tarihi değerlerini, zengin kültürünü, insanlarının zanaat ve sanatın her dalında verdikleri eserleri tüm dünyaya en etkili biçimde sunmak, ses getirecek etkinliklerle hakkıyla tanıtmak için Gaziantep sevdalıları olarak yola çıktık!

 

Gazi kentimiz için karşılıksız hizmet vermek isteyen, eğitimli, donanımlı, yaptığı işlerdeki başarılarıyla kendini ispatlamış hemşehrilerimizle kulübümüzün kurucular kurulunu oluşturuyoruz. Kendinizi veya bu özelliklere uygun yakınlarınızı ‘Kurucular Kurulu’ için aday gösterip, bize tavsiye edebilirsiniz!

 

‘GAZİANTEP TARİH, KÜLTÜR, SANAT KULÜBÜ’ yukarıda saydığım dört büyük şehirde teşkilatlanacak, her şehirde bir başkan, genel sekreter ve yönetim kurulu olacak! İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’teki kulüplerde isim, logo ve tüzük aynı olacak. Dört büyük şehir birbiriyle bağlantılı çalışacak.

Peki, böyle bir kulübe neden ihtiyaç duyduk?

Gaziantep her yönüyle çok değerli ve farklı bir şehir! Ama maalesef bugüne kadar eşsiz zenginliklerine yeterince sahip çıkılamamış ve gerektiği gibi korunup, tanıtılamamış! Gaziantep’in tanıtımı için kurulan sivil toplum örgütlerinde vasıflı, işin ehli, eğitimli insanlar görev almaktan uzak durmuş. Hal böyle olunca, boşluğu ne yazık ki fırsatçılar doldurmuş! Bu insanların yapmaya çalıştıkları sözüm ona etkinlikler Gaziantep’in haklı şöhretine zarar veriyor! Bu tehlikeyi gördük ve Gaziantep sevdalıları olarak kolları sıvadık!    

                

Gaziantep’in, ilk çağlara dayanan muhteşem tarihi, kültürel zenginliği, bu topraklarda yaşamış farklı medeniyetlerin sanatın her dalına gösterdikleri önem çok derinlikli! Havasından mı, suyundan mı, toprağından mı bilinmez…  Toplumsal hayat kurulduğundan beri, bu topraklarda yaşayan insanoğlu çok farklı, çok vasıflı! Binlerce yıldır bu topraklarda yaşamış medeniyetlerin zenginliği dahi insanın başını döndürüyor…

 

Böylesine zengin bir tarih, derin kültür ve eşsiz yapıtlar kaç yere nasip olur? Bu topraklardan geçen her bir medeniyet hazine değerinde eserler bırakmış ardında! Bu emsalsiz zenginliği dünya tanımalı!

Bu topraklarda yaşamış medeniyetlerin muhteşem tarihi zenginliği, insanların sanatın her dalına karşı olan ilgi ve becerileri günümüzdeki gerçek Anteplilerin DNA’sında devam ediyor! Övünmek gibi olacak ama Antepli farklıdır!

 

Anteplilere özgü bu farklılıklar, sistemli ve bilinçli yöntemlerle korunmalı, kontrol altında tutulmalı ve vasıflı, iş bilir insanların kurduğu kurumlar tarafından tüm dünyaya profesyonelce tanıtılmalıdır!

İşte bu amaç için böyle bir kuruma ihtiyaç var. Bu işleri geçim kapısı haline getiren, vasıfsız bazı şark kurnazlarına Gaziantep gibi paha biçilemeyen bir pırlantanın tanıtımını bırakamayız!

Gaziantep’in gerçek sahipleri bizleriz! Kurtuluş Savaşı’nda mucizevi Antep Savunması’nı kanıyla, canıyla kazanan şehitlerin, gazilerin evlatları, torunları olarak bu toprakların gerçek kıymetini en iyi bizler biliriz!  

 

Sahip olduğumuz değerleri korumalı ve profesyonelce dünyanın beğenisine sunmalıyız! Atalarımız bu topraklarda hür ve gururla yaşayabilmemiz İçin çok büyük bedeller ödediler. Gaziantep’in birçok dalda üstün bir gücü, potansiyeli var!

 

Ses getirecek nitelikteki etkinlikler, uluslararası fuarlar, festivaller düzenleyerek bu yaratıcı ve çalışkan şehrin gücüne güç katmak mümkün.

 

Ticari hiçbir beklentisi olmadan, doğrudan şehrimizin zenginliklerinin hak ettiği şekilde sunumuna odaklanacak olan kulübümüz Gaziantep sevdalılarını bekliyor…

    

g

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99