Adnan Sancak
adnansancak@zeytinoglu.net
Okunma Sayısı: 1508
Adnan Sancak

Köpek ve Kedi Beslenmesi

23 Ocak 2018 tarihli yazısı

Değerli dostlar, kedi ve köpek beslenmesinde dikkat edilecek bir kaç husus var.

 

Bilinenin aksine hayvanımızın yemesi gereken mamanın beslenme değeri hayvanımızın cinsine göre değil yaşına ve hareketliliğine göre değişir. Yavru iken protein ve yağ oranı yüksek olmalı, hayvanımız yetişkin iken protein ve yağ oranı dengeli bir biçimde düşürülmelidir.

 

Kedi ve köpeğimiz iyice yaşlandığında ise mamamızın yağ oranı biraz daha düşük protein oranı ise yağ oranına nisbeten daha yüksek olmalıdır.

 

Kedi ve köpekler karbonhidratları ve selulozu sindirmekte zorlanır. Hayvansal kökenli protein bu türler için en uygun besindir. Gerekli miktarda yağ da kedi ve köpeklerimizin besinlerinde bulunmalıdır diyerek pratikte kedi, köpeğimize ne yedireceğimize geçelim.

 

Evde biz insanlar için yapılan yemeklerinin kedi ve köpeğimize yedirilmesinde çok sorun yok; yeter ki tuz ve şekerden kaçınılsın! Fakat net olarak kedi ve köpeğimiz şeker, çikolata, üzüm, mantar, kuruyemiş, maya ve mayalı yiyecekler, tuz, sarımsak, soğan, tohum gıdalar, pişmiş kemik yiyemez, alkol, çay ve kahve içemez.

 

Kasap ürünlerini -kemik hariç- pişirerek yedirmekte de çok sorun yok. Ancak hem ev yemeklerinin yedirilmesinde hem de kasap ürünlerinin yedirilmesinde eksik bir husus kalacaktır. Bu da protein ve yağın yeterli ve dengeli verilememesi olacaktır.
Hazır mamalar bu anlamda hayvanınızın gelişimi ve sağlığı için gerekli ve dengeli besin öğelerini içereceğinden hem ekonomiktir hem de zengin içerikleri ile ihtiyacı karşılar.

 

Hazır mamanın üretim prosesi şu şekildedir: Gerekli besin maddeleri,vitamin ve mineraller yüksek basınç altında pişirilir. Mama formülasyonlarının hazırlanmasında tüm ırkların ortak özelliklerinin yanısıra cinslere göre değişen beslenme gereklilikleri karıştırılarak ortak bir beslenme disiplini oluşturulmaktadır. Hayvanınızın yaş ve hareketliliği ve içinde bulunulan mevsim de göz önünde bulundurularak beslenme miktarı belirlenir.

 

Mama paketlerinin üzerinde mamanın besin değeri ve öğelerini gösterir açıklamalar bulunmaktadır. Lütfen mama paketlerinin üzerindeki bilgileri okuyunuz ve yerli mama üreticisini desteklemek için yerli üretim mamaları tercih ediniz. Can dostlarınıza ve size sağlıklı günler dilerim.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99