VEKİL SAYISI DEĞİŞTİ; KOCAELİ YÜKSELDİ

Anayasa değişikliği ile 600'e çıkarılan milletvekili sayısı nedeniyle, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları da değişiyor. Kocaeli ise vekil sayısını 13 e çıkarttı

Anayasa değişikliği ile milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarıldığı için illerin milletvekili sayıları yeniden belirlendi.

 

Resmi gazete'nin bugünkü sayısında yer alan  Yüksek Seçim Kurulu kararına göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayıları, Anayasa değişikliği ile getirilen 600 milletvekili sayısına göre yeniden hesaplandı. Ankara'nın çıkaracağı milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükseldi ve iki olan seçim çevresi üçe çıkarıldı. İstanbul'da 88 olan milletvekili sayısı ise 97'ye çıkarıldı.

 

İLLERİN SEÇİM ÇEVRELERİ

Ankara'nın seçim çevreleri de bu kapsamda yenilendi.  Ankara'da Birinci Bölge:  Bala,  Çankaya, elmadağ, Evren, Gölbaşı,  Haymana,  Mamak,  Polatlı ve S.Koçhisar, İkinci Bölge:  Akyurt,  Altındağ, çamlıdere, Çubuk,  Güdül, Kahramankazan,  Kalecik,  Keçiören,  Kızılcahamam ve  Pursaklar, Üçüncü Bölge: Ayaş, Beypazarı,  Etimesgut,  Nallıhan,  Sincan ve  Yenimahalle olarak yeniden düzenlendi.

 

İSTANBUL'UN MİLLETVEKİLİ SAYISI 97'YE ÇIKARILDI

Karar kapsamında, 88 olan  İstanbul'un çıkaracağı milletvekili sayısı 97'ye,  İzmir'in 26 olan çıkaracağı milletvekili sayısı 28'e yükseltilirken, seçim çevresi sayıları aynı kaldı.

Kararla,  Bursa'nın seçim çevresi ikiye çıkarılırken, çıkaracağı milletvekili sayısı da 18'den 20'ye yükseltildi.

Kararla ayrıca, illere göre çıkarılacak milletvekili sayısı Gaziantep, Antalya, Mersin, Kocaeli ve Şanlıurfa'da iki milletvekili artarken, bazı illerde de birer milletvekili fazlalaştı.

 

VEKİL SAYISI 550'DEN 600'E ÇIKMIŞTI

Anayasa referandumu ile TBMM'ye girecek olan milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılmıştır.

Bu değişikliğin, birlikte yapılacak ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe gireceği düzenlenmiştir.

Bu düzenleme nedeniyle  Yüksek Seçim Kurulu hem illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını hem de seçim seçvelerini yeniden belirlenmiştir.Kaynak sondakika.com

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99