EGE DE DEPREM SONRASI TUSUNAMİ YAŞANDI

Son dakika: Ege'deki 6.3'lük depremin ardından açıklama yapan Kandilli Rasathanesi, Bodrum'da deniz suyunun 10 cm yükselerek küçük tsunami dalgaları meydana getirdiğini söyledi.

Depremin ardından  Boğaziçi Üniversitesi  Kandilli Rasathanesi  Deprem Araştırma Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, '' Bodrum deniz seviyesi istasyonunda 10 cm tsunami dalgası ölçülmüştür.  Bodrum ve civarı kıyı bölgelerimizde tsunami gözlenmiştir. Bu depremin bu andan sonra mevcut gözlenen ve ölçümlenen değerlerden daha yüksek bir dalgaya neden olması beklenmemektedir'' denildi.

 

Yerli ve yabancı turistler çok rahatlıkla Bodrum'daki tatillerine devam edebilir. Uzmanlardan aldığım bilgiye göre, buranın en fazla üretebileceği deprem bu kadar. Artçı depremler de oluştu. Bu enerjinin ciddi manada boşaldığı anlamına geliyor. Ayakta olan sağlıklı yapılar kontrollü bir şekilde kullanabilirler. Şu an itibarıyla Muğla genelinde hayatını kaybeden vatandaşımız ve her hangi bir yıkık yapımız yok. Bu turizm beldemizde hayatın hızlı bir şekilde normale dönmesini bekliyoruz." 

 

KANDİLLİ DEPREMİN ŞİDDETİNİ 6.2 OLARAK AÇIKLADI

Boğaziçi Üniversitesi  Kandilli Rasathanesi'nden  Ege'deki depremle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, " Gökova Körfezi-  Akdeniz'de yerel saat ile 01: 31'de aletsel büyüklüğü Mw=6.5 (Ml=6.2) olan şiddetli bir deprem meydana gelmiştir. Depremin odak derinliği yaklaşık 5 km civarında olup sığ odaklı bir depremdir.

 

Deprem  Muğla ili ve ilçeleri başta olmak üzere tüm  Güney Batı  Ege'de hissedilmiştir.  Güney Ege özellikle Girit Yayı - On iki Adalar civarı deprem etkinliğinin en yoğun görüldüğü bir bölgedir. Girit Yayı-Kıbrıs Yayı bölgesinde hakim olan  Afrika plakasının kuzeye doğru hareketi bölgede sık aralıklarla orta şiddette ve şiddetli şiddette depremler üretmektedir. Özellikle Milas-Bodrum-Gökova Körfezi-Datça civarları ülkemizde deprem dizilerinin yoğun gözlendiği bölgeler arasında yer alır.

 

Depremin kaynağının bulunduğu bölge,  GökovaKörfezi'ni oluşturan ve genel uzanımı körfeze paralel olan normal faylar tarafından denetlenmektedir. Körfezin kuzey kolunu oluşturan doğu-batı gidişli normal faylar ile ilişkide bulunan ve kara içine doğru genel olarak KD-GB ve KB-GD gidişli normal, doğrultu atım bileşeni olan faylar mevcuttur" denildi.

 

 

 

REKL

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99