Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 740
Ali Araptarlı

Gün geçtikçe medenileşmek yerine silahlanıyor ve vahşileşiyoruz!

17 Ekim 2018 tarihli yazısı

“Âlem gider Mersin’e biz gideriz tersine“ Farkında mısınız, yoksa ben mi abartıyorum? Gün geçtikçe gelişme kaydedip, yaşam seviyemizi yükselterek medeni bir toplum olacağımıza, daha da geriye gidiyor, silahlanıyor, vahşileşiyoruz! Hâlbu ki biz böyle bir toplum değildik!

 

Eğitim seviyemiz yine düşüktü ama en azından temelimiz sağlamdı! Daha önce de yazdım. Aile terbiyemiz ve yetiştiğimiz ortamın kültürü sayesinde; sevgi, saygı, utanma, hatır, gönül gütme, dürüstlük gibi vasıflarımız vardı! Büyüklere saygı, küçüklere sevgi, koruma, kollama nedir bilirdik! Yürekten gelen gerçek duygularla oluşurdu bu davranış biçimleri! Şimdi bu güzellikler belirli bir kesimde hiç kalmadı, kaybolup gitti! Küçükleri koruyup, kollamayı bırak, tecavüz edip öldüren vahşi, sapıklar türedi!

Nereden türedi bu sapıklar, bu vahşi, kaba insanlar aklım almıyor?

 

Sahi bize ne oldu yahu? Tamam, eğitim seviyemiz yine düşük, olması gereken seviyelerde değil, ekonomik problemlerimiz de daha büyük boyutlarda ama bu ne Allah aşkına? Toplumun önemli bir kesimi alenen sapıttı, vahşileşti, adeta ipini kopardı, şiddet patlaması yaşıyoruz! Kanun kural da tanımıyor bu insanlar! Utanma, sıkılma, Allah’tan korkma kalmadı! Toplumun ciddiye alınacak bir bölümü adeta cinnet halinde! Aramızda pimi çekilmiş bomba gibi dolaşıp duruyorlar!

 

Şiddet, stres, ego patlaması tavan yapmış durumda! Korkak, öz güvenisiz, cahil, cühela, mercimek kadar beyniyle belindeki silaha güvenerek, kabadayılık yapıyor! Silahsız sokağa çıkamıyor! Neden bu hale geldik?

 

Kültür endüstrimiz de, bu eğitimsizlik ateşine son sürat benzin dökmeye doyamıyor! Tek umurlarında olan şey alacakları reklamlar ve dolacak cepleri! Yazık kitle iletişim araçları bu insanların eline kaldı!

Son yıllarda maalesef reyting yapan, her sahnesinde onlarca insan öldürülen dizilerin sözde kahramanlarını izleyenlerin sayısı oldukça artmış olmalı... Kime, neyine güveniyor bu soytarılar?

Yahu eskiden ruhsatsız silah taşımak büyük suçtu! Bu da sulandırıldı? Sıkı, periyodik aramalar yapılsa, üzerinde ruhsatsız silah bulunduranlar anında tutuklansa… Hakimin karşısına takım elbise giyerek, kravat takarak çıktı, saygılı, düzgün durdu falan diye hapis kararı paraya çevrilip bırakılmasa… Beş, altı yıl içeride kalsa bu it kopuk takımı… Bak bakalım hapisten çıkınca bir daha kaçı ruhsatsız silah taşıyabilecek?

 

Çocukluk yıllarımızda izlediğimiz bol çatışmalı kovboy filmleri aklımızı başımızdan alırdı! Tahtadan silahlar yapar, mahallede arkadaşlarımızla o filmlerde gördüğümüz sahneleri canlandırmaya bayılırdık! Cahil insanın çocuktan ne farkı var? Sokakları western filmlerinin ortamlarını çevirdiler adeta!

Neredeyse silahsız kavga yok! Milli olmuş topçusu da, dünyaları kazanan, kitlelere seslenen popçusu da, taksi şoförleri de, oto parkçısı da, esnafı da silahlanmış! Canı sıkılan sarılıyor belindeki demire! Bu işin tadı iyice kaçtı!

Eskiden halkımız kavga edenleri daha kavga büyümeden ayırırdı! Üstelik bir de barıştırırdı! Hani nerede o günler? Şimdi herkesin elinde bir akıllı telefon, kavgayı baştan sona harp muhabirleri gibi detaylı biçimde videoya çekme derdinde!

 

Bu toplum huy değiştirdi! Gün geçtikçe medenileşme yerine, silahlanıyoruz ve vahşileşiyoruz! Çok radikal çareler, çözüm yollar, politikalar üretilmezse gidişat çok çok vahim!

Allah sonumuzu hayır eyleye...

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99