Hüseyin Öziri
huseyinefeoziri@hotmail.com
Okunma Sayısı: 4873
Hüseyin Öziri

1 TL’YE ÇAY VE SİMİT VER BİRDE ELEŞTİRİ YAPSINLAR

09 Temmuz 2016 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir süre önce SEKA Park içinde yeni bir işletme daha açtı adı SEKA Sahil Restoran. .

Kentimizde birçok yeni mekânlar açılıyor, fakat en ilgi görenleri sahilde açılan mekanlar. Çünkü vatandaş hem oturup bir şeyler içiyor hem de deniz havası alıyor. Hal böyle olunca da sahildeki mekânlarda boş yer bulmak zorlaşıyor. Bu nedenle Büyükşehir yetkilileri geçenlerde SEKA Sahil Restorandı açtılar. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında 1 TL’ye çay ve simit satışı başlattılar.
Tatbiki bu projenin iki amacı var. Birincisi halka hizmet…
İkincisi yeni açılan bir yerin en etkili bir şekilde tanıtımını yapmak. Böyle büyük bir işletmeyi sıfır hata ile işletmeyi kimse beceremez, ‘beceririm’ derse yalan olur. En azından minimum hata ile yapabilmek.
Yeni açılan sahil SEKA Restorandın başında da İslam Yücel var. Ben şu ana kadar SEKA Sahil Restoranda kayda değer hiçbir hata göremedim. Bu projeyi hayata geçirmek için gecesini gündüzüne kattığını çok iyi bilen insanlardan biriyim. Yüz yüze sohbet ettiğimizde bile gözlerinden bu heyecanı alabiliyordum. Gelelim bu konuyu niye yazdığıma...
Geçenlerde bir gazeteci ağabeyimiz orada çay simit yemek istemiş, şansına o anda simit kalmamış, birde çayları hem cam, hem de karton bardakta servis ediliyormuş, aynı zamanda rezerve edilmiş bir masaya oturmak istemiş. Garson arkadaşlarda kibar bir şekilde bu masanın ayrıldığını diğer masaları geçebileceğini belirtmişler. Film bundan sonra kopmuş, bizim gazeteci ağabeyimiz yüksek bir ses tonu ile ‘ Böyle rezalet mi olur. Ben GAZETECİYİM. Görürsünüz siz. Sizi köşemde yazacağım’ gibi tehditler savunarak mekândan çıkmış.
Öncelikle, İslam Bey o tesisi Kocaeli’ye kazandırmak için çok uğraştı. Kocaeliler çok güzel bir mekâna kavuştu sayesinde.
Bardak çaya gelince; eğer vatandaş çayını alıp başka yerde içmek isterse tabiî ki karton bardakta verecek…
Çay ve simit yok satıyor demiş, ben iki defa gittim gayet güzel bir şekilde simitte çay da vardı. Ama bazen kalmamış olabilir (yeri geliyor ekmek fırınında ekmek kalmıyor, böyle bir durumda fırıncının dükkânı kapatması mı gerek) Unutmamak gerekir, gazeteci ağabeyimiz pek takip etmiyor galiba İzmit’te simit saat 2-3 den sonra imal edilmiyor.
Ayrıca bu işletme simidi dışarıdan alıyor. Kendi imal etmiyor. Bu şekilde İzmit esnafına da yardımcı oluyor.
Yine unutulmaması gereken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Antikkapı Restoran’a bağlı Seka Sahil Restoran ve kafe, için yaklaşık 1 milyon TL üzerinde para kullanıldı. Ayrıca 50 gün içerisinde tamamlandı. Deniz kenarı açık alanı kapalı alanı ve çocuk oyun alanı mevcut olan restoran aynı anda 350-400 kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahip. Kafe de 41 personel çalışıyor. Anlatmak istediğim bu tesis Kocaeli halkı için bir nimet. Bu tesisten 41 kişi ekmek yiyor…
Restoran da hem cam hem de karton bardak kullanılması kadar normal bir olay yoktur. Adam oturur masaya içer cam bardakta çayını, adam alır karton bardakta çayını ister Seka’yı gezerken içer, isterse oturur bir çimene orada içer. Bu eleştiriler o kadar komik ki, sadece güldüm ve birazda üzüldüm. Üzüldüğüm nokta, bir gazetecinin mesleğini yani kalemini kullanarak tehditte bulunması. Bir gazeteci de oraya gitmeden billboardlardaki fotoğraflar ile ‘vatandaş kandırılıyor’ gibi haber yapması.
Ya kardeşim bir kerede yapılan güzelliklere şapka çıkartın, tebrik edin kutlayın demiyorum. Bari yalan yanlış haber yapmayın. Ben şahsım ve gerçek İZMİTLİLER adına BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ve İslam YÜCEL beye teşekkür ediyorum.
Allah kolaylık versin.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99