Aspirin koronavirüsü önlüyor mu? - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Aspirin koronavirüsü önlüyor mu?

Koronaya karşı ilaç ve aşı geliştirme mücadelesinde çok çarpıcı bir sonuç elde edildi. ABD’li bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, erişimi kolay ve ucuz olan Aspirin ilacının hastanede yatan yeni tip korona virüs hastalarının ölüm riskini yaklaşık yüzde 50 oranında azalttığını ortaya koydu.

Koronavirüs tedavisinde aspirin etkili mi? Uzmanlar bu sorunun yanıtını alma çabasında.

Bir milyon 120 binden fazla vakanın bulunduğu İngiltere'de, aspirinin koronavirüs tedavisinde etkili olup olmadığının anlaşılması için çalışma başlatılıyor..

 

2 BİN GÖNÜLLÜ ÜZERİNDE DENENECEK!

Deneyin; İngiltere'de bugüne kadarki en geniş kapsamlı ilaç denemesi olacağı belirtiliyor. Araştırmaya katılan 2 bin gönüllü günde 150 miligram aspirin alacak ve bu süreçte sağlık durumlarında yaşadıkları değişiklikler gözlemlenecek. Amerika Birleşik Devletleri'nde daha önce yapılan araştırmada ise aspirin kullanımının hastaneye yatma, yoğun bakıma kaldırılma ve ölüm riskini azalttığı öne sürülmüştü. Ancak aspirin koronavirüsten koruyor demek için henüz çok erken.Aspirin, kanda pıhtılaşmayı önlüyor. Koronavirüs hastalarında pıhtılaşma görüldüğü için, tedavide de etkili olduğu düşünülüyor. Aspirin, soğuk algınlığı, grip ya da bazı romatizmal hastalıklarda kas, eklem ve hafif başağrılarını gidermek ve ateşi düşürmek için kullanılıyor.Etken maddesi asetilsalisilik asit olan ilaç, belli yaşın üzerindekilere kalp krizi ve felç riskini önlemek için kan sulandırıcı olarak da veriliyor. Ancak aspirin aynı zamanda vücutta kanama riskini artırıyor.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99