Flaş Kocaeli
Hüseyin Öziri
huseyinefeoziri@hotmail.com
Okunma Sayısı: 1168
Hüseyin Öziri

BBP ne yapmaya çalışıyor?

22 Şubat 2019 tarihli yazısı

15 Temmuz sonrasında oluşan Yenikapı Ruhu, ilerleyen günlerde Cumhur İttifakına dönüşmüştü. Referanduma giderken Cumhur İttifakının bileşenleri olan Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisine, Büyük Birlik Partisi de katılmıştı.

 

Cumhur İttifakı ile referandumda Evet kararı alan BBP’de gerek ülkemizde gerekse Kocaeli ilimizde adeta Parti ikiye bölündü. Bir tarafta “Evetçiler” bir tarafta “Hayırcılar”.Hatta BBP Genel Merkezinin Referandum tercihi olarak “evet” kararı alması neticesinde Kocaeli Teşkilatı kararı tanımayarak “Hayır” demişti.

 

Genel Merkezin aldığı kararın aksine çalışma yapan Kocaeli İl Başkanı ve Yönetimi görevden alınarak BBP’de adeta efsane olan Serhat Duyar İl Başkanı olarak görevlendirilmişti. BBP’de 20012 de İl Başkanı olarak siyasete başlayan Duyar ayrıca MKYK Üyeliği ve Genel Başkan danışmanlığı görevlerinde bulunmuştu.

 

Kentte sevilen ve uyumlu çalışmalara imza atan Duyar Evet kampanyasına hızlı başlamış ve gerek Ak Parti gerekse Milliyetçi Hareket Partililerinde gönüllerinde taht kurmuştu.Hayır Bloğu ile hareket eden Alperen Ocağı Başkanı görevden alınarak, İl Başkanı Serhat Duyar’a yakınlığı ile bilinen Baran Aslanda Alperen Ocağı Kocaeli Şube Başkanı olmuştu.

 

Referandumda yapılan “Evet” çalışmasının ardından 24 Haziran seçimlerinde de aynı uyum ve çalışma sergilendi.Cumhur İttifakının bileşenleri olan Ak Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi en uyumlu oldukları Şehir adeta Kocaeli olmuştu.

 

Geçtiğimiz Eylül ayında Serhat Duyar ile Kocaeli İl Yönetiminin ve İlçe Başkanlarının görevlerini bırakması Neden, Niçin? Sorularını cevapsız bırakmıştı. Sessiz sedasız hep birlikte BBP’deki görevlerini bıraktılar.

 

Yerel Seçim çalışmaları başlayınca; “Cumhur İttifakının ruhuna uygun hareket edeceğiz” söylemini kullanan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ısrarla Cumhur ittifakının içinde bulunduğunu iddia etti. Fakat bu söylemin bazı hareketler ile uymadığını gördük. Cumhur İttifakı bileşenlerinden Ak Parti ve MHP’nin aday göstermediği Belediye Başkan Aday Adaylarını BBP’den aday gösterdiler.

 

Komşumuz Sakarya ilinde; Mevcut Karasu Belediye Başkanı Ak Parti tarafından aday göstermeyince partisinden istifa ederek BBP’sine katılarak aday oldu. Yine Karapürçek, Kaynarca ve Hendek İlçelerinin MHP’li Belediye Başkan Aday Adayları Aday gösterilmeyince Partilerinden istifa ederek BBP’sine katıldılar ve Aday odular.

 

En çok dikkatimi çekende Karadeniz Ereğli’de 2014 seçimlerinde Chp’nin Adayı 29735 oy karşısında Ak Parti Adayı 30.159 oy alarak Belediye Başkanı seçilmiş. Ak Parti Mevcut Başkanı aday göstermeyince BBP aday göstermiş. Bu tabloda sonucu tahmin etmenin çok zor olmadığını düşünüyorum.

 

Bu ve bunun gibi hadiseler yaşanırken yerel seçimlerin ilk mitingini Sivasta gerçekleştiren AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBP’sine çok sert çıktı. “Sivas Ak Parti adayının çekilmesi söz konusu değildir. Bu dedikodulara ve fitnelere aldanmayın” diyerek “Cumhur ittifakının iki bileşeni var biri Ak Parti diğeri Milletçi Hareket Partisi” sözleri ile adeta son noktayı koydu.

 

BBP Kocaeli İl Başkanı Mustafa Özdemir 20 Şubat Çarşamba günü BBP İl Binasında İzmit, Derince, Dilovası, Çayırova, Gebze ve Darıca İlçelerinde Belediye Başkan Adaylarını kamuoyuna tanıtarak, Büyükşehirde Cumhur İttifakını desteklemeyeceklerini ifade etti. Bu söylem bana referandum sürecinde “Hayır” kararını destekleyenleri hatırlattı.

 

BBP Kocaeli İl teşkilatının “Cumhur İttifakını desteklemeyeceğiz” açıklamasının üzerinden bir gün geçmeden Kocaeli Alperen Ocağı Başkanı Baran Aslan; “Muhsin-i tavır ile gönül verdiğim ilahi kelimetullah anlayışı ile Alperen Ocaklarının ve Büyük Birlik Partisinin çeşitli kademelerinde hiçbir sorumluluktan kaçmayarak bu güne kadar görev aldım. Yerel seçim takviminin açıklandığı günden bugüne tutarsız görüşler, yapılan hatalar neticesinde rahatsızlığımızı ve olması gerekenleri muhataplarına ilettim. Takiben rahatsız olduğum hususların haklı bulunması ve yapılması gerekenler hakkında mutabık kalınmasına rağmen atılması gereken adımlar atılmamıştır.

 

Oluşan fikir ayrılığı neticesinde Kocaeli Alperen Ocakları İl Başkanlığı görevimden ve Büyük Birlik Partisi üyeliğimden yönetimim ile birlikte istifa ediyorum.” Açıklamasını kamuoyu ile paylaşarak tepkisini ortaya koydu.

 

Anladığım; BBP Kocaeli Teşkilatının Cumhur ittifakına destek vermeyeceği. Hatta Cumhur ittifakının karşısında bulunanların tutumuna gireceği.

 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve BBP’nin kurumsal yapısı Cumhur ittifakının ruhuna zarar verecek hareketler ile Cumhur ittifakına nasıl katkı sağlayabilir?

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99