Tolga Kaya
afetakademi@gmail.com
Okunma Sayısı: 2950
Tolga Kaya

Herkese merhaba değerli okurlarım...

22 Ocak 2018 tarihli yazısı

1999 depremini yaşayan bir İzmitliyim. O yıllardan bu yana geçen süreç içinde afetlerde sağlık ve afet eğitim organizasyonları ile birlikte birçok faaliyetlerde görev aldım ve organizasyonları yürüttüm.
KIZILAY - UMKE – AFAD – AKUT gibi Kamu ve STK’lar da Görev Aldım ve Hala Görev Yapmaktayım ( Bunun Yanında Kocaeli İtfaiyesinde Gönüllü İtfaiyeciyim )
Bu köşede size afetler hakkında, gönüllülük hakkında ve bizim kişisel olarak üzerimize düşen sorumluluklar hakkında vb. konularda yardımcı olmak için bilgi ve düşüncelerimi paylaşacağım. Bu köşenin adını “AFET ve BİZ” olarak koydum. Fikir ve düşünceleriniz olursa mail adresime gönül rahatlığı ile atabilirsiniz. ( afetakademi@gmail.com )
Ben şu kanıdayım; Biz afet çalışanları sürekli eğitim ve faaliyet halindeyiz. Eğitimler, tatbikatlar gibi sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Benim düşünce içinde bırakan afet veya acil durum anında en önemli örgütü halkı çok unutuyoruz.
Örneğin; bir trafik kazasında kötü bir amacı olmayan iyi niyetli kişilerin yapmış olduğu fakat buraya dikkat BİLİNÇSİZ YAPILAN İLK YARDIMLAR yüzünde çok insanımız yaşamını yitirmekte, sakat kalmaktadır.
Bir de Güvenlik için sizlere örnek olarak Geçtiğimiz Cuma günü çalışma arkadaşım Erhan ile kandıra devlet hastanesine kan götürüp hastane de görevli çok sevdiğimiz eski kurum doktorumuz sayın Dr. Soran beyi ziyaret etmeye gitmek için kandıra ya yola çıktık. Dönüş yolunda gazetelerde okuduğunuz kandıra da ki trafik kazasına denk geldik. Yol karanlık yeterli aydınlatma yok halk ellerinde cep telefonu kameraya çekiyor, fenerler ile olayı anlamaya çalışıyor yollun ortasında kimse olayın ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkında değil kimse güvenliği almıyor ve biz son anda fark edip kaça bildik. Aracımızı sağa güvenli bir yere çektikten sonra ilk işimiz yol güvenliği almak oldu araçları durdurmaya çalıştık ve bizim bu uğraşımızı hala kameraya alıyorlardı birkaç kişiyi yoldaki araçları durdurmalarını söyledik ve müdahale için araçlarının yanlarına gittik. Kısacası öğreneceğimiz çok şey var aslında.

Yaşadığım bu olaydan sonra kaldığımız yerden devam edelim.
Herhangi bir doğal veya insana endeksli olan afetlerde Kamu Kurum ve STK’ların yani Sivil Toplum Kuruluşların (UMKE, KIZILAY, AFAD, AKUT gibi) hazırlanıp olay maline gidene kadar çevrede bulunan halk yardıma koşacaktır. En önemli olan noktada budur. Eğer biz halkı bilinçlendirmezsek ölüm oranları daha da yükselecektir. Bunları bizzat canlı bir şekilde gördüm ve yaşadım.
AFAD halka yönelik ve okullarda eğitimler vermektedir. MAG (Mahalle Afet Gönüllüleri) de unutmamak lazım aslında her mahallede olması gereken bir yapı 99 depreminden sonra yayıldı ama daha sonra fazla mahallelerde görmemeye başladım. Örnek olarak şuan sizin mahallenizde böyle bir yapılanma var mı ?
Ben ilk adımı kişilerin evlerinde bulunan eşyalarını sabitleyerek olası kazaları ve doğal afetlerde daha az zarar görmek için eğitimler ile ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağım.
Fazla uzatmadan konumuza geçelim…
İnsanlar için; fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar doğuran normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak toplulukları etkileyen doğal ve teknolojik veya insan kökenli olaylara genel bir terim olarak “AFET” denilmektedir.
Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere; doğal teknolojik veya insan kökenli bir olayın afet sonucunu doğurabilmesi için, insanlar ve insan yerleşmeleri üzerinde kayıplar meydana getirmesi ve normal yaşamı ve faaliyetleri bozarak veya kesintiye uğratarak, insan hayatını etkilemesi gerekmektedir. Başka bir deyişle, afet bir olayın kendisi değil, doğurduğu sonuçtur.

 

2

 

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre afet;
Dışarıdan yardım gerektirecek büyüklükteki ani çevresel (ekolojik) bir olaydır.
American College of Emergency Physicians'a (Amerikan Acil Hekimlik Okulu) göre ise afet; Doğal veya insan yapısı güçlerin yıkıcı etkisinin bir bölgedeki sağlık ihtiyaçlarını karşılama gücünü zaafa uğratmasıdır.

Kaynağına göre daha birçok afet tanımı yapılabilirse de, tümünde izlenen ortak özellik, bölgesel imkânları aşan bir yıkımın meydana gelmesi ve toplumsal yaşantıda uzun süre giderilemeyen veya hiçbir zaman düzeltilemeyen kayıpların ortaya çıkmasıdır.

Afetler birçok değişik şekillerde sınıflandırılmaktadır. En yaygın olanı "Doğal" ve "Teknolojik" (insan yapısı) olmak üzere ikiye sınıflandıra biliriz. Ancak bu tip bir sınıflamanın afetlerle mücadele yöntemlerinin geliştirilmesinde çok fazla katkısı olmamaktadır. Bununla birlikte, iki tip afetin iç içe geçmiş şekilde ortaya çıkması da nadir olmayan bir durumdur. İnsan yapısı büyük yapıların, deprem veya kasırga gibi doğal olaylar neticesinde yıkılarak afet tablosunu oluşturması tanımda bahsi geçen iki etkenin bir arada bulunmasına bir örnektir.

Afetler konusunda sınırlı olmakla birlikte bazı genellemeler de yapılabilir. Örneğin hortumlar çok tehlikeli ve öldürücü hava hareketleridir, ancak kısa sürelidir ve ülkenin belirli bölümleri böylesine bir tehlikeye açıktır. Kasırgalar, daha geniş bölgeleri etkiler, süresi uzun olabilir ve geride uzun vadeli hasar bırakır. Kasırga ve sel belirli coğrafi kesimleri etkileme eğilimindedir.
Depremler, bilinen en yıkıcı doğal olaylardır. Volkanik patlamalar da son derece ölümcül doğal olaylardan olmasına rağmen meydana geleceği önceden tahmin edilebilmektedir.

 

1

 

AFET TÜRLERİ
1- DOĞAL AFETLER
a) Yavaş Gelişen Doğal Afetler
-ŞİDDETLİ SOĞUKLAR
-KURAKLIK
-KITLIK
b)Ani Gelişen doğal Afetler
-DEPREM
-SELLER, SU TAŞKINLARI
-TOPRAK KAYMALARI, KAYA DÜŞMESİ
-ÇIĞ
-FIRTINALAR, HORTUMLAR
-VOLKANLAR
-YANGINLAR
2-İNSAN KAYNAKLI AFETLER
-NÜKLEER, BİYOLOJİK, KİMYASAL KAZALAR
-TAŞIMACILIK KAZALARI
-ENDÜSTRİYEL KAZALAR
-AŞIRI KALABALIKTAN MEYDANA GELEN KAZALAR
-GÖÇMENLER VE YERLERİNDEN EDİLENLER

 

DOĞAL AFET
Yerleşim, üretim, altyapı, ulaşım, haberleşme gibi genel hayatın zorunlu vasıtalarını bozacak ölçüde aniden ve belirli bir süreç içersin de meydana gelen doğal yer ve hava hareketleridir. Ülkemiz de doğal afet denince sizde tahmin edersiniz ki ilk akla gelen DEPREM’dir.

SON 65 YIL İÇERİSİNDE OLAN AFETLERDEN:
% 75 DEPREMLER
% 10 HEYELANLAR
% 6 SU BASKINLARI
% 4 KAYA DÜŞMELERİ
% 4 YANGINLAR
% 1 ÇIĞ, FIRTINA, V.B
Barajlarımızın % 93’ ü
Sanayii Tesislerimizin % 96’ sı
Nüfusumuzun %98’ i
Ülkemizin ise % 92’si
DEPREM riski altındadır.
Bir sonraki yazımda sizlere
-Evimizdeki riskler
-Afetlerde çocuklar hakkında bilgiler paylaşmaya çalışacağım.

"Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.." M.Kemal ATATÜRK

Hayat akışınızın sevdikleriniz ile sağlıklı ve mutlu geçmesini dilerim…!

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Fevzi soylu - 28 Ocak 2018 21:47
Süpersiniz allah Yolunuzu açık etsin bilinçlendirmek önemli olduğu kadar bizlerde bilinçlenmeyi aslında öğrenmeliyiz
TAHA YORULMAZOĞLU - 23 Ocak 2018 23:03
SİZLERİ ASLINDA BU TÜR KAMU VE KURULUŞLAR DA GÖRMEK İSTERİZ UMARIM BELEDİYE GİBİ KURULUŞLAR SİZİN GİBİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKIP ÖN AYAK OLURLAR rnBENDE ESKİ BİR MAHALLE AFET GÖNÜLLÜSÜYÜM VE ESKİSİ GİBİ DEĞİL DAHA İYİ YERLERDE GÖRMEK DİLEĞİ İLE BAŞARILAR
ebru keseroğlu - 23 Ocak 2018 23:01
faydalı bir yazı olmuş daha önce hiç bir köse yazarlarında bu konular için yer ayrıldıgını görmedim gerci asıl burda önemli olan tolga beyin aktardığını bizler halk olarak kendimize yorumlamamız ve uygulamamızrnkaleminize sağlık tebrik ediyorum ve takipteyim
Cemil Barmanbek - 23 Ocak 2018 18:00
Hayırlı olsun Tolga Bey, Elinize sağlık.
murat yilmaz - 22 Ocak 2018 21:07
kalemine sağlık gerçekten önemli noktalara parmak bakmayınız tolga bey gerçekten hayatınızı olumsuz etkileyen faktörlerde bizi bilgilendireceginizi düşündüşünüyoruz ve takiptayiz
Hasan - 22 Ocak 2018 18:49
Emeğine sağlık güzel bir çalışma tebrik ederim tolga
Kadir çelik - 22 Ocak 2018 13:13
Sayın Tolga KAYA;rnÖncelikle yazınız ve gerekli ve faydalı bir konu ile köşe açmınız dolayısı ile hem gazetenize hemde size teşekkür ederiz.İnsanlığın başına gelebilecek hem vahim olaylardan bir kaçıdır afet ve kazalar...Fakat bir o kadarda basittir zarar görmeden kurtulabilmek Kocaeli halkına tekrar bu konuda bilgilendirdiğiniz ve daha sonradan paylaşacağınız bildiler için teşekkür ederim..rnSAYGILAR
ümit yalçınkaya - 22 Ocak 2018 12:33
merhaba tolga bey : yazınızı okudum bilgilendirme ve gelecekte çözüm üretme anlamında çok başarılı buldum .emeğinize yüreğinize sağlık.teşekkürler
gökhan işcan - 22 Ocak 2018 12:21
Harika! Tebrik ederim.
Alper Yazıcı - 22 Ocak 2018 11:45
Tolga kaya kardeşim, yazın önemli noktalara değinmiş, cani gönülden tebrik ederim. Bir KIZILAYCI olarak, ihtiyaç duyduğun her konuda bana ulaşabilrsin. Çalışma ve araştırmalarında başarılar dilerim.
Taner Beyaz - 22 Ocak 2018 11:25
Çok güzel bir açıklama olmuş elinize sağlık toplumu bilinçlendirmek gerek her daim başarılarınızın devamı dilerim.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99