Ali Araptarlı
Okunma Sayısı: 2068
Ali Araptarlı

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür!

08 Mart 2018 tarihli yazısı

Dünyanın güya en uygar, en gelişmiş ülkesi olarak bilinen Amerika’nın New York kentinde bir dokuma fabrikasında çalışan kadınlara negatif ayırımcılık uygulanmaktadır! Kadın işçiler için, çok ağır çalışma şartları, çok uzun iş günleri ve çok uzun iş saatleri uygulanmaktadır! Kadın işçilerin aldıkları ücret de erkek işçilerinkinden çok daha düşüktür!

 

Kadın işçilerin çalışma koşulları her geçen gün biraz daha dayanılmaz hale gelince, tahammül sınırları iyice zorlanır! Grev kararı alırlar! İşverene taleplerini açıklarlar: Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü ve eşit işe, eşit ücret... Tarih: 8 Mart 1857, New York’ta tekstil işçisi kadınlar, günde 16 saat, düşük ücret ve insanlık dışı çalışma koşulları nedeniyle grev kararı alırlar! Bu grev, ABD’de işçi eylemlerinin en önemlilerinden birisi olarak tarihe geçer!

 

8 Mart’ın, Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını Clara Zetkin önermiştir!

1910 yılında, 2. Enternasyonal, Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanır. Alman Sosyal Demokrat Partisi önderliğinde Clara Zetkin, 8 Mart’ın                          ‘’Internatioale Frauentag‘’ Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerir ve öneri oy birliğiyle kabul edilir!

 

Asıl şimdi gelelim ‘Türk Kadını’nın haklarına! Bugün, yılda 409 kadının öldürüldüğü ülkemizde, 84 yıl önce kadınlarımız için bakınız ne haklar tanınmış!  1934 yılında, ‘Türk Kadını’na seçme ve seçilme hakkı, erkeklerle her konuda ve her kurumda eşit vatandaş olma hakkı verilmiş! Önerge, yüce önderimiz, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından TBMM sunulmuş! 8 Ekim 1934’de kabul edilmiş. 5 Aralık 1934’de de yürürlüğe girmiş!

 

21. yüzyıldayız! Ama gelin görün ki, cahiliye devri kalıntısı, küflenmiş, mercimek kadar beyniyle kadını hala kendisiyle eşit haklara sahip bir birey olarak görmeyen insancıklarla bir arada yaşıyoruz! Ne yazık ki, kadını kendisi için yaratılmış bir canlı, sahip olduğu bir mal zanneden hödükler fazlasıyla var bu toplumda! Biz önce bu zihniyeti yıkmalıyız! Önce bu inanılmaz rakamlarda olan kadın ölümlerine, her gün şahit olduğumuz kadına şiddet vakalarına bir son vermeliyiz! Kadınlarımızı önce yaşatalım… Sonra 8 Ekim’i, ‘Türk Kadını’na tanınan birey olma hakkı olarak kutlar, yüce ATATÜRK’e şükranlarımızı sunarız...  

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak da kutlanmalı…

 

Ama görüyorsunuz ki, kadınlar konusunda ülkemizde yapılması gerekenlerdeki aciliyet sırası henüz buralara gelemedi bile! Biz hala, kadınlarımızı hayatta tutabilmekten, her gün daha da artan erkek hegamonyasını, şiddetini nasıl bitireceğimizden bahsedip duruyoruz! Utanç verici bir durum!

 

Dünya kadınlarla güzeldir. Kadının hayata bakışı, renkleri, zekası, enerjisi, duyguları bu dünyayı yaşanır kılar…

 

Her geçen gün, kadınların daha da etkili olduğu bir dünya dileğiyle…

Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun…

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ali Araptarlı - 10 Mart 2018 11:06
Güzel

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99