KARTEPE BELEDİYESİ FESTİVALE HAZIR

8-9 Temmuz tarihlerinde Kartepe SEKA Kamp Alanı’nda düzenlenecek, yurt dışından ve içinden konukların katılacağı 3’ncü Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivaline sayılı günler kaldı.

Pek çok aktivite yanında kültürel değerlere sahip çıkılması adına düzenlenecek festivale tüm hemşehrilerini davet eden Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Gelin hep beraber değerlerimize sahip çıkalım” dedi.

 

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Kartepe Belediyesi, zengin ve renkli görüntüler eşliğinde yerli ve yabancı konukların katılımı ile geleneksel hale gelen Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’nin 3’ncüsü için tüm hazırlıklarını tamamlandı. Geçmişten günümüze ulaşmış veya unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, kültür varlıkları, şarkılarımız, danslarımız, oyunlarımız ve damak tatlarımızı ortaya çıkartmayı ve bunları kayıt altına alarak gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Unutulmuş Değerler Festivali 8-9 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festival SEKA Kamp alanında saat 12.00’de başlayacak. 

 

TÜRK OKÇULUĞU, MATRAK, MANGALA VE NİCELERİ

Kartepe’nin eşsiz doğa güzelliklerine hakim noktalarından biri olan ve Sapanca Gölü kıyısında düzenlenecek Kartepe Belediyesi 3’ncü Unutulmuş Değerler Festivali’nde 100 adet değişik el sanatları ustaları ve zanaatkârlardan oluşacak kültürümüzü tanıtan çadırlar kurulacak. Bu çadırlarda ebru, minyatür, hat, ahşap oyma, kırk yama, minyatür, seramik, güzel yazı yazma, geleneksel Türk Okçuluğu, geleneksel Türk Dövüş Sporu Matrak, geleneksel Osmanlı Zeka Oyunu Mangala, kağıt işlemeciliği, mesir macunu,  halk ozanları ve Hacivat Karagöz oyunları gibi birçok unutulmaya yüz tutmuş değerler festivalde gün yüzüne çıkartılacak.

 

ULUSLARARASI İLGİ VE KATILIM

Festival kapsamında Makedonya, Bosna-Hersek ve Sırbistan’dan gelecek olan misafirler de kendi kültürlerini ve halk oyunlarını tanıtacaklar. Yöresel ve bölgesel sanatçıların sahne alacağı festivalde yöresel sanatçılarda performanslarını gün boyunca konukların beğenisine sunacaklar. Ayrıca “Hanım Eller Yarışıyor” adlı yemek yarışması ile Kartepe’de yaşayan ev hanımlarının marifetlerini kullanarak, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetleri ve damak tatlarını gün yüzüne çıkartılması da sağlanacak. Yaklaşık yüz ev hanımının yarışacağı yarışmada Çorba, Ana Yemek, Tatlı ve Hamur işleri kategorilerinde lezzetler yapılarak jüri değerlendirilmesine sunulacak.

 

KARTEPE’NİN YEMEK KÜLTÜRÜ SOFRALARA ÇIKIYOR

Kurulacak olan ücretsiz çadırlar da ev hanımları ve zanaatkarlara da ürettikleri ürünleri sergileme ve satış yapma olanakları sağlanarak, hem unutulmaya yüz tutmuş ürünlerin tanıtımı hem de ekonomik değer elde etme imkanı sunulacak. Kültür mirasının çocuklara aktarılacağı festivalde,  çocuk oyun grupları, palyaço ve değişik animasyon ve oyunlar ile eğlenceli ve unutulmaz anlar sahne alacak. Festival zengin içerikli ve coşkulu bir hafta sonu yaşatacak. Ayrıca festival alanında oluşturulacak olan alanda milli oyun parkuru kurulup geçmişteki oyunlarımızın gerekli çizimleri yapılarak sek sek, misket oyunu, ip atlama gibi geleneksel eski oyunların hafızalarda ki yerinin korunması da sağlanacak.

 

HÜLYA POLAT SAHNE ALACAK

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 3’ncü Unutulmuş Değerler Festivali’nde Karadeniz müziğinin ünlü isimlerinden Hülya Polat sahne alacak. Karadenizli ses sanatçısı Polat, sevilen şarkılarını Kartepeliler için seslendirecek.  

 

 

1.GÜN PROGRAM- 08.07.2017

Kartepe Çocuk Mehteran Takımının festival alanında gösterisi.

Kartepe Çocuk Halk Oyunları dans gösterisi.

Bosna Hersek Halk Dansları Grubu

Makedonya Halk Dansları Grubu

Makedonya Davul Zurna Ekibi

Festival alanının gezilmesi ve stantların ziyaret edilmesi

Hülya Polat Konseri

“Hanım Eller Yarışıyor” yemek yarışması

Yemek İkramı

Roman Ritim Grubu

Aşık Atışması

Meddah ve Orta Oyun gösterisi

Kukla ve sihirbaz gösterimi

Hacıvat Karagöz gösterimi

Makedonya’ya özgü yöresel helva İkramı

Rumeli Türkleri Folklor Grubu

İlahi Grubu

Gün boyunca geleneksel Okçuluk gösterimi ve tanıtımı yer alacaktır.

 

2. GÜN PROGRAM -  09.07.2017

Sırbistan Halk Dansları Grubu

Makedonya Halk Dansları Grubu

Bosna Hersek Halk Dansları Grubu

Makedonya Davul Zurna Ekibi

Yemek ikramı

Aşık Atışması

Çuval, yumurta, ip, yoğurt yarışması

Kukla ve sihirbaz gösterimi

Hacıvat Karagöz gösterimi

Meddah ve Orta Oyun gösterimi

Rumeli Türkleri Folklor Grubu

İlahi Grubu

Ateşbaz Gösterisi

Gün boyunca geleneksel okçuluk gösterimi ve tanıtımı yer alacaktır.

 

STANDLARIMIZ

Tesbih yapımı, Yemeni yapımı, Eyüp oyuncakları, Keçe yapımı, Hat sanatı, Sedef kakma, Kutnu dokuma, Keşan dokuma, Hakkaklık, Kazaziye, Taş baskı, Minyatür müzik aletleri yapımı, Lüle taşı işleme sanatı, Osmanlı harem sabunları, Zamak ve alpaga işleme sanatı, Deri işleme sanatı, Çini yapımı, Tahta kaşık oyma ve süsleme sanatı, Mozaik yapımı, Ahşap yakma, Siirt battaniyesi, Kılıç ve bıçak yapımı, Deve kemiği işleme ve minyatür sanatı, Kemençe yapımı, Baston yapımı, Batman yöresel bebekleri, Topaç yapımı, Cam boncuk yapımı, Bakır işleme, Sepet örücülüğü, İpek dokuma, Ebru sanatı, Hüsnü hat sanatı, Tezhip, Ahşap oyma ve yakma, Kat-i, Seramik, Kırkyama, Cam sanatı, Hat sanatı

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99