DAHA ÖNCE HABERİMİZDE YAZMIŞTIK !

FETÖ terör örgütü kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen eski Ticaret odası Başkanı Murat Özdağ ve MOBESKO Başkanı Ramazan bugün 4.ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

FETÖ terör örgütü  kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen eski KOTO Başkanı Murat Özdağ ve MOBESKO Başkanı Ramazan bugün 4.ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Savcı Baştürk’ün tutukluluğunun devamını talep ederek 7.5 ile 15 yıl arasında hapis cezası talep etti. Mahkeme heyeti Baştürk’e 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliyesine karar verdi. 

 

MAHKEMEDE TANIKLAR DİNLENDİ
23 Mart 2017 tarihinde hakim karşına çıkan Baştürk ve Özdağ, haklarındaki iddiaları yalanlamışlar, suçlamaları kabul etmemişlerdi. 4. Ağır ceza mahkemesinde başlayan davada tanıklar dinlendi. Bank Asya’da çalışan tanık Hüseyin Ergün, Ramazan Baştürk’ü Bank Asyada çalışırken tanıdığını ifade ederek,’ Ramazan Baştürk’e özenli davranıyorduk, bizden öyle istenmişti. Baştürk’ün FETÖ ile ilgisi olup olmadığını bilmiyorum, Bank Asya’nın uzun yıllar Genel Merkezinde çalıştım, Bank Asya’nın Fethullah Gülen cemaatine bağlı olduğunu biliyordum. Banka Müdürü Ergül Aksoy’un talimatıyla bazı müşterilerimizden kurban bağışı kestiğimizi biliyorum ’dedi.
 

BANKA MÜDÜRÜ KONUŞTU  ''ZORLA SOHBETE GÖTÜRDÜLER''
Bank Asya’nın Müdürü Hüseyin Erdem,’ Baştürk’ün Bank Asya müşterisi olduğu için tanıyorum. Birgün gişede bir sorun olmuştu, sanırım çok beklemiş ve çeki yazılmış. Bu durumu da Ergün Aksoy’a bildirmiş. Aksoy banka çalışanları olarak bizi uyardı Baştürk dahil 5 kişinini bankada bekletilmeyeceğini söyledi. Aksoy bizim maaşlarımızdan da kurban parası kestirdi. ‘Bank Asya’da çalışıyorsanız kurban parası vereceksiniz’ diyordu. Bizi zorla sohbetlere zorla götürüyordu’ diye konuştu.

 

BANKA ÇALIŞANI "CEMAATE YAKIN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"
Bank Asya eski çalışanlarından tanık Osman Tarı, ‘Baştürk’ü bankadan tanıdığını belirterek, kendisiyle 2 kez görüştüm. Ben FETÖ ile yakın ilişkim hiçbir zaman olmadı. Baştürk’ün sohbete katılıp katılmadığını bilmiyorum. Sadece cemaate yakın olduğunu düşünüyordum’ dedi.Tanık Erdal Yıldız’da ifadesinde,’ Bank Asya’da güvenlik görevlisi olarak çalıştığını, Baştürk’ün cemaate yardımcı olup olmadığını bilmiyorum.

 

Biz çalışanlar olarak banka müşterilerimize hep iyi davranıyorduk. Baştürk’ün mütevelli heyetinde olup olmadığını bilmiyorum.Bank Asya’nın cemaate yakın olduğunu biliyordum. Gelen müşteri kesiminden isimlerin cemaate yakın olduğunu gördüm. Belli bir kesime hitap ettiğimiz söyleniyordu bankada, davranışlarımıza dikkat etmemiz isteniyordu’ ifadesinde bulundu.

 

FETÖ mensubu olduğunu söylediğini biliyorum. O dönem cemaat mensubu olmak sıradan bir şeydi. Baştürk’ün hesap hareketlerini bilen birisiyim. Örgüte finansal destek sağlayıp sağlamadığını bilmiyorum. Mütevelli heyetinde olup olmadığından da haberim yok. Ancak başka isimleri mütevelli heyetinde olduğunu duymuştum. Baştürk’ü birebir tanımıyorum’ şeklinde konuştu.


''BANK ASYA DA 1 KURUŞ HESABIM YOK''
MOBESKO eski Başkanı Ramazan Baştürk, ‘Benim Bank Asya'ya yatırdığım 1 kuruş param yok.Dijital materyallerle ilgili rapora diyeceğim bir şey yoktur. Telefonlarıma el konulmuştur. Bu nedenle telefonlarıma herhangi bir program ile ilgili güncelleme yapmam mümkün değil. Bank Asya'da ticari faaliyetim 2007'de adıma kayıtlı şahıs işletmesinden dolayı açılmış mecburi hesaptır. 80 bin TL ise ticari hesabıma aktarılmak üzere yatırılmış 20 dakika sonra da ticari hesabıma aktarılmıştır. Bu aktarma iddianamemde yoktur. Bankadan gelen rapor bunu doğruluyor. Savcılık tarafından dosyaya konulan rapordaki gibi bir para vermişliğim yoktur. 
Mahkeme Baştürk’ün ifadesini tamamladıktan sonra Murat Özdağ’ın ifadesine devam edecek.
Duruşma 10 dakika aranın ardından başladı. 

 

'' RAMAZAN BAŞTÜRK  BERAATİNİ İSTEDİ ''

Duruşma savcısı mütalaasını açıkladı, ’Ramazan Baştürk'ün terörizmin finansmanın önlenmesi suçundan beraatını isterken, FETÖ, PDY terör örgütü üyeliği suçunu işlediği anlaşıldığından 7.5 yıl ile 15 yıl arasında ceza verilmesini ve tutukluluk halinin devamını talep etti. Savcının mütalaa verilmesinin ardından Baştürk son savunmasını yaparak, beraatını talep etti, ‘Örgüt toplantısına katılmadım, Örgütsel hiçbir faaliyetim olmadı, KASİAD’dan 2012 tarihinde istifa ettim. Bayiliğini aldığım kurumların post cihazlarını işyerimde bulundurmak zorundayım. Beraatımı istiyorum’ dedi. Mahkeme heyeti Ramazan Baştürk’e 2 yıl 1 ay hapis cezası vererek, cezaevinde yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine ve yurt dışına çıkış yasağı verilmesine karar verildi

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99