Flaş Kocaeli
Hüseyin Öziri
huseyinefeoziri@hotmail.com
Okunma Sayısı: 1678
Hüseyin Öziri

Türkiye'nin Göz bebeği Artvin.

03 Temmuz 2019 tarihli yazısı

KARBAFET


Kocaeli Artvin Batum Havalisi dernekleri Federasyonu, geçtiğimiz günlerde Kocaeli basınını Artvin'e götürerek kültürlerini tanıttı.

Benimde katıldığım gezi programında ilk olarak Dernek yönetimine ve Federasyon başkanı MİKAİL KALYONCU'YA teşekkür etmek istiyorum.

Yola çıktığımız andan itibaren İzmit'e girdiğimiz ana kadar tüm basın mensuplarına gösterdikleri ilgi ve alakalarından dolayı.

Evet Artvin'e giderken bazı çekinceleremiz yok değildi.
Çünkü basın gezisi adı altında bir çok program yapıldı, bir kaçına katılma imkanım oldu, bazılarına da Flaş Kocaeli Gazetesi'nden arkadaşlar katıldı. Bir çok sıkıntılar ile karşılaşılsada genelde iyi geçiyordu bu tür programlar.

Bu programda aklımda kalan anıları anlatmadan önce, Artvin'in Murgul, yusufeli, Şavşat, Kemalpaşa belediye başkanları ve yöneticilerine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. 

Ama asıl teşekkürü bu ilçelerde yaşayan vatandaşlara etmek istiyorum, çünkü bizi öyle karşıladılar ki sanki İzmit'teydik. Hatta Murgul da bir amca hüzünlü bir sesle üzüldük dedi. Hayırdır amca dedim, siz bu akşam kalmayacakmışsınız gidiyormuşsunuz bizde sevinmiştik sizleri bu gece burada ağarlayacağız, sabah kahvaltı yapıp uğurlayacağız diye düşünmüştük. Bu yüzden üzüldük dedi. 

Gerçekten o andaki duygularım çok farklı olmuştu, ilk defa görüştüğüm, sadece 5 dakika sohbet ettiğim amca sanki bana kırk yıllık akrabam gibi davranmıştı. 

Eğer grup ile gelmemiş olsaydım inanın kesin kalırdım o akşam.
Gezinin bir bölümünde 39. Düzenlenen Kafkasor boğa güreşi şenliklerine katıldık. Senelerdir boğa güreşleri ni horoz dövüşleri gibi kanlı bilirdim. 

Fakat yakından izleme olanağı bulduğum bu şenlikte bunun sadece yörenin bir kültürü olduğına emin oldum. En az 8 çift boğa güreşi izledim inanın ki tek bir damla kan görmedim. 

Fakat binlerce insanın, yaşlı teyzelerin gözlerinde o heyecanı da orada görme imkanı buldum.
Kemalpaşa da ise stres atma imkanımız oldu, Kahvaltı sonrası horon teptik. Hayatımda ilk defa horon oynamama rağmen sanki kırk yıllık Karadeniz'liydim.

Yazımın başında dediğim Çekincelerim olmuştu. Fakat organizasyon başında Gazeteci abimiz SELÇUK ÇELEBİ olduğunu duyunca rahatladım. Çünkü işini düzgün ve ahlaklı bir şekilde yapmak için insan üstü çaba sarf eden bir isim SELÇUK ÇELEBİ.


Federasyon başkanı MİKAİL KALYONCU'YA ayrıca teşekkür ederim, çünkü gezimizin 3. gününde konaklamada sıkıntı yaşadık, kolay değil 40 kişi ile uğraştı başkan. Biz evimizde iki çocuk ile uğraşırken bile yoruluyoruz, MİKAİL Başkan herkesin memnun kalması için elinden geleni yaptı. Sıkıntı yaşandığında, çok üzüldüğünü gözlerinden okuduk. 

Biz memnunduk, kalabalık bir grup olmamız nedeniyle böyle şeyler normaldi.
Federasyon buraya geldiğimizden beri gerek yemek olayı gerek kahvaltı gerekse konaklama yönünden tam not aldı bence. Bu güne kadar Hemşehri dernekleri nin yaptığı organizasyonların en seviyeli ve güzelini gerçekleştirmişlerdi, tebrik ediyorum.

Bir çok dernek ilimizde tanıtım günleri adı altında fuarlar yapıyor fakat bu fuarlar hem maddi amaçlı hale geliyor, heöde asıl amacına ulaşamıyordu.

Oysaki bu programda Kocaeli basını sosyal medya üzerinden ve gazetelerinde günlerce ARTVİN ve KARBAFET' ten bahsetti. Bu vesile ile binlerce insan ARTVİN'İ tanıdı, ilçelerini tanıdı, kültürünü tanıdı.

 

En son günde ise başkan MİKAİL KALYONCU yine bizleri kırmayarak Batum talebimizi kabul etti. Batum gezisi de mükemmel bir şekilde geçti


Kolay değil 40 kişi 5 günlük programa katıldı, dönüşte kimsenin burnu kanamadan sağ salim ve en önemlisi mutlu bir şekilde evlerine vardı.

Yazımı bitirirken Artvin dernekleri yöneticileri, Kocaeli Artvin'liler başkanı Musa Özcan,Başiskele Artvin'liler başkanı OSMAN ÖZER , Artvin Yusufeli ler dernek başkanı ALİ TOKGÖZ, başkan yardımcısı SELÇUK ÇELEBİ ve Federasyon başkanı MİKAİL KALYONCU 'ya tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Musa ÖZCAN - 06 Temmuz 2019 00:36
Bizde şahsım ve dernek adına teşekkür ediyor sizin gibi güzide in(anlara sevgilər (aygılar sunuyorum

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99