Flaş Kocaeli
Hüseyin Öziri
huseyinefeoziri@hotmail.com
Okunma Sayısı: 7110
Hüseyin Öziri

Gözler DEVA Partisinde

11 Haziran 2020 tarihli yazısı

DEVA Partisi Siyasi gündemin tepesine oturdu. Herkes il ve ilçe başkanlarını merak ediyor.


Siyaset her muhabbette muhakkak konuşulan konu. Ama sohbetin başında ama sonunda muhakkak konu siyasete geliyor, Yok AK parti, yok CHP yok Saadet ya MHP ya İYİ Parti ama mutlaka siyaset.

Son günlerde nerede bir muhabbete denk gelsem konu hep siyasetti , ama bu sefer farklı, siyasi sohbette tek parti konuşuluyor ortalıkta, oda eski Bakan Ali Babacan'ın kurduğu DEVA partisi.
Herkesin dilinde herkesin takip ettiği DEVA partisi önümüzdeki haftalarda Türkiye'de il ve ilçe yapılanmasını gerçekleştirecek.

 

Ali Babacan partinin ismini açıkladıktan sonra, Korona virüsü çıktı, pek etkili olmadı diye düşünüldü. Yanlışta değildi, zamansız bir açıklama oldu, Babacan taraftarları keşke daha önceden açıklansaydı dediler.

 

Yinede Babacan'ın açıklaması siyasi kulisleri hareketlendirdi.
Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek partisi ülkede beklenen etkiyi yaratmadı hatta bir çok kesim Gelecek partisinin ölü doğduğunu söyledi, aylar oldu hâlâ Türkiye'nin bir çok ilinde örgütlenemeleri bu söylemi doğrular niteliktedir. Üstelik İzmit İlçe Başkanı daha 2 ay geçmemişken istifasını verdi.

Babacan'ın ise en son yayınlanan Cüneyt Özdemir röportajı rekor kırdı.
Bu röportaj sonrası siyasette konuşulan tek isim Ali Babacan oldu.
Üstüne 65 vekilin DEVA partisine geçeceği söylentileri işin tuzu biberi oldu.

Ne hikmetse bir çok siyasi partiler tek bir ağız yapmış gibi Yeni kurulan partilere yüklenmeye başladı. Hatta Ahmet Davutoğlu'na bir söz söyleyen nedense Ali Babacan'a dört söz söyler hale geldi. Bu da akıllara siyasilerin korkulu rüyası Babacan'mı oluyor sorusunu akıllara getiriyor.

Ali Babacan Ak Partide ekonominin başında olduğu süreçte ekonomi en üst seviyelerde idi.

Bunun öyle olması normal di çünkü Ali Babacan'ın işi buydu '' EKONOMİ ''
Ali Babacan, siyasi polemiklere girmeyen bir isim oldu.

Kimse Babacan'ın bakanlık yaptığı dönemde, kavgacı gürültücü, bir üslup kullandığını hatırlamaz.

Hiç bir vatandaşın da o zamanlar Babacan hakkında şimdiki maliye bakanı gibi eleştirildiğinide hatırlayamaz çünkü dediğim gibi Babacan'ın tek işi ekonomiydi.

Tabi bu iş tek Babacan ile olamaz, bu iş ekip işi bu yüzden Babacan ekibini kurarken çok dikkatli olmak zorunda. İnce eleyip sık dokuyor olması gerekir. Yoksa Babacan ismi başlamadan tarihe gömülür.

Kulislerde konuşulanlara göre bu kadar beklemelerinin sebebi ise bizim duyduğumuz gibi ince eleyip sık dokuyor olmaları imiş.

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'a çok eleştiriler geliyor bir çok kesimden, ben bunlara anlam veremiyorum.
Refah partisinden ayrılanlar Ak partiyi kurdu, MHP den ayrılanlar İyi partiyi kurdu, ülkemizde siyaset tarihini araştırdığınızda yeni kurulan bir çok partinin başka partilerden ayrılan kişiler tarafından kurulduğunu göreceksiniz bu gayet normal bir şey.

Ali Babacan için siyasi tecrübesi yüksek olabilir ama Türkiye'nin başına geçecek tecrübesi yok diyenler, Babacan Ekonomist bir isim, mühendis bir isim 2002-2015 yılları arasında 13 yıl Türkiye dışişleri ve ekonomi bakanlığı yapmış bir insan Babacan, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23., 24. ve 26. Dönem Ankara milletvekilliği yapmış bir isim. Daha ne tecrübesi olacak anlayamadım

Türkiye’yi 18 bölgeye ayıracaklarını belirten Babacan ve ekibi, DEVA Partisi, 5’er kişiden oluşan 18 ekibi, teşkilatlanma çalışmaları yapmak üzere illere gönderdi.

Yani Babacan tek adamlığı kabul etmediğini, DEVA Partisinin sadece Ali Babacan ile anılmayacağını, bir ekip olarak çalışma yapacaklarını her platformda belirtiyor.

Babacan ayrıca her bakanlığa uzman isimleri koyacağını ve bu isimlerin kararlarına saygı duyacağını söylemişti.

Babacan kuruluş aşamasında yaptığı birleştirici açıklamasında

DEVA Partisi olarak biz iktidarla ve muhalefetle nezaketimizi koruyacağımıza, polimiklere alet olmayacağımızı, serinkanlı ve incelikli kibar siyaset dilimizden taviz vermeyeceğimizi, polemik ve hamasete bulaşmayacağımızı, çoğulcu siyaseti esas alacağımızı, ilke ve değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğimizi, dürüst ve erdemli hareket edeceğimizi, halkımızın huzuru ve refahı için çalışacağımızı beyan ve taahhüt ediyoruz" demişti. Bakalım bunları başarabilecek mi? Zaman her şeyi gösterecek.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99