Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 982
Ali Araptarlı

Sevgili Başkan Fatma Şahin’e açık mektup

21 Eylül 2018 tarihli yazısı

Gaziantep’in yüreğimdeki yeri çok farklıdır. Babadan, aileden gelen bir Gaziantep sevdası var kalbimde!

Gaziantep’in isminden, gastronomi dalında kazanılmış dünya çapındaki haklı şöhretinden yararlanarak maddi kazanç elde etmek isteyen şark kurnazları var! Bunu ancak siz kontrol altına alabilirsiniz! Aksi halde iş iyice çığırından çıkacak ve maalesef Gaziantep Mutfağı’nın şöhreti paramparça olup harcanacak...

 

Gaziantep ülkemizin ‘Lezzet Başkenti’ olarak tanınıyor! Unesco, 2004 yılında Gaziantep’i dünyada tamamı sekiz adet olan,‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na boşuna almadı. Bu ünvanları kazanmak kadar korumak da çok zor bir iş. Ama korumalıyız. Neden,‘Dünya Lezzet Başkenti’ olmayalımki? Fakat bu bitki zararlıları gibi Gaziantep’in şöhretini kemirmeye devam edenlere mani olunmazsa bugünkü pozisyonu dahi korumak çok zor!

 

Yıllardır İstanbul Kadıköy Özgürlük Parkı’nda, ‘Gaziantep Yiyecek Şenliği’ adı altında, Eylül ayı ortasında üç günlük bir etkinlik yapılır! Eskiden çok iyiydi! Ama geçen sene gittim hiç beğenmedim! Tam bir panayır olmuş! Bu sene gitmek istemedim!

Gaziantep Mutfağı’nın çakması olmaz! Gaziantep Mutfağı’nı şöhret yapan ustaları, kurumları oraya getirebiliyorsan bu etkinliği yapacaksın,yoksa hiç yeltenmeyeceksin bile! Kalitenin daha da düştüğünü göreceğim ve iyice sinirlerim bozulacak diye bu sene gitmedim! Geçen sene gezdim ve şok yaşadım!‘’Gaziantep Mutfağı bu mu yahu?‘’ diye söylene söylene arabama atlayıp evime döndüm! Yanımda da eski dernek başkanlarından Prof. Dr. Necmettin Sökücü vardı. Yol boyunca bu kalite düşüşünün nedenleriniNecmettin hoca ile konuştuk...

 

Ben, 51 yıldan beri İstanbul’da yaşayan ve bu etkinliği yapan derneğin 33 yıl önce ilk temelini İstanbul’da atan Gaziantep sevdalısıyım! Önüne gelen sahip çıktığı için bunu tekrar yazmak zorunda kalıyorum!

 

1980 darbesini yapan askeri dikta hükümeti bütün dernekleri kapatmıştı! Mal varlıklarınada el koymuştu! 1983 yılında sivil hükümet iktidar olunca yeniden derneklerin kurulmasına izin verdiler.1985 yılına kadar sabrettim, baktım ki İstanbul’da yaşayan Gazianteplilerden tık yok! 25 Aralık 1985’te,Gaziantep Kurtuluş Gecesi yapmak için tek başıma karar verdim! Dernek, başkan, yönetim kurulu falan yok! 30’lu yaşlardayım ve aklına koyduğunu gerçekleştiren bir yapım var. Gittim İstanbul Baltalimanı Oba Gazinosu’nu kiraladım! 500 kişilik garanti çeki istediler, verdim! Telefonun başına oturdum, İstanbul’da yaşayan tanıdığım Gazianteplileri aradım! Davetiye yok! Bir kişi şu kadar diye bir fiyatı yok! Kişi başı anlaştığım fiks menü miktarını söyledim! Parayı garsonlara ödeyeceksiniz dedim.

İstanbul’da yaşayan Gaziantepliler biraraya gelmeyi çok özlemişler! Fiyat da çok uygun, 500 kişi bekliyorduk, 650 – 700 kişi geldi! 500 kişilik masalar doldu, geç kalanlar dışarıda kaldı! O geceye katılanlar bilir!

 

Geceye katılanlar anımsayacaktır. Rahmetli Av. Kemal Cansunar söz istedi. Elinde bir dosya ile sahneye, mikrafona çıktı.‘’Ali Araptarlı benim evladım yaşında, hiç birimiz böyle bir gece yapmaya dernek yok diye cesaret edemedik. Ama o bizi buraya topladı. İşte dernek için tüzük hazır! Ali’ye veriyorum. O belki en gencimiz ama başkanımız olsun, ben şahsen onun yönetiminde çalışmaya hazırım‘’ dedi. Salonda bulunanlardan bir kurucular kurulu tespit ettik. Yılbaşından sonra, benim ofisimde toplandık. Derneği kurduk. İki sene de o adresten yönettik...

 

1986 Gaziantep Kültür ve Eğitim Derneğinin kurucuları: 1- Ali Araptarlı, 2- Adil Tahtacı, 3- Abdürezzak Baydar, 4- Bilal Araptarlı, 5- Av. Kemal Cansunar, 6- Dr. Ahmet Cansunar, 7- Muharrem Özuslu, 8- Muhittin Çöloğlu, 9- Sait Alıcı, 10- Prof. Dr. Yılmaz Kafadar, 11- Prof. Dr. Necmettin Sökücü, 12- Halil Yılmaz, 13- Sabri Güçdemir, 14- Lütfü Güceylioğlu, 15- Gazi Akınal olarak belirlendi.

Rahmetli Gazi Akınal, Beşiktaş Kulübü Başkanlığını, yardımcısı rahmetli Süleyman Seba’ya bırakmıştı ve boşlukta idi. Ben, ‘’Gazi Ağabey varken benim başkan olmam yakışık almaz‘’ dedim. İlk Başkanımız Gazi Akınal oldu, ben de genel sekreter. Çok güzel işler yaptık, iki sene  yoğun çalıştık.Gaziantep’in adını birçok platformda tam hakkettiği gibi duyurduk.

 

İki sene sonraki seçimlerde, arkadaşlarım başkan adayı olarak beni gösterdi!

Ama birileri karşıma Gaziantepli dahi olmayan bir aday çıkardı! ‘’Başkan olursa derneğe bir daire bağışlayacak‘’ dediler ve o şahsı aday gösterdiler! “Tamam onu seçin, ben bırakıyorum o halde” dedim ve çekildim! Dernek yönetimiyle de ilişkimi kestim. O şahıs seçildi fakat daire filan da bağışlamadı! ‘’Yanlış anlaşılmış‘’ dedi! Sonrası malum; dernekler çoğaldı, federasyon oldu! Bir federasyon yetmedi,iki, üç, dört ve sonunda konfederasyon da kuruldu. Hemen hepsi, ‘Gaziantep Yemek Şenlikleri’tarzı etkinlikler düzenledi, bu iş adeta moda oldu!

 

Dünyaca ünlü Gaziantep Mutfağı ve ürünlerinin tanıtım işine dernek ve federasyonların soyunmasını yanlış buluyorum!Buna izin verilmemelidir! Bu tanıtım işi, GaziantepValiliği’nin veya Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin işi olmalı.

 

Birçok art niyetli uyanık Gaziantep’in gastronomi dalındaki haklı şöhretinden yararlanarak organizasyonlar yapıyor! Bu organizasyonlar mantar gibi türedi. Gaziantep Yemek Şenliği zaten eskiden beri var. Ama kalite gittikçe düşüyor! Yanlış işler yapılıyor! Bu işi hakkıyla yapanları tenzih ederim. Sözüm onlara değil. Ama bazı şark kurnazları için Gaziantep ismi geçim kapısı olma yolunda hızla ilerliyor! İstanbul’un birçok semtinde, bilhassa uzak semtlerde,Gaziantep Mutfağı’yla ilgili yemek ve ürün  panayırları organize ediliyor!Bu ne yahu? Bir şehrin şöhretli ismi bu kadar ucuza pazarlanmaz ki! “On tane yarım iş, bir tane tam iş etmez” diye bir laf var! Bu şehir tüm ülkeye nam salmış lezzetleriyle anılan bir şehir. Kimsenin düşük kalitede festivallerle bu haklı şöhreti bu şekilde lekelemeye hakkı yok. Bu festivallerin büyük çoğunluğuna, Gaziantep Mutfağı’nı hiç bilmeden katılan insanlar, “Valla çok da abartmaya gerek yokmuş” diye ayrılıyorlar buralardan ve eşine dostuna da bu şekilde anlatıyorlar, bundan emin olun. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sizi uyarmak istedim. Sevgiyle kalınız.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99