Flaş Kocaeli
Adnan Sancak
adnansancak@zeytinoglu.net
Okunma Sayısı: 4610
Adnan Sancak

Soğuk Havada Hayvan Beslenmesi ve Bakımı

19 Şubat 2018 tarihli yazısı

Ülkemizde kış mevsiminde karanlık geçen süre uzun ve hava ısısı soğuk. Doğaları gereği belli ölçüdeki soğuklara alışık olmalarına rağmen hayvanların bir çoğunun da soğuğa karşı hassasiyeti vardır.

 

Soğuğa dayanıklılık ve bağışıklık sisteminin güçlü kalması için hayvanımızın gereksinimi enerjidir. Soğukta sıcak mevsimlere göre enerjisi daha yüksek diyetler tercih edilmeli veya diyetteki mama miktarı bir miktar daha artırılmalıdır. 

 

Hayvanımız kuru mamadan ne kadar yemelidir? Yaz mevsimi ile kış mevsimi beslenmesini karşılaştıracak olursak kışın tüketilecek mama miktarı yaz mamasının %10-15 'i kadar fazlası olmalıdır. Yani örneğin yazın günde 100 gr. kuru mama yiyen hayvanımız kışın 110-115 gr. kuru mama yemelidir.

 

Hayvanımızın suya da ihtiyacı olduğunu unutmayalım! Dondurucu soğuklarda bahçe ortamında barınan hayvanımızın suyunun da donmuş olacağını bilerek içme suyu sık sık kontrol edilmelidir. İçme suyunun hayvanımızın vücut ısında olması soğukla mücadelede önemlidir.

 

Kedi ve köpekler sahip oldukları deri ve tüy yapısı sayesinde soğuktan korunabilirler fakat hayvanımızı hakim rüzgarlar ve yağıştan mutlaka  ve mutlaka korumalıyız. Soğuk gecelerde barınaklarda daha güçlü korunma sağlamak ve hava sıcaklığının eksi derecelere düştüğü gecelerde battaniye vb örtülerle ek koruma sağlamalıyız. Bahçe kulübelerinde kulübenin güney cephesine yerleştirilmesi güneş ısısından faydalanmak için önemlidir.

 

Yaşlı, yavru ve gebe köpekler genç ve yetişkin köpeklere göre; kısa kürklü köpekler de kalın ve sık kürklü köpeklere göre soğuğa daha az dayanıklıdır. Soğuğa direnci düşük olan köpeklerin gezintileri ya da bahçedeki barınmaları esnasında uygun köpek kıyafetlerinin kullanılması soğukla olan mücadelelerinde onlara konfor sağlayacaktır. Evde veya bahçe ortamında yaşasın hiçbir hayvanın kürkü traş edilmemeli, hayvanımıza sık banyo yaptırılmamalıdır.

 

Özellikle kısa tüylü ve beyaz olan köpeklerde kar soğuklarında soğuk ısırmalarına bağlı yaşanan deri problemlerine dikkat etmek gerekir. Dogo argentino, dobermann, great dane gibi ırklar bu hususlarda dikkat edilmesi gereken ırklardır.

 

Sahipli ve kışa hazır hayvanlarımızın dışında da kışı sokaklarda ve kırsalda geçirmek zorunda olan canlılar için de kış aylarında beslenme noktaları oluşturmak, barınaklar hazırlamak, onlar için su bırakmak, hasta, yaşlı ve yavrular için özel sığınaklar sağlamak son derece önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ali Sancak - 20 Şubat 2018 10:13
Yorumunu cok beğendim.Faydalı cok önemli hususlar var.Kalemine ve parmaklarına sağlık.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99