‘’Abdülhamid ittihatçılar tarafından keşfedilemedi’’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, 2. Abdülhamid söyleşisiyle okurlarıyla buluştu. Kılavuz Gençlik Sahnesinde gerçekleşen söyleşide Uğurluel, yakın zamanda okuyucuyla buluşacak olan 2. Abdülhamid adlı kitabında yer alan notları dinleyicilerle paylaştı.

BİRÇOK YERDE ABDÜLHAMİD ESERLERİ BULUNMAKTA

“Kitapta Abdülhamid’in siyasi yönünden çok şahsiyetine değindim” diyen Talha Uğurluel, “Bir insanın bıraktığı eserlerden iyi mi, yoksa kötü mü olduğunu anlarsınız. Yemen’nin başkenti Sana’da bütün polis lojmanlarını Abdülhamid yaptırdı. Yine istihbarat teşkilatı ve askeri müze binalarını Abdülhamid yaptırmış ve bu binalar hala kullanılmakta. Birçok yerde Abdülhamid eserleri bulunmakta ve kullanılmakta” dedi.

 

SULTAN ABDÜLHAMİD DENİZ KENARINDAKİ SARAYLARI SEVMEDİ
Sultan Abdülmecid’in 4 oğlunun art arda tahta geçtiğini söyleyen Uğurluel, bunun hiçbir padişaha nasip olmadığını belirtti. Tarihçi Yazar Uğuluel, “Sultan Abdülmecid, Dolmabahçe Sarayını yaptırıp orada yaşadı. Abdülhamid’in amcası Abdülaziz’in saltanatı Dolmabahçe’de geçti. Ayrıca Abdülaziz, İstanbul Boğazı’nın iki yakasına Beylerbeyi ve Çırağan Saraylarını yaptırdı. Fakat Sultan Abdülhamid bu sarayları hiç sevmedi. Çünkü saraylar denize sıfırdı ve birileri gece genizden gelip darbe yapabilirdi. Nitekim amcası bu şekilde tahttan indirilmişti” diye konuştu.

 

ABDÜLHAMİD’İN ŞEHZADELİĞİ MASLAKTA GEÇTİ
“Abdülhamid’in Maslak dönemi hatıralarını bilmemek Abdülhamid’i eksik tanımaktır’’ diyen Talha Uğurluer, “Abdülhamid şehzadelik yıllarında sarayları hiç sevmediği için Maslak’ta av köşkünde kaldı. Buradan önce Tarabya’da kalıyor ve her gün denize açılıp yüzüyordu. Sultan Abdülaziz şehzadenin bu hareketlerinden rahatsız olup, Abdülhamid’i Maslak’a gönderdi. Şehzade Maslak’ta hiç boş durmadı, çiftçilik yaptı. Abdülhamid tembel bir şehzade değildi. Abdülhamid, Maslak’ta olması nedeniyle ittihatçılar tarafından keşfedilemedi” şeklinde konuştu.

 

ABDÜLHAMİD AFRİKALI BİRİNİ SIR ORTAĞI YAPTI
Talha Uğurluel, söyleşisinde Fatih ve Kanuni döneminde Osmanlının saldırılara maruz kaldığını fakat devletin sağlam ve güçlü olmasından dolayı devletin sarsılmadığını belirtti. Uğurluel, “Fakat Abdülhamid döneminde sağlam adam bulmak zordu. Şehzadelik döneminde Abdülhamid tanıdığı sağlam isimleri padişah olunca önemli görevlere getirdi. Hatta Abdülhamid, Afrikalı birini okutup yetiştirip devlette önemli görevler vererek sır ortağı yaptı. Dünyada başka örneği yok” vurgusunu yaptı.

 

GELECEĞİ GÖRÜP KUDÜS İÇİN ADIM ATTI
Talha Uğurluel, söyleşinin devamında, “Abdülhamid dönemin şartlarından dolayı Rusların Kudüs zeytin dağında kilise için yer isteğini kabul edip, 2 dönümlük yer verdi. Fakat Almanlara Protestan, Fransızlara Katolik, Ermenilere Gregoryan mezhebi için de yer vererek Kudüs’ü paylaşılmaz bir yer haline getirdi. Bunun önemi bugün anlaşılıyor” dedi. Talha Uğurluel, söyleşinin ardından kitaplarını imzaladı. Kocaeli Kitap Fuarı, 21 Mayıs’a kadar açık kalacak.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99